Manisa haberi: Soma Beyaz Zehir Faciasında İki Yakınını Kaybeden Avukat Berrin Çipo: “Ailelerin Enerji Bakanlığı’ndan Ödenmemiş Tazminatları Var Artık Telefonlara Sâdır…

DİLAN KUTLU

Enerji ve Bittabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Bartın eroin faciasında hayatını kaybeden 41 beyaz zehir işçisinin ailelerine, “sevimli başı 1,5 milyon lira ödence” ödeneceği sözünü verdi. Ancak Soma ve Ermenek beyaz zehir faciasında mağdur olan bir nice ocak bayram sunulan tazminatlarını yıllardır alamadı. Soma avukatlarından Berrin Demir, “En Üst tazminatların ödenmesi için 15 Ilk Teşrin 2021 tarihinde Erke Bakanlığı’na yine yazdık. Önceki ‘Ödeyeceğiz’ dediler. Bilahare ‘Hukuk servisimiz taşındı’ dediler. Bundan Sonra telefonlara çıkan kimesne dahi namevcut. Ailelerin Enerji Bakanlığı’ndan ödenmemiş tazminatları var ve ben buna etken örneğim, elimde dosyam var” dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez güzeşte TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı açıklamada, Bartın maden faciasında hayatını kaybeden 41 eroin işçisinin ailelerine, “birey başı 1,5 milyon liralık ödence” ödeneceği sözü verdi. Fakat Soma ve Ermenek beyaz zehir faciasında mağdur olan ailelerin birçoğuna küçümseme verilen bu tazminatları yıllardır alamadığı ortaya daha çok.

Manisa’nın Soma ilçesinde 13 Mayıs 2014 tarihinde kömür madeninde sâdır ateş nedeniyle hayatını kaybeden 301 madenci ailelerinin avukatlarından Berrin Çıpa, ailelerin tıpkısı kısmının tazminatlarının “8 yıl aradan sonraları Kurban Bayramı’nda ödendiğini” söyledi. Karaman Ermenek’te  28 Ekim 2014’birlikte 18 işçinin hayatını kaybettiği maden faciasında eşi Osman Çoksöyler’i kaybeden Şadiye Çoksöyler birlikte, kendilerine tazminatın yüzde 5’lik dilimini verdiklerini rapor etti.

Soma’dahi eroin faciasında iki kuzenini kaybeden avukat Çipo, “Hem sülale hem avukat sıfatıyla davaları strateji ettim. Aileler, Bartın’daki ‘trafo açıklaması’, ‘kader’ laflarının geçmesi konularından haddinden fazla etkilenmişler. Aynı acıyı yine kalplerinde yaşıyorlar” diyor.

Ukubet ve tazminat davalarının teferruatlı sürdüğünü belirten Çipo, benzeri sıkıntıları Bartın eroin faciasında mağdur olan ailelerin bile yaşayacağını belirtirken, ANKA Selen Ajansı’nın sorusu konusunda şunları söyledi:

“AİLELERİN ENERJİ BAKANLIĞI’NDAN ÖDENMEMİŞ TAZMİNATLARI VAR VE EGO BUNA CANLI ÖRNEĞİM”

“İş mahkemesinden çevre tazminat davalarının müstacelen hemen iri ayrımsız çoğunluğunda bibi tazminatını alamayan aileler var. Benim avukatlığını yaptığım ailelerin elan Kurban Bayramı’nda tazminatlarını alıp ödeyebildim. Mücahede Bakanlığı tazminatları ödedi. Erke Bakanlığı ödemedi. Erke Bakanlığı’na alın açmış olduğumuz sevgili 28 Teşrinievvel 2018 tarihinde tükenik. En Son tazminatların ödenmesi için 15 Teşrinievvel 2021 tarihinde Enerji Bakanlığı’na gene yazdık. Bu tarihe kadar halen ödenmedi ve imdi telefonlarımıza çıkacak kimseyi da bulamıyoruz. Önce ‘Ödeyeceğiz’ dediler. Sonra ‘Hukuk servisimiz taşındı’ dediler. Imdi telefonlara sâdır kimse bile namevcut. Ailelerin Enerji Bakanlığı’ndan ödenmemiş tazminatları var ve ego buna çalışkan örneğim, elimde dosyam var.

“AİLELERE YAPILAN YARDIM, HALKIMIZIN YAPTIĞI YARDIMDI”

Soma’de olaydan kolaylıkla sonra halkımız muavenet etmek istiyordu. O zaman zannediyorum Başvekâlet gözetiminde bire bir arkalama hesabı açılarak bu paraların orada toplanması kâm edildi. Vatandaşlarımız ayırmak isteyecekleri yardımı o resmi hesaba yatırdılar. Ben bunun üzerine vukuf edinme başvurusu yaptım. Ne büyüklüğünde mal yattı, ne hesaba yattı diye niteleyerek. Aylar bilahare bana mevrut cevapta ‘Yatan mal denk adına dağıtılmıştır.’ Ama ailelere yapılan bu müzaheret halkımızın yaptığı yardımdı.

Altını resmetmek isterim, bu ukubet davasında Soma Kömürler A. Ş. avukat ordusuyla ukubet davalarını strateji etti. Ancak ödence davalarında Soma Kömürler A. Ş’nin dahli olmadı. Adamların umurunda dahi değil, sâdır duruşma kararında maddi manevi tazminatları da yine TKİ (Türkiye Kömür İşletmeleri) ödedi.

TAZMİNAT DAVALARI O BÜYÜKLÜĞÜNDE TEFERRUATLI SÜRDÜ Kİ, BU ENFLASYONİST ORTAMDA NUKUT ERİDİ GİTTİ”

Bu ödence davalarının çokça teferruatlı sürmesiyle bu enflasyonist ortamda anca bir nakız aldı ki aldıkları parayla ne bir araba alabilirler ne dahi Soma’da eş birlikte alamaz duruma geldiler. Paraları eridi gitti. Yıllık kanuncu getiri yüzde 9. Yüzde 9 faizle o parayı ödeseniz hangi evet, ödemeseniz ne tamam. Zaten gelgel gücü kalmamış vaziyette. Bunun dışında seçkin aileye iki eş sözü verilmişti o kortej adına getirildi. Benzeri tanesi Gaziantepli İş Adamları Derneği aynı tanesi üstelik TOKİ tarafından yapıldı ve ailelere teslim edildi.”

“SOMA’DA TEMAS AİLEDEN KAMUDA 1 KİŞİNİN İSTİHDAM EDİLMESİNE DAİR OLAN KANUN ARTIK NAMEVCUT”

Ukubet ve tazminat davalarının mufassal sürdüğünü tamlayan Berrin Çipo, tıpkı sıkıntıların Bartın’bile mağdur olan ailelerin dahi yaşayacağını belirterek, “üstüne üstlük Soma’da her aileden kamuda 1 kişinin istihdam edilmesine dair olan yasa çıktı bulunmayan. Yıpranmamış düzenleme yapılmazsa eğer onlar bundan yararlanmayacaklar. Maddi manevi tazminatlarını uzman raporunun eksiklik oranına göre alacaklar” dedi.

Share: