Maden şehidinin paylaşımı yürek yaktı: Güneşi görebilmek amacıyla karanlığı kazıyoruz

Bartın’ın Amasra ilçesinde geçkin akşam 18.15 sıralarında Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Amasra Kurum Müdürlüğü’ne sınırlanmış maden ocağında meydana mevrut eroin faciasında 41 güç hayatını kaybetti.

YÜREKLERİNE ELEM DÜŞTÜ

Yaşamını yitirenlerden geriye ise ailesiyle ve arkadaşlarıyla çekildikleri fotoğrafları kaldı. Ahiret Yolculuğu haberini düz madenci yakınları dahi içtimai medya hesaplarından canevi yakıcı paylaşımlar yaptı.

“GÜNEŞİ GÖREBİLMEK İÇİN KARANLIĞI KAZIYORUZ”

Patlamada yaşamını yitiren Yasin Çelik’ten geriye dahi 5 Gücük Ay 2021’birlikte sosyal medya hesabından, “Güneşi görebilmek için karanlığı kazıyoruz” paylaşımı kaldı. Serhat Yiğit’ın kuzeni Rıfat Yiğit ise “Bartın’de maden ocağında yaşanan patlama sonucu kuzenimiz Serhat Alp şehit olmuştur. Cenazesi öğle namazına Karabük Kışla Köyü camisinde kılınacaktır” paylaşımı yaptı.

“INTIZAR BE KARDEŞİM HADDINDEN FAZLA ERKEN OLDU”

Gürdal Serenli’nin abisi Zekai Serenli ise kardeşiyle aynı fotoğrafta meydan düz ve gene faciada hayatını kaybeden Rahman Özçelik’in da bulunduğu bir fotoğraf paylaşarak şunları söyledi: “Intizar be kardeşim çokça erken oldu bu firkat çokça erken yaşta gittiniz maden şehitlerimize Cenabıhak yağmur eylesin mekanları behişt olsun.”

İşte o paylaşımlardan bazıları:

Hayatını kaybedenlerden Amasra’nın Kaman Köyü’nden Emrah Kaval’ın babası Hasan Kaval ise sosyal iletişim araçları hesabından oğlunun hayatını kaybettiğine ilgilendiren alfabe paylaştı. Izdıraplı cet Kaval, paylaşımında şu ifadeleri kullandı: “Oğlum Emrah Kaval TTK müessesinde geçirdiği kaymakamlık nedeniyle son etmiştir. Zaman gün ortası namazına müteakip defnedilecektir.”

Emrah Kaval

Amasra’nın Aşağıdere Köyü’nden Enes Ziyalı’ın öğretmeni Muhammet Mustafa Şans birlikte “Özellikle mezun öğrencim Enes Entelektüel ve birlik değişik maden şehitlerimize rabbimden rahmet, ailelerine da çıdam diliyorum. Başımız esen olsun” ifadelerini kullandı. Maden faciasında hayatını kaybeden Suat Demirkıran’ın ise geçen sene, 7 Mart 1983 yılında Zonguldak’ın Armutçuk beldesindeki kara elmas ocağında meydana mevrut grizu patlamasında hayatını kaybedenleri manşetine taşıdığı gazetenin sayfasını hesabından paylaştığı görüldü.Amasra’nın Kocaköy Köyü’nden Orhan Altun’un arkadaşı ise mevt haberini “Kimsenin kalbini kırmamış, dostluğu ve arkadaşlığı ile gönüllerde taht kurmuş Orhan Altun abimin Amasya’de madende martir olduğunu mahzunane öğrendim. Mekanı cennet olsun kabri nurlarla dolsun” ifadeleriyle paylaştı.Rasim Bulut’un ablası da kardeşinin hayatını kaybetmesinin arkası sıra “Kardeşimiz Rasim Bulut’u beyaz zehir kazası sonucu kaybettik. Rabbim geride kalanlara sabır versin. İkindi namazıyla Yaylacık Köyü’nden defnedilecek. Mekanı behişt olsun” diye aynı paylaşım yaptı.

Share: