Menopoza kullanmak üzere olduğunu öğrendi; zer yumurta ile temel oldu

2019 yılında hayatlarını birleştiren Birgül-Davut Kızoğlan çiftinin doğal yollarla elde edilen iki gebeliği düşükle sonuçlandı. Esenlik kontrolleri sonrası menopoza gidermek üzere olduğunu öğrenen Birgül Erden (38) tuluk süt kuzusu tedavisine başladı. kişiye özel makbul tedavi yaklaşımıyla sonuç kalan biricik testis ile benzeri sayı embriyo elde edildi. Muvaffakiyetli otama süreci sonrası bebeğine munsap esas Bakire, “Çok şükür böylecene de kızımıza sağ esen kavuştuk. Aygüneş evimize gün kabilinden doğdu. Analık yüce bire bir duyguymuş” dedi.

İstanbul’üstelik yaşayan Birgül-Davut Kızoğlankız çifti, 2019 yılında hayatlarını birleştirdi. Natürel yollarla elde edilen iki gebeliği düşükle sonuçlanan Birgül Erden’in hayalleri noksan kaldı. Yaşadıkları kayıpların arkası sıra doktora başvuran 38 yaşındaki Birgül Kızoğlan, menopoza yutmak üzere olduğunu öğrendi. Hayatının şokunu zinde çift üzere biricik çıkar yol tüp çağa tedavisiydi. Yakınlarının önerisi ile Bahçeci Tuluk Süt Kuzusu doktorlarından Jinekoloji ve Gayda Çağa Uzmanı Prof. Dr. Remzi Abalı’ya vasıl çifte kapsamlı tıpkısı değerlendirmenin peşi sıra tombul süt kuzusu tedavisi uygulandı. Akıbet mütezayit tek haya ile bire bir skor embriyo elde edildi ve transferin peşi sıra Bakire çiftine sevindirici olgun verildi. Geçtiğimiz günlerde kızları “Aygüneş”e kavuşan temel Birgül Erden, “Menopoza girmek amacıyla olduğumu öğrendiğimde katiyen çocuğum gayrimümkün diye niteleyerek düşündüm. Çevremde yüklü olan kadınları görünce saatlerce ağlıyordum. Çok şükür ki tek kalan yumurtam ile kızımız dünyaya geldi. O bizim son şansımızdı. Annelik haddinden fazla domuzuna aynı duyguymuş. Dilerim kim isteyen tümce bu duyguyu tatsın” şeklinde konuştu.

SONUÇ KÜSURAT HAYA YEGÂNE ŞANSLARIYDI

Prof. Dr. Remzi Abalı’nın kapısını kalan koşa taharri edildi ve yapılan tetkiklerin sonuçlarına göre vakit kaybetmeden tombul çağa tedavisinde başlandı. zata mahsus makbul otama yaklaşımıyla akıbet mütezayit tek er bezi ile aynı sayı embriyo elde edildi. Transferin ardından hamilelik haberini alan çiftin kızları Aygüneş, mayıs ayında dünyaya gözlerini açtı. Temel Birgül Erden, “Menopoza görmek için olduğumu duyunca inanamadım, sonrasında çocuğum olmayacak fikrine kendimi alıştırdım. Yegâne yumurtam ile son şansımızı değerlendirmiş olduk. Acep yine bağan yapar mıyım diye niteleyerek endişelendim ama doktorumuz bilcümle proses boyunca yanımızdaydı ve çokça zinde tıpkısı gebelik geçirdim. Çokça şükür böylece da kızımıza sağ esen kavuştuk. Aygüneş evimize gündüz gibi doğdu. Annelik mefret tıpkısı duyguymuş” diyerek mutluluğunu dile getirdi.

İLK GAYDA SÜT KUZUSU DENEMESİNDE POZİTİF SONUCA ULAŞILDI

Erden çiftinin yeryüzü şişman hayaline kavuşmasını sağlayıcı ve süreci başarıyla yürüten Prof. Dr. Remzi Abalı, muteber tedaviye dayalı detayları şu sözlerle aktardı:

“İki yol yaşadığı düşük, doğacak gözyaşı ve azalmış yumurta rezervi ile başvuran çiftimize öncelikle teferruatlı benzeri yorum yaptık. Testis kalitesini tezyit etmek için akla yatkın tagaddi, kaliteli gaflet ve zinde hayat tarzı önerilerini sunduk. Arkası Sıra ayakyolu kaybetmeden akıllıca ayrımsız zamanlamayla gayda bebek tedavisine başladık. Nitelikli tıpkısı haya elde ettik ve nitelikli bire bir embriyo oluşturduk. İlk denememizde fazlalık sonuca ulaştık ve metin bire bir hamilelik sürecinin ardından çiftimiz kızları Aygüneş’i kucağına aldı.”

KADIN YAŞI HAYA REZERVİNİ DOĞRUDAN ETKİLER

“Kadınların 35 yaşından bilahare haya sayısı ve kalitesi pahal oranda azalmaya başlar. Kalıtım Bilimi ve çevresel bazı faktörlere bağlı adına bu değerlerin elan genç yaşlarda dahi azalarak erken menopoz sürecini başlattığı bilinmektedir” diyen Prof. Dr. Remzi Abalı, “Yumurtalık rezervinin azalmasının yer kebir nedeni yaşın müterakki olmasıdır. Yaşın birlikte yumurtalıkla ilişik operasyonlar, radyoterapi ve kemoterapi, sigara-ispirto tüketimi, çikolata kisti varlığı, aşkın kiloya kapalı obezite ve Turner sendromu er bezi sayısı ve kalitesinin azalmasında çalışkan tumturak oynar. Günümüzde ultrasonografi ile yumurtalıkların değerlendirmesi ve kanda Anti Mullerian Hormon (AMH) düzeyinin belirlenmesi sunu akla yatkın sonucu vermektedir. Haya rezervi mütenakıs kadınlarda katıksız yollarla hamilelik oluşmuyorsa tüp çağa tedavisiyle çocuk sahibi olmaları mümkündür. Bu problemi işlek kadınlarda bedaheten aşkın er bezi cem işlemi gerekebilir. Tombul çağa tedavisinin tecrübeli hekimler yoluyla yapılması de başarı amacıyla berenarı önemlidir” şeklinde konuştu.

Share: