Meslek liselerinden kullanılmamış rekor

MİLLİ Terbiye Bakanı Mahmut Özer, mesleksel ve beceri ortaöğretim kurumlarının, döner işletmesi kapsamında 2022 yılının evvel 8 ayında, güzeşte yılın tıpkısı dönemine bakarak yüzde 243 gelir artışı sağlayıp, 1 bilyon 75 milyon TL sağlık elde ettiğini söyledi.

Bakan Özer, yaptığı yazılmış açıklamasında, mesleki ve beceri eğitimde öğrencilerin aplikasyon becerilerine müteveccih atılmış adımların yanında yapılan kanuncu tebeddülat sebebiyle iz liselerinin hem beşeri hem birlikte konuşu açıdan meyvelerini zihayat şekilde vermeye davam ettiğini söyledi. Özer, bu bağlamda mesleksel eğitimde döner kebap kapsamında gerçekleştirilen üretimlerden elde edilen gelirde 2021 yılına nazaran 2022’nin önce 8 ayında rekor tıpkısı çoğalma sağlandığını belirtti. Mesleki eğitimdeki dönüşümlerde önceliğin eğitim bilimi, istihsal ve istihdam döngüsünü pekiştirmek olduğunu vurgulayan Nazır Özer, “Bu anlamda attığımız adımlardan biri bile döner sermaye kapsamında iz liselerinde yapılan istihsal kapasitesini artırmaktı. Buna bakarak mesleksel ve maharet lise kurumlarımızın 2021 yılının geçmiş 8 mahiye mecmu geliri 312 milyon 908 bin lira iken bu sağlık, 2022 yılının evvel 8 ayında yüzde 243 oranında artışla 1 bilyon 75 milyon lirayı aşarak yeni bire bir rekora ulaştı” dedi.

SUNU FAZLA GELİR İSTANBUL, ANKARA VE GAZİANTEP’TENÜretimden arz çok gelir sağlayıcı evvel 3 ilin sırasıyla İstanbul, Ankara ve Gaziantep olduğunu belirten Vekil Özer, “Mesleksel ve teknik yetişek kurumlarının 8 ayda yaptıkları üretimlerden İstanbul 117, Ankara 105 ve Gaziantep ise 91 milyon lirayı fazla gelir elde etti. Geçen yıl aynı dönemde İstanbul 41, Ankara 31 ve İzmir kestirmece 15 milyon teklik dirimsel sağlamıştı. Okullar bazında yapılan istihsal sıralamasında ise 25 milyon 255 bin teklik üretimle Gaziantep Şehit Kamil Beylerbeyi Mesleki ve Beceri Küçük Asya Lisesinin 1’inci, Hatay Dörtyol Recep Atakaş Mesleksel ve Beceri Rum Lisesi 22 milyon 90 bin teklik üretimle 2’nci ve İstanbul Büyükçekmece Kumburgaz Mesleksel ve Maharet Küçük Asya Lisesi 21 milyon 383 bin teklik üretimle 3’üncü sırada” dedi.

2022 yılının ilk 8 ayında sunma çok dirimlik doğrudan fail önceki 3 okulun yiyecek meşrubat hizmetleri, bilişim teknolojileri, cıvıltı elektronik teknolojisi, eroin teknolojisi, kimya teknolojisi, araba teknolojisi, möble ve iç mekan tasarımı alanlarında istihsal yaptığını bildiren Vekil Özer, kayıt meşrubat hizmetlerinde 256 milyon 794 bin, mobilya ve iç mekan tasarımında 207 milyon 487 bin, konaklama ve gezi hizmetlerinde 126 milyon 198 bin, kimya teknolojisinde 87 milyon 510 bin ve bilişim teknolojilerinde 68 milyon 765 bin teklik sağlık elde edildiğini belirtti. Bakan Özer, bu süreci başarıyla örümcek Mesleki ve Maharet Yetişek Genel Müdürlüğü, birlik yer müdürleri, okul yöneticileri, sarıklı ve öğrencilere teşekkür etti.

Share: