Ev ve Içtimai Hizmetler Bakanlığı’nın eşi ahiret yolculuğu eden kadınlara vereceği konut desteğinin detayları galiba oldu

Karı ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Yoğunluk Yanık, eşi ebedî uyku etmiş içtimai müzaheret faydalanıcısı kadınlara yönelik bakir tıpkı desteği hayata geçireceklerini belirtti. Kederli, “Eşi Mevt Etmiş Kadınlara Yönelik Bölük Destek Programı kapsamında 2 bin 23 nüsha basamak temini sağlayacağız. Toplamda 607 milyon TL bütçemiz ile derece başına 300 bin TL bindi vereceğiz” dedi.

Nazır Izdıraplı, basamak projesinin kapsamına ilgilendiren açıklamalarda bulunarak, söz konusu destekten eşi vefat etmiş ve 18 gözyaşı altı arz az 3 çocuğa erbap olan toplumsal müzaheret faydalanıcısı kadınların yararlanabileceğini belirtti. 300 bin TL bindi sağlanacak proje ile ilgilendiren zül edilen soruların yanıtları ise Bakan Yanık eliyle cevaplandırıldı.

– EV SAYISI 2 BİN 23 OLACAK

Eşi emrihak etmiş, 18 gözyaşı altında sunma beş altı üç çocuklu kadınlara 2 bin 23 nüsha hane verilecek. Toplamda 607 milyon TL bütçesi ile hane başına 300 bin TL bindi verilecek. İhtiyaç mahsus bölük başına 300 bin teklik kaynak belediyelerden sağlanacak.

– İKİ FORMÜL VAR

Destek kapsamında eşi emrihak fail kadına verilecek destek göz yapımı veya satın alma şeklinde iki değişik yöntemle gerçekleştirilecek.

– KONUTLAR 80 METREKARE OLACAK

Konutlar 80 metrekare olacak şekilde nesir edilecek. Konutların satın alınması durumunda ise bu özelliğe andıran olanlar tercih edilecek.

– MÜLKİYET SYDV’NİN OLACAK

Konutların mülkiyeti Toplumsal Teavün ve Dayanışma Vakıfları’nın (SYDV) olacak. Türe sahiplerine bedelsiz kullanma hakkı verilecek.

– İLK DESTEK BU 4 İLDE BAŞLAYACAK

Osmaniye, Kahramanmaraş, Samsun ve Bingöl kalkmak üzere 4 ilde iş birliği protokolü imzalandı. Buna melfuf yerine projenin hayata geçirilmesi için 67 Içtimai Teavün ve Tesanüt Vakıfları (SYDV) ile yer temini, proje çalışmaları, proje bütçesi amacıyla ilave melfuf töz noktasında protokol hazırlıklarına bitmeme ediyor.

GÖZ DESTEĞİNDEN KİMLER YARARLANABİLİR?

T.C. vatandaşı olmak3294 sınırlanmış Içtimai Yardımlaşma ve Dayanışmayı Heveslendirme Kanunu kapsamında faydalanıcısı olmakEşi memat etmiş, 18 yaş altında bildirme beş altı üç çocuklu basamak özelliğine taşımak kaydı ile başka eşi son etmiş haddinden fazla çocuklu aile özelliğine sahip olmakKonutların yapıldığı ilde yaşamak,Bakanlığın Sosyal Konut Projesi de gönül tahaffuz yardımı programı kapsamında hesaplı karı yapım yardımı kapsamında bindi almamış olmak şartlarını emmek gerekecek.Başvurular illerdeki Sosyal Yardımlaşma ve Tesanüt Vakıflarına (SYD) yapılacak.

Share: