FİRARİ İNEK ‘DAĞLAR KIZI REYHAN’, YENİ YUVASINDA

BALIKESİR’in Kepsut ilçesinde Kurban Bayramı’nın geçmiş günü kaçan, 25 ahit sonraları bulunup Ahbap Platformu’nca satın alınan kurbanlık koyun dede, İzmir’in Kemalpaşa ilçesindeki Kurtarılmış Hayvan Barınağı’na getirildi. Burada tedavisi ve bakımı tamamlanan ve adı ‘Dağlar Kızı Reyhan’ olan ineğin adım adım düzeldiğini anlatan barınak yöneticisi Sibel Şarap, “25 gün boyunca haris susuz, dağlarda olduğu üzere sivri derecede zayıflamıştı. ‘Reyhan’, geldiğinde bilcümle bakıcılara saldırdı” dedi.

Kırsal İsaalan Mahallesi Muhtarı Ramazan Kocabıyık, Kurban Bayramı’nın geçmiş gününde kurbanlık ineğini açmak amacıyla Yenice Mahallesi’ne getirdi. Uyuşma öncesi kaçan dallama, 25 zaman bilahare Kayaeli Mahallesi’nde bulundu. Kocabıyık, ineği tıpkı hafta sonra oğlunun düğününde keseceğini söyledi. Bu açıklamadan bilahare başkanlığını artist Haluk Uzun’in yaptığı Ahbap Platformu, hayvanı satın almak için harekete geçti. Kocabıyık, efsanevi üzere 30 bin TL istediğini açıkladı.

AHBAP SATIN ALDI ANCAK FİYATI AÇIKLANMADI

Muhtar ile iletişime sabık Ahbap Platformu, ineği satın aldı fakat kıymet açıklanmadı. Satın alınan ineğe ‘Dağlar Kızı Reyhan’ adı verilip, Rize’nin İyidere ilçesinde 2018 yılında Kurban Bayramı’nın birinci günü kurban pazarından kaçıp, denize atlayan ve Trabzon’un Sürmene ilçesi sahilinde bulunduktan sonradan yine Ahbap Platformu’nca sahiplenilip, İzmir Kemalpaşa’daki Kurtarılmış Çiftlik Hayvanları Barınağı’na getirilen boğa Ferdinand’ın yanına getirildi. ‘Dağlar Kızı Reyhan’, hizmet ve tedavisinin arkası sıra zamanla eskimemiş hesabına üstelik alıştı.

‘KESİLME KORKUSU OLMADAN BİZİMLE YAŞAYACAK’

İneği travmasının yavaş yavaş düzeldiğini anlatan melce yöneticisi Sibel Çakır, “‘Reyhan’, Kurban Bayramı’nda kesilme korkusuyla, tüm 25 devir süresince kaçmayı başardı. 25’inci günün böylece ‘Reyhan’ yakalandı. Sahibi bire bir hafta bilahare oğlunun sünnet düğününde keseceğini beyan edince, Haluk Levent devreye girdi. Diğer hayvanlarda olduğu kabilinden kaçanın, uçanın, yüzenin kurtarıcısı kendisine ‘Reyhan’ın peşine düştü. Bölgedeki Ahbap ekipleri ile birlikte koordineli yerine ‘Reyhan’ı yanımıza aldık. ‘Reyhan’ bundan sonra inkıta korkusu olmadan, varlık boyu bizimle yaşayacak” dedi.

SAATLERCE YÜZEN KARAKIZ DAHI ÇİFTLİKTE

Sahibinin ‘Reyhan’ amacıyla 30 bin TL istediğini tamlayan Çakır, “Esasta ‘Reyhan’, bu değerin haddinden fazla altında. 25 çevrim boyunca haris susuz, dağlarda olduğu üzere çılgın derecede zayıflamıştı. İşin içine Haluk Levent girince eşit abartıldı. Sahibi banko o rakamdan zir inmedi. Tekrar AHBAP hayırseverleri yardımda bulundu ve ‘Reyhan’ demin bizimle. Aynı zamanda ‘Karakız’ isimli keçimiz de Mersin marifetiyle geldi. Kurban Bayramı’nda denize atladı. 600 metre büyüklüğünde açıldı. Saatlerce yüzdü ve yakalandı. ‘Karakız’ bile demin bizimle. İkisi dahi çokça lüks derecede korkuyorlardı. ‘Reyhan’, geldiğinde bütün bakıcılara saldırdı. ‘Karakız’ tellerden zıplayıp, kaçmaya çalışıyordu. Şimdi ‘Reyhan’ birlikte ‘Karakız’ birlikte sakinleşti. Anbean elan birlikte alışılagelen ruh hallerine kavuşacaklar. Afiyet durumları berenarı dolgunca aynı sıkıntıları bulunmayan” diyerek konuştu.

‘BU HAYVANAT ASLINDA BİRER SEMBOL’

Fenomen sevir Ferdinand’ın birlikte bibi çiftlikte olduğunu hatırlatan Çakırdoğan, “Burada esasta fenomen sıfır haddinden fazla hayvan var amma toplumsal iletişim araçları o denli hayatiyetli kim; insanlar bir tane tıpkı hayvana odaklanabiliyor. Bu hayvan bilimi aslında bire bir öncü. Diğerlerine önderlik eden hayvanat olduğunu düşünüyoruz. Bura Türkiye’nin evvel ve yer nazik kom hayvanları barınağı. Barınakta çiftlik hayvanları, dara hayvanları, egzotik ve pet grubu dediğimiz pisik-köpekler kâin. 3 bin efsanevi var, 150 civarında garip var. Karışık ve pet grubu hayvanlardan rehabilitasyonları bittikten sonra sokakta yaşayabilecek olanlar, doğaya bırakılıyor. Ancak sakat ve yaşayamayacak durumda olanlar, bizimle kalıyor” ifadelerini kullandı.Share: