İzmir’de envantere katılacak yeni takdir cihazı Ege’nin rüzgar potansiyelini araştıracak

İzmir Faziletkâr Teknoloji Enstitüsü (İYTE) Erke Sistemleri Mühendisliği Bölümü Doktor Akademisyen Ferhat Bingöl, İYTE bünyesinde envantere katılacak rüzgar ölçüm cihazıyla Iye Denizi’nin deniz üstü (offshore) rüzgar enerjisi potansiyeline ait daha kesin bilgilere erbap olacaklarını bildirdi.

Bingöl, Deniz Üstü Enerji Teknolojileri Fuarı ve Konferansı Marentech Expo’birlikte yaptığı sunumda, Türkiye’nin balaban bire bir deniz üstü rüzgar enerjisi kapasitesine ehil olduğunu söyledi.

Haritaların bu potansiyeli gösterdiğini nâkil Bingöl, söz konusu kapasitenin yeri ve miktarı üstüne kemiksiz bilgiye yerinde ölçüm olmadığı amacıyla elan erbap olunmadığını anlattı.

Bingöl, İYTE bünyesinde açılması planlanan Rüzgar Enerjisi Meteorolojisi ve Çevresel Sınav ve Analiz Merkezi (RÜZMER) ile bu konularda çalışmalar yapmayı planladıklarına meni ederek, şu anda Türkiye’nin bahir üstü rüzgar enerjisi potansiyeline müteveccih uydudan alınan rüzgar verilerinin analizinin mevcut olduğunu bildirdi.

Bu verilerin belirsizliklerinin çokça faziletkâr olduğuna değinen Bingöl, şunları kaydetti:

“Bunlara dayanarak takkadak nereye direkt kurmanız, nerede takdir yapmanız gerektiğini bulabiliyorsunuz. Ama envestisman amacıyla finansal aşamaya geçilecek bilgiye cemaat değil. Bunlar şu anda var olan teknolojiler. Fakat uydudan aldığım verilerle yaptığım İzmir denizindeki sığa analizi sonucunda birçok bölgede hele Dikili, Çandarlı, Foça üçgeninde balaban bir kapasitemiz olduğu görülüyor. Ipham faziletkâr olduğu amacıyla bununla yatırım yapamıyoruz. Ama bildirme azından nerede takdir yapmamız gerektiğini bundan sonra biliyoruz İzmir üzere. Bu noktada İzmir Kalkınma Ajansı destekleriyle bir offshore ölçüm çalışmamız kabul etmek için.”

RÜZMER, 2023’te faaliyete başlayacak

Bingöl, RÜZMER envanterine katılacak yeni maşa sebebiyle ölçümleri daha ense seviyelere çekebileceklerini vurgulayarak, şöyle bitmeme etti:

“Bu birlikte etraflı ara lidar ölçüm cihazı. Bu cihazla, 15 kilometreye büyüklüğünde ölçüm yapabiliyorlar. Berri tıpkısı noktaya koyduğumuzda bizim kadar yaka kesimi yemeden içmeden deste alanı olan çünkü bizim Yunanistan’la sınırımızdan dolayı ilgimizi çeken düzlük geçmiş 20 kilometre. Tığ elhak elan fazla ileriye gitmek istemiyoruz. O yüzden söz gelimi hakeza bir cihazı karasal ayrımsız noktaya koyduğunuz antlaşma tarama yaparak hep sahildeki verileri alabiliyorsunuz. Bunu uydu verileriyle birleştiriyoruz evet birlikte yerinde yapacağımız ölçümlerle birleştiriyoruz. Yani bindi cihazları sayesinde elan fazla bilim elde edebileceğiz. Bunları birleştirip kullandığınız zaman çokça açık bire bir şekilde offshore alanın taramasını yapabiliyorsunuz. Bu aygıt Türkiye’de ilk defa bizim merkezimizde olacak.”

RÜZMER olarak bu hizmeti verebileceklerini nâkil Bingöl, “Bu cihaz geldiğinde 12 kilometrede çalıştırmayı planlıyoruz. 12 kilometrede çalıştırdığımızda İzmir’in denizleriyle alakalı herhangi bir yeri tarama şansımız olacak. Gelişmemiş devamlı, üç dört maaş ölçümlerle tafsilatlı kesiksiz durumunda ölçümlerinizi birleştirerek bu atlasları güncelleyip elan spesifik lokasyonları seçebileceğiz. İzmir Kalkınma Ajansı’yla yaptığımız projede bu verileri ücretsiz yerine yatırımcılara sunmayı planlıyoruz. Bu sayede, İzmir’in Türkiye’deki önceki offshore tesisine erbap olacağını düşünüyoruz.” diyerek konuştu.

Bingöl, RÜZMER’in 2023’ün aile ayından itibaren bakım vermeye başlayacağını da sözlerine ekledi.

Share: