Mesleki ve maharet ortaöğretim kurumlarından ekonomiye 1 milyar 75 milyon lira katkı

Milli Yetişek Bakanı Mahmut Özer, mesleki ve beceri lise kurumlarının 2022 yılının 8 ayındaki gelirinin bir önceki döneme göre yüzde 243 artışla 1 bilyon 75 milyon lirayı aşarak eskimemiş tıpkı rekora ulaştığını belirtti.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya bakarak, Özer, mesleksel ve beceri eğitimde öğrencilerin uygulama becerilerine müteveccih atılan adımların yanında kanuncu tebeddülat sayesinde meslek liselerinin hem beşeri hem da ekonomik açıdan meyvelerini dinamik aynı şekilde vermeye devam ettiğini anlattı.

Özer, bu bağlamda mesleki eğitimde döner kapsamında gerçekleştirilen üretimlerden elde edilen gelirde 2021’e kıyasla 2022’nin 8 ayında rekor artım sağlandığını bildirdi.

Mesleki eğitimdeki dönüşümlerde önceliğin yetişek, istihsal ve istihdam döngüsünü pekitmek olduğunu vurgulayan Özer, “Bu anlamda attığımız adımlardan biri bile döner sermaye kapsamında patika liselerinde yapılan istihsal kapasitesini artırmaktı. Buna göre mesleksel ve teknik ortaöğretim kurumlarımızın 2021 yılının ilk 8 aylık mecmu geliri 312 milyon 908 bin liralık iken bu sağlık, 2022 yılının geçmiş 8 ayında yüzde 243 oranında artışla 1 milyar 75 milyon lirayı aşarak yıpranmamış ayrımsız rekora ulaştı.” bilgisini verdi.

En aşkın gelir İstanbul, Ankara ve Gaziantep’ten

Üretimden sunma çok dirimsel sağlayan önceki 3 ilin sırasıyla İstanbul, Ankara ve Gaziantep olduğunu belirten Özer, mesleksel ve maharet yetişek kurumlarının 8 ayda yaptıkları üretimlerden İstanbul’un 117 milyon lira, Ankara’nın 105 milyon liralık ve Gaziantep’in ise 91 milyon lirayı fazla dirimsel, güzeşte sene bir dönemde İstanbul’un 41 milyon teklik, Ankara’nın 31 milyon liralık ve İzmir’in yaklaşık 15 milyon lira dirimsel sağladığını aktardı.

Bakan Özer, okullar bazında yapılan üretim sıralamasında ise 25 milyon 255 bin lira üretimle Gaziantep Şehit Kamil Beylerbeyi Mesleksel ve Ustalık Küçük Asya Lisesi’nin bir numara, Hatay Dörtyol Recep Atakaş Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi’nin 22 milyon 90 bin liralık üretimle ikinci ve İstanbul Büyükçekmece Kumburgaz Mesleki ve Maharet Rum Lisesi’nin birlikte 21 milyon 383 bin lira üretimle üçüncü olduğunu kaydetti.

2022 yılının 8 ayında bildirme çok dirimlik vasıtasız eden geçmiş 3 okulun “araç içecek hizmetleri, bilişim teknolojileri, zindelik elektronik teknolojisi, metal teknolojisi, kimya teknolojisi, araba teknolojisi, mobilya ve bağırsak mekan tasarımı” alanlarında istihsal yaptığını belirten Özer, araç içecek hizmetlerinde 256 milyon 794 bin liralık, möble ve çöz mekan tasarımında 207 milyon 487 bin liralık, konaklama ve seyahat hizmetlerinde 126 milyon 198 bin lira, kimya teknolojisinde 87 milyon 510 bin lira ve enformatik teknolojilerinde 68 milyon 765 bin liralık sağlık elde edildiğini bildirdi.

Milli Eğitim Bakanı Özer, bu süreci başarıyla yürüteç Mesleksel ve Maharet Yetişek Genel Müdürlüğü, yer müdürleri, meslek yöneticileri, hoca ve öğrencilere teşekkürname etti.

Share: