Kaman cevizi işleme ve paketleme tesisi üzere bindi protokolü imzalandı

Kırşehir’in Kaman ilçesinde, coğrafi bel tescilli Kaman cevizi el işi ve paketleme tesisi üzere destek protokolü imzalandı.

Kaman Belediyesinden yapılan yazılı açıklamada, “Koz Nakız, Eleme ve Paketleme Projesi” kapsamında Ahiler Kalkınma Ajansı ile şehremaneti ortada destek protokolü imzalandığı belirtildi.

İlçede üretilen cevize ekleme değer kazandırılması üzere hayata geçirilen proje kapsamında istihdama dahi ulama sağlanacağı vurgulanan açıklamada, Kaman Belediyesi vasıtasıyla ceviz amacıyla coğrafi belen belgesi alındığı hatırlatıldı.

Proje kapsamında kurulacak tesiste ceviz işleme atölyesi açılacağını anlatım edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Açılacak atölyede, avrat kooperatifi aracılığıyla işlenecek, mülhak değeri ve verimliliği artırılacak, muhtelif tali ürünlere dönüştürülerek sosyal ve konuşu açıdan, dezavantajlı gençlerin ve kadınların istihdamının artırılması sağlanacaktır. Meram yığın namına koz üreticileri ve çiftçiler, esnaf, evcil ve yabancı turistler namına belirlendi. Proje ile satış ofisi, kadın kooperatifi kurulması, izin ve sertifikalandırmaların yapılması, dezavantajlı güre ve kadınların istihdam edilmesi, üretim ve satışların yapılması hedeflenmektedir.”

Share: