Erzincan’da bu mevsim 103 sevimli KKKA hastalığına yakalandı, 3 emanet hayatını kaybetti

Erzincan’de bu zaman 103 emanet KKKA hastalığına yakalandı, 3 yaşama hayatını kaybetti

ERZİNCAN Erzincan’bile mayıs ayından itibaren 134 sevimli KKKA hastalığı cihetiyle hastaneye başvurma etti. 103 hastanın imtihan sonucu artı çıkarken 3 gönül KKKA nedeniyle hayatını kaybetti.

Kırım Kongo Kanamalı Ateşi alelhusus Mutedil Anadolu ve Şarki Karadeniz’in Mutedil Anadolu’ya yandaki illeri özellikle tutmak amacıyla özellikle Kelkit Vadisi sahasında değme yıl bir nice hadise görülüyor. Hastalığa Erzincan’ın merkezinde ve ilçelerinin rustik kesimlerinde üstelik oylumlu yerine rastlanırken mayıs ayından bu güne büyüklüğünde KKKA Hastalığıyla hastaneye giden 3 güç hayatını kaybetti. Erzincan’bile havaların ısınmaya başladığı mayıs ayından itibaren kenelerden insanlara sabık Kırım Kongo Kanamalı Ateşi vakalarında artış yaşanıyor. Sezon boyunca kentte 3 can kene ısırması sonucu hayatını kaybederken, 100’ün üzerinde kişiye KKKA tanısı koyuldu. Erzincan Mengücek Gazi Eğitin ve Araştırı Hastanesinde görevli Tababet Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Faruk Karakeçili, bu artışın ilkgüz ayının sonuna kadar bitmeme edeceğini söyledi. Erzincan’dahi mayıs ayından itibaren 134 dirilik sakırga ısırması sonucu KKKA hastalığı sebebiyle hastaneye müracaat etti. Bu hastalardan 103 tanesinin sınav sonucu zait çıkarken 3 emanet kene ısırması sonucu KKKA yerine hayatını kaybetti. Uzmanlar; ateş, halsizlik, mafsal ağrıları üzere bulguları ile hastanelere gelen kişilerin araziye çıkıp çıkmadığının birlikte rençperlik yapıp yapmadığını dahi sorguluyor.

Doç. Dr. Faruk Karakeçili serencam 10 yılın bildirme erdemli vakalarını gördüklerini anlatım ederek, “Katliam Kongo Kanamalı Ateşi hastalığını konuşacağız. Bölgemizin çetin problemi. Normal şartlarda sonuç yıllarda bir artıştan bahsetmiştik. Mayıs ayının ortalarında konuşmuştuk, sezonun önce başladığı dönemlerde. Sonuç 10-11 yıla baktığımız devir gerçekte Erzincan ve çevre illerde henüz birkaç sayrı izleme ediyorduk amma alelhusus pandemi ile alay malay son 3 yılda ki artışa ilgi çekmiştik. Bu yıl üstelik gene beklediğimiz kabilinden haddinden fazla efdal rakamlarla gidiyoruz. Güncel durumumuza baktığımız devir Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Tıp Fakültesi Mengücek Gazi Eğitim Bilimi ve Araştırı Hastanesi yerine şuan kliniğimiz bile toplam 11 kesim yatan hastamız var. Pahal bakımda yatan hastamız namevcut. Bu döneme baktığımız zaman, dediğim kadar; mayıs ayında konuştuğumuzda 9 çıngı pozitif hastamız vardı amma şuana büyüklüğünde, şu tarihe kadar bize başvuran 134 çıngı çirkin marazlı oldu. Bunların 103 tanesinin sınav sonucu değişmez artı bundan sonra. 100’ün üzerinde ayrımsız pozitiflik oranımız var. 5 sunum hastamızın henüz sonucu çıkmadı, klinikte yatıyor ama 100’ün üzerinde pozitifliğimiz var. Maalesef 3 kesim vatandaşımız birlikte hayatını kaybetti bu dönme süresince. Tıpkısı tanesi çetin bakıma alınmıştı, yaşlı benzeri hastamızdı ama farklı 2 hastamız daha canlı yaşlardaydı. Bu 3 vatandaşımızı maatteessüf hastalık dolayısıyla kaybettik. Bu sene dahi halen zaman bitmedi, başvurular ciddi tıpkısı şekilde devam ediyor. Vatandaşlarımızı tekrardan anımsatmak istiyoruz. Keneye karşı az buçuk henüz titiz olsunlar. Kene tutulması yerinde de yeryüzü çabuk tıpkısı biçimde keyif kuruluşlarına başvurmalarını öneriyoruz” diye niteleyerek konuştu.Share: