Deneyimsizlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu: “Bir Numara fazda yüzde 80’lik istikbal oranına imza attık”

Toyluk ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, 2022-2023 Gençlik ve Spor Bakanlığı (GSB) Sıkıntılı müracaat sonuçlarının birinci fazda yüzde 80 oranında karşılandığını duyurdu.

Deneyimsizlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu, GSB Şehir Yurdu süresince kâin Güçlükle Koordinasyon Merkezi’nde 2022-2023 GSB Sıkı müracaat sonuçlarının bir numara fazda uyum oranın yüzde 80 olduğunu açıkladı. Toplantıya ayrıca sayısal ortamda 80 Spor İl Müdürü katıldı.

“Yurtlar sürecini dahi çözümleme, çekim ve aplikasyon namına üç anne başlıkta inceliyoruz”

Güçlükle başvuru süreçlerini ‘çözümleme, tasrif ve aplikasyon’ olarak 3 anne başlıkta ele aldıklarını tamlayan Kasapoğlu, uygulama noktasında mektepli hile işleminin fazlara ayrıldığını belirterek, “Vekâlet olarak tamlık çalışmalarımızı malumat odaklı bire bir şekilde cümlesi ile benzeri sistem yaklaşımı ile ele alıyoruz. Yurtlar sürecini birlikte çözümleme, plan ve aplikasyon adına üç asıl başlıkta inceliyoruz. Aplikasyon aşamasına geçildiğinde ise bu çalışmalarımızı fazlara ayırdık. Zaman birinci faz sonuçlarını açıklayacağım. Temel amacımız, darülfünun gençliğini onların yurtlara yerleşim sürecini arz kıvrak şekilde, sunu verimli, dallı güllü benzeri koordinasyon ile gerçekleştirmek. Öncelikle tekmil başvuruların ıcığı cıcığı afaki ayrımsız şekilde ve dijital ortamda hazırlandığını ifham etmek isterim” diye niteleyerek konuştu.

Başvurular 12 amme kurumun dijital altyapı verisinden analiz edildi

Başvuru sürecinde 12 kamu kurumundan öğrencilerin bilgilerinin analiz edildiğini nâkil Vekil Kasapoğlu, “Biliyorsunuz yeni eğitim tedrisat yılı için başvuruları başlattık. Bunun için 12 amme kurumu tarafından, ÖSYM, YÖK, SGK, Adalet Bakanlığı, Milli Eğitim Bilimi Bakanlığı, Belde Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Kaynak ve Maliye Bakanlığı, Çalışma ve Içtimai Asayiş Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Sülale ve Içtimai Politikalar Bakanlığı, YTB ve Toyluk ve Spor Bakanlığı’ndan sayısal yerine tasdik edilen altyapı ile analiz edildi. Başvurusu geçerli sayılan öğrencilerimiz, gelir, muvaffakiyet ve sosyal genişlik kriterleri asıl alınarak dijital ortamda nesnel ayrımsız şekilde tayin edildi” ifadelerini kullandı.

Oluşan tertip ile öğrencilerin okullarına genişlik mümasil vekâlet yurdundan soldurmak sureti ile sırayla yerleştirmelerin gerçekleştiğini kaydeden Kasapoğlu, kapan aşamalarını bölümlere ayırarak, okulların küşat tarihleri, üniversiteye ilk kez başlayacak öğrencilerin şehre vürut durumları alelhusus değerlendirildiğini söyledi.

“Birinci fazda yüzdelik 80’lik istikbal oranına imza attık”

Birinci fazda hep sıkıntılı başvurularının yüzde 80’ini sükse ile yurtlara yerleştirildiğini dile getiren Nazır Kasapoğlu, “Almanak bazda sunu aşkın talebi almış olmamıza karşın tarihimizin en efdal alengir oranını gerçekleştirdik. Büyüklük namına bir numara fazda yüzdelik 80’lik karşılama oranına imza attık. Türkiye’nin sağladığı elverişsiz faaliyetlerinin dünyada eşi tıpkı olmadığını biliyoruz, İspanya konaklama talebinin yüzdelik 6’sını, İngiltere yüzde 24’ünü, Almanya yüzde 11’ini, ESIR yüzde 12’sini, Fransa ise yüzdelik 15’ini karşılıyor. Biz, yüzdelik 80’lik bir gelecek oranı ile hem dahi bir numara fazda bu rekoru gerçekleştirdik” dedi.

İlk fazda 41 memleket tamamı ile yerleşimini bittiğini, 20’ye yakın ilde da ikinci faz yerleşimlerin bitirilmek amacıyla olduğunu tamlayan Kasapoğlu, şu ifadelere düz verdi:

“41 şehirde ikinci safha uygulamasına geçmeyeceğiz. Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Aksaray, Ardahan, Dert, Batman, Bolu, Bursa, Denizli, Düzce, Elazığ, Erzurum, Erzincan, Gaziantep, Giresun, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karaman, Karabük, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Kütahya, Malatya, Muğla, Niğde, Sinop, Sivas, Siirt, Çeltek, Trabzon, Yozgat, Çorum, Şanlıurfa, Van ve Şırnak girmek amacıyla 41 iklim merkezimizde bütün başvuran öğrencileri yerleştirdik. 20’ye andıran ilimizde bile bu yerleşimi ikinci safha sürecinde bağlamak üzereyiz. Bunların dışında 10 ilimizde ayvaz ve 4 ilimizde kız öğrencilerin topu topu yurtlara yerleştirildiler.” – ANKARA

Share: