Yücel Yılmaz, UCLG Dünya Kongresi’nde

Herhangi Bir üç yılda ayrımsız planlı UCLG Acun Kongresi’nin 7’ncisi bu sene Cenup Kore’nin Daejeon kentinde yapıldı. Kongrede MEWA Bölgesi namına mütekellim Balıkesir Büyükşehir Belediye Reisi Yücel Yılmaz, bölgenin yüz yüze olduğu sorunların çözümünde henüz aşkın evcil ve lehçe çabanın gerektiğini tabir ederek ‘dayanışma’ çağrısı yaptı, “Evcil yönetimler seçkin türlü sorunu sona ermek üzere dinç olmalı” dedi.

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, 10-14 Ilk Teşrin tarihleri beyninde Cenup Kore’nin Daejeon kentinde düzenlenen Dünya Yerel ve Lehçe Liderler Zirvesi – 7. UCLG Acun Kongresi’ne katıldı. Herhangi Bir üç yılda tıpkı planlı Kongre bu sene “Yerli ve Lehçe Yönetimler Tek Bir Ansambl Kendisine Engelleri Aşıyor” sloganıyla domestik liderleri, uluslararası aktörleri ve sivil sosyete kuruluşlarını ayrımsız araya getirdi. UCLG Dünya Kongresi’nde Ortadoğu ve Garp Asya’dan oluşan MEWA Bölgesi yerine bir müzakere yapan Balıkesir Büyükşehir Belediye Reisi Yücel Yılmayan, bölgenin önceliklerini UCLG Genel Kurulu’na sundu.

‘Domestik yönetimler dinç olmalı’

UCLG Umumi Kurulu’nda MEWA Asamblesi’nin çıktılarını sunan Başkan Yücel Yılmayan, “2019’dan bu yana UCLG-MEWA’nın ciddi öncelikleri ortada düzlük alan, ayrımsız zamanda global aynı dava birlikte olan eşitsizlikleri azaltmak üzere önümüzdeki süreçte çok elan çok domestik çaba gerekecek. MEWA kendisine ortaya koymuş olduğumuz önemli belgemiz; barışın inşasını, kentsel hareketliliği ve bölgede yaşanan iklim kriziyle mücadeleyi ele alıyor” dedi. Şehirler ve bölgeler amacıyla ‘çokça düzeyli yönetişim’, ‘işbirliği ve dayanışma’ çağrısı yapan Başbuğ Yılmaz “Domestik yönetimler temas nev sorunu yazılmak için tüvana olmalı” açıklamasında bulundu. – BALIKESİR

Share: