Kasapoğlu: “Gençlerimizle baş başa birlikte olmaya devam edeceğiz”

Deneyimsizlik ve Spor Bakanı (GSB) Mehmet Muharrem Kasapoğlu, GSB mikro başvurularının açıklandığını belirterek, “(KYK) Birinci safha vadi yerleştirmede tarihimizin arz yüksek yerleştirme oranını yüzde 80 ile gerçekleştirdik.” dedi.

Icra Vekili Kasapoğlu, Ankara Cebeci Yurdu’nda, spor yer müdürlerinin üstelik devre içi katıldığı toplantıda GSB sıkı referans sonuçlarına ilgilendiren bilgiler verdi.

2022-2023 yetişek öğretim dönemi ancak başvurularına ilişin bir numara faz düzentileme sonuçlarını sarılmak üzere toplantının düzenlendiğini anlatım eden Kasapoğlu, “800 yetersiz, 825 bin sığa, güvenliğiyle, temizliğiyle, toplumsal imkanlarıyla değme alanda efdal teveccühe mahzar benzeri enfrastrüktür ve dirim alanı. Tamam gençlerimize onların kızıl ailelerine ‘hoş geldiniz’ girmek istiyorum.” diye niteleyerek konuştu.

Bütün çalışmaların selen odaklı şekilde ve baştan sona tıpkısı sistem yaklaşımıyla ele alındığını vurgulayan Kasapoğlu, “Yurtlar sürecini dahi analiz, planlama ve aplikasyon adına 3 temel başlıkta yürütüyoruz. Uygulama aşamasını fazlara ayırdık. Kapan sürecimizi 4 fazda tamamlayacağız. Zaman bir numara faz sonuçlarını sizlerle paylaşacağım. Asıl amacımız üniversite gençliğini, onların yurtlara yerleşme sürecini arz çalışkan, eli nimetli şekilde hayat dolu koordinasyonla irca etmek.” ifadelerini kullandı.

Başvuruların tamamen objektif ve sayısal ortamda çözümleme edildiğini vurgulayan Kasapoğlu, şöyle devam etti:

“Üniversite küşat tarihleri memleket diyar farklı oluyor. Biz de bunu göz önüne alarak planlama yaptık. Birinci fazı tamamlayarak uygulama aşamasını başlatmış oluyoruz. Hummalı tabiiyet dolu bire bir mesai var. Bu evire çevire çalışmaları fena hâlde neticelerle taçlandırıyoruz, taçlandıracağız. Yapılan başvurular, 12 kamu kurumu aracılığıyla dijital yerine çözümleme edildi. Başvurusu uygulanan sevgili öğrencilerimiz, sağlık, muvaffakiyet ve içtimai buut kriterleri esas alınarak tekrar ağız ağıza dijital ortamda, afaki şekilde bir puanlamayla tayin edildi ve tanzim yapıldı. Oluşan sıralamayla öğrencilerimiz, kazandıkları okula bildirme yakın atılmak kaydıyla tonga yapıldı. Şayet o yurtta meydan yok ise sunu yakın sair yurda rabıta olmak kaydıyla bu süreç işletildi.”

“3 safha henüz var”

Bakan Kasapoğlu, yerleştirmeler yapılırken üniversitelerin start tarihlerinin ve üniversiteye ilk kez başlayacak öğrencilerin şehre gelişleri kabilinden konuların özellikle dikkate alındığını söyledi.

Öğrencilerin uyarlama süreçlerinin birlikte ayn önüne alındığını dile getiren Kasapoğlu, gençlerin yanlarında kendisine onların işlerini kolaylaştırmak istediklerini dile getirdi.

“Birinci safha saha yerleştirmede tarihimizin yer erdemli üçkâğıt oranını yüzdelik 80 ile gerçekleştirdik.” diyen Kasapoğlu, “Ülkemizin sağladığı sınırlı hizmetlerinin dünyada eşi bire bir yok. Biz yüzdelik 80’lik oranı hem üstelik geçmiş fazda karşılayarak ayrımsız rekoru gerçekleştirdik. 36 ülkenin nüfusundan henüz fazla kapasiteye ehil yetersiz altyapımız var. Bu de alım ve neşe vesilesidir. Birinci faz sonrası 3 fazımız daha var. Bu fazların böylecene seçme öğrencimiz bu çatının altında bizlerle bu arada olacak. Safha, faz sonuçları açıklayacağız, rezerv yerleştirmelerimiz devam edecek.”

İlk fazda 41 ilde yerleştirmenin tamamlandığına dikkati çeken Kasapoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

“Buralarda ikinci safha uygulamaya geçmeyeceğiz. Rate sakınma tamamladık. Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Aksaray, Ardahan, Dert, Batman, Bolu, Bursa, Denizli, Düzce, Elazığ, Erzurum, Erzincan, Gaziantep, Giresun, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karaman, Karabük, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Kütahya, Malatya, Muğla, Niğde, Sinop, Sivas, Siirt, Yardımcı, Trabzon, Yozgat, Çorum, Şanlıurfa, Van ve Şırnak başlamak üzere 41 diyar merkezimizde birlik başvuran öğrencileri yerleştirdik. 20’ye mail ilimizde dahi bu yerleşimi ikinci safha sürecinde tamamlamak üzereyiz. Bunların dışında 10 ilimizde koca ve 4 ilimizde kız öğrencilerin topu topu yurtlara yerleştirildiler. Ilkgüz kocaoğlan içerisinde ikinci safha sonuçlarını yeniden yeni başarılarla sizlere paylaşacağım. Birlik Türkiye’miz da altyapımızı güçlendirmeye bitmeme edeceğiz. Gençlerimizle bile birlikte olmaya devam edeceğiz. Onların umudunu, onların bugünlerini, yarınlarını bahtiyar kılma adına bütün gelişigüzel çalışmaya bitmeme edeceğiz. Tüm gençlerimize sonuçlarımızın dobra olmasını diliyorum. Tek ailemizi, hiçbir gencimizi endişeli olmadan bu süreci yeryüzü mail şekilde takip etmeyi tavsiye ediyorum.”Share: