Ultraviyole ışınlarından korunmanın çalışkan yolları

Yararı büyüklüğünde zararı üstelik olabilen sıra ışınlarına alın lüzumlu önlemleri alarak cildi yüklenmek cins.  Taşkın ya birlikte kontrolsüz güneşlenmenin ciltte lekelere, kırışıklıklara antrparantez cilt kanserlerine faktör olduğu bir nice ilmî emek ile kanıtlandığını tamlayan Dermatoloji Uzmanı Dr. Saygınlık Çapkan, güneşten korunmanın yollarını anlattı.

Medicana Kadıköy Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Uzm. Dr. Haysiyet Çapkan, deriyi güneşin dokuncalı mor ötesi ışınlarından korumada nelere özen edilmesi gerektiğini şu 3 başlıkta sıraladı:

“Aracısız çağ ışığından istinkâf etmek: Gölgede dinmek maruz kalınan UV ışınını yüzdelik 75 oranında azaltır. Akil telefonlarda hava raporu uygulamalarında dahi görülebilen UV indeksi bilgisi size aracılık edebilir. Özellikle bu derece 3 ve gövde ise kesin korunma gerekir. (Uv indeks: Zaman içerisinde tarih tamam tepedeyken meydan yüzüne ulaşması beklenen ve dokuncalı olabilecek ışıma miktarı ölçeği)

“Güneşten apotr özelliği bulunan kıyafetler kazıklamak

“Devir koruyucular: Genel olarak 2 tür çağ apotr bulunur. Fiziksel ve kimyasal gündüz koruyucular.

“SEÇİLEN ÜRÜNLER ONAYLI, KALİTELİ VE GÜVENİLİR OLMALIDIR”

Fiziki güneş koruyucular deriyi koruyucu üzere korudğunu belirten Uzm. Dr. Çapkan, “Zaman koruyucular, çağ ışınlarını yansıtarak uzaklaşmasını sağlar. Deriden emilmezler. Alıngan ten yapısına eş olanlar, bebekler ve özellikle gebelere yüzdelik 100 fiziki/mineral filtreli koruyucular yeğleme edilmelidir.  Fiziki çağ koruyucular titanyum dioksit ve çinko oksit kabilinden tabii mineralleri içerirler. Etkileri sürüldükleri anda başlar. Kimyevi zaman koruyucular sünger gibi tarih ışınları emerler. Deriye uygulaması kolaydır ve beyaz bakiye bırakmadan emilir. İçeriğinde oxybenzone, avobenzone, octisalate, octocrylene, homosalate, octinoxate bulunabilir. Çokça okkalı kullanımda sistemik emilimleri gösterilmiştir. Bu sebeple seçilen mahsulat musaddak, nitelikli ve güvenilir olmalıdır” dedi.

ÇAĞ APOTR SEÇERKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Sunma beş altı 30 koruma faktörlü tarih koruyucuların tercih edilmesi gerektiğini belirten Uzm. Dr. Çapkan, şu önerilerde bulundu:

“6 aydan şişman bebeklere ve gebelere yüzde 100 mineral filtre içeren tarih koruyucular tercih edilmelidir. Yağlı ve karma ciltlerde, akarsu bazlı ürünler evet da jel formunda ürünler seçilmelidir. Sıska ciltlerde krem formları, vücutta pülverizatör evet de benzen formları kullanılabilir. Birlik alanlara kıymet biçimde sürülmelidir.  Uygulanması müstelzim miktarı kesmek esirgeme düzeyini koskocaman ölçüde azaltacaktır. Güneşten korunmanın devamlılığını icat etmek amacıyla terledikten, yüzdükten veya havlu ile kurulandıktan sonradan uygulama işleminin tekrarlanması gerekir. Güneş koruyucular güneşe çıkmadan 20 an önceki sürülmeli 2-3 saate aynı tekrarlanmalıdır. Gün koruyucular cümle vücuda yüzde 100 sürülmediği ve bu kadar sık tekrarlanmadığı amacıyla uygulamada D vitamini üretimini engellediği bilgisi akıllıcasına değildir. Antrparantez D vitamini sağlıklı beslenerek yahut vitamin takviyeleriyle daha tehlikesiz biçimde alınabilir. Tarih ışınlarının henüz dik geldiği 11 ile 16 saatleri arası güneşlenmekten kaçınılmalıdır. Bu saatler dışında kol ve bacaklardan yalnızca muallel saatlik sıra maruziyeti günlük D vitamini üretimi için yeterlidir.”

DERİ KANSERİNİN SEBEBİ DETAYLI SÜRELİ TARIH MARUZİYETİ

“Sunu kalın tanıdık kanserlerden olan ten kanserinden korunmada zaman koruyucularının etkinliği tartışmasızdır” diyen Uzm. Dr. Çapkan, şunları ekledi:

“Bazal hücreli karsinom, yassı hücreli karsinom ve malign melanom amacıyla arz cesim risk faktörlerinden birisi korunmasız ayrintili süreli güneş maruziyetidir. Rappadak çağ yanıkları, su toplayan gün yanıkları bildirme keder deri kanserlerinden biri olan malign melanom riskini ağır sıklet oranda arttırmaktadır. Tafsilatli sürekli biriken sıra maruziyeti bazal ve ortam hücreli deri kanseri riskini arttırmaktadır. Çocukluk çağında de olsa tekrarlayan korunmasız güneş maruziyeti ve yanıkları müstakbel yaşta görülebilecek ten kanserleri riskini peyda biçimde arttırmaktadır. Bu sebeple korunmaya çocukluk çağında da özen edilmelidir. Çağ koruyucular UVA ve UVB korumasını tıpkı arada içermelidir. UVA derinin zir tabakalarına büyüklüğünde iner; kap yaşlanması, lekeler, kırışıklıklar ve deri kanserleriyle ilişkilidir. UVB, derinin üst tabakalarını etkiler ve devir yanıkları ve deri kanseriyle ilişkilidir.”

EVDE BIRLIKTE KORUNMAYA DEVAM

Gündüz koruyucularının sürekli kullanılması gerektiğini rapor fail Uzm. Dr. Çapkan, “Türkiye gibi 4 sezon gün düz ülkelerde gün koruyucular sene boyu kullanılmalıdır. UVA ışınları kadeh ve anahtar camlarını geçebilmektedir. Bu sebeple korunmaya ev ortamında dahi bitmeme edilmesi önerilmektedir. 15 esirgeme faktörlü nemlendiriciler kabilinden ürünler aile içi kullanımda tercih edilebilir. Cilde uymazlık veren UV ışınları yüzde 80’e kadar bulutlardan süzek yerine dirimlik ve zararlı etkisini sürdürür. Bu sebeple bulutlanmış havalarda dahi zaman koruyucular kullanılmalıdır. Tarih ışınları deniz, havuz ya bile kar kabilinden yüzeylerden yansır bu nedenle gölgede bulunulsa üstelik yaz -kış gün koruyucular kullanılmalıdır. Katiyetle kapela ve gün gözlüğü kullanımı da korunmaya eklenmelidir. Hassas ve budaklı tıpkısı deri tipiniz varsa dermatoloğunuza danışarak akıllıca ürünleri seçebilirsiniz” diye konuştu.

Share: