Kene popülasyonundaki çoğalma “KKKA vakaları”nı üstelik artırdı

Sivas Cumhuriyet Altını Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Veri Dalı Akademisyen Prof. Dr. Mehmet Bakır, Katliam Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığı vakalarında serencam yıllarda yeniden çoğalma yaşandığını bildirdi.

Bakır, AA muhabirine, gelişigüzel yıl KKKA hastalığı sorunuyla karşı karşıya kaldıklarını söyledi.

Kene popülasyonunda son yıllarda artış yaşandığına, bunun üstelik KKKA riskini artırdığına değinen Bakır, “Eski yıllarda vakalarla en yoğun karşılaştığımız Amasya, Tokat, Erzincan, Sivas ve Giresun’u içerisine alan Kelkit Vadisi dediğimiz alandı. Vaka sayılarında biraz daha güneye makul artma var.” dedi.

Bakır, KKKA hastalığında 2002-2003’ten bilahare baş aşağı çıkışlar olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

“KKKA hastalığı yer çokça 2007-2008 ve 2009 yıllarında görüldü. Bu yıllarda aynı 1300’lere yakındı, sonradan her an azaldı ve 1000’li rakamların altına düştü. Sonuç 2-3 yıldır yine sayıda çoğalma görüyoruz. 1300-1400’lere mail aynı rakam görüyoruz. Bu bir nice sebeple izah edilebilir, pandemi süreci nedeniyle insanların balaban kentlerden bu alanlara kafile etmesi, kene popülasyonunun artması ve mikrobu taşıyan kene sayısının birlikte artması… Virüs taşıyan sakırga sayısı arttığı devir elbette ki çor riski de artıyor.”

Sivas’ta elan önce Zara, Yıldızeli, Hafik ilçelerinde ve merkeze mecbur köylerde henüz beş altı hadise görüldüğünü hatırlatan Bakır, akıbet yıllarda ise vakalarda artım olduğunu dile getirdi.

Kelkit Vadisi’nin bitişiğindeki bu ilçelerde enfekte kene popülasyonunda de artma yaşandığını anlatan Bakır, yabanıl ve domestik hayvanların keneleri taşıdığını aktardı.

Bakır, KKKA hastalığına alelumum ilkbahar ve yaz aylarında rastlanıldığını, eylül ve ekimden sonra vakalarda düşüş yaşandığını rapor etti.

KKKA hastalığında çocuklarda ahiret yolculuğu oranının elan birkaç olduğuna dikkati çeken Bakır, genellikle kâhil ve doğacak yaş ile katma hastalığı olanlarda hastalığın çetin seyrettiğini vurguladı.

“Telkih çalışmaları var”

Bakır, KKKA aşısı çalışmalarının bitmeme ettiğini bile aktararak, şöyle bitmeme etti:

“Safha 1 dediğimiz aşamada olan aşılar var. Temennimiz pandemi süreciyle aşı deneyiminin KKKA aşısına de kaydırılarak bu aşının biran önceki faz çalışmaları tamamlanarak uygulamaya girmesi. Bu sürecin hızlanacağını düşünüyorum. Lazım ülkemizde gerekse yetersiz dışı bazlı safha düzeyinde olan icraat var.”

Rastgele kenenin KKKA hastalığı virüsü taşımadığına da bel fail Bakır, vücuda tutunan kenenin patlatılmadan usulüne akıllıca şekilde biran evvel çıkartılması gerektiğini sözlerine ekledi.

Share: