Uğurlu Bingöl: “Daha Çok Satacakları Petkim Gibi, Tüpraş Kadar Devasa Tesislerimizin Hiçbirisi Kalmadı, Gözlerini Kaynak Arazilerine Diktiler”

CHP Ankara Saylav Tekin Bingöl, özelleştirmelerle ait “Nureddin Nebati dönemine ilişik 10 mahiye süre içerisinde taşınmazların özelleştirilmelerinden elde edilen sağlık miktarı 7 milyar 609 milyon. 35 yılda yapılan özelleştirmelerden elde edilen dirimlik ile Nebati döneminin 10 maaş müddet içerisinde özelleştirme sonucunda elde edilen dirimsel miktarı serian derakap aynı. Imdi satacakları PETKİM gibi, TÜPRAŞ gibi devasa tesislerimizin hiçbirisi kalmadı, gözlerini Hazine arazilerine diktiler ve buraları satıyorlar. Bu 10 mahiye süre içerisinde satışı yapılan Hazine arazilerinin sayısı tamlık 302” dedi.

CHP Ankara Mebus Uğurlu Bingöl, AKP iktidarı döneminde yapılan özelleştirmelerle ait izah yaptı. Bingöl, şöyle konuştu:

“AKP İKTİDARININ SON 10 YILINDA BU AYAR TESPİT RAPORLARI AÇIKLANMIYOR”

“Bilindiği kadar devlete ilgili taşınmazlar bina, organizasyon vesaire satışa çıkmadan önceki tıpkısı Kıymetlendirme Belirleme Komisyonu kurulur. Bu alt kurul o taşınmazın değerini belirleme paha ve bunu değer tayin raporu diye niteleyerek açıklar. Senelerce bilcümle hakeza olmuştur ve derece belirleme raporları açıklanmıştır. AKP iktidarının akibet 10 yılında bu ayar tayin raporları açıklanmıyor. Bu nev raporlar açıklanmadığı ahit insanın aklına tabii burada tıpkısı şeyler var diye geliyor. Ne türlü, benzeri usulsüzlük, bilinmez kapaklı tıpkısı gelişim maatteessüf Sayıştay herhangi bir sene yaptığı denetimler sonucunda Özelleştirme İdaresi’ni bu konuda uyarıyor. Buna rağmen Özelleştirme İdaresi kelime oyunlarıyla geçiştiriyor ve bilcümle 10 yıldır bu raporları açıklamıyor.

1986 yılında başlanan özelleştirmeyle gelişigüzel 2021 yılına kadar aradan güzeşte 35 yıllık müddet içerisinde taşınmazların yani Hazne arazilerinin satışından elde edilen gelir 7 bilyon 900 milyon. Nureddin Bitkisel dönemine ilgilendiren 10 aylık müddet içerisinde taşınmazların özelleştirilmesinden elde edilen dirimsel miktarı ise 7 bilyon 609 milyon. Yani 35 yılda yapılan özelleştirmelerden elde edilen dirimsel ile Nebati döneminin 10 aylık müddet içerisinde özelleştirme sonucunda elde edilen dirimsel miktarı bir lahzada alelacele benzeri.

“GÖZLERİNİ HAZİNE ARAZİLERİNE DİKTİLER VE BURALARI SATIYORLAR”

Imdi satacakları PETKİM kabilinden, TÜPRAŞ üzere devasa tesislerimizin hiçbirisi kalmadı gözlerini Hazine arazilerine diktiler ve buraları satıyorlar. Bu 10 aylık süre içerisinde satışı yapılan Hazine arazilerinin sayısı tam 302. Bu araziler öyle bayağı araziler değil. Seçkin biri o ilimizin, o ilçemizin fehva yerindeyse yüzük kaşığı kabilinden araziler ve bunlar maatteessüf tıpkısı şekilde peşkeş çekiliyor. Kül takır haline getirdikleri devletin Hazinesini seçimlere müteveccih desteklemek hesabına, seçim yatırımı yapmak adına bu araziler satılıyor. Bitkisel’nin gözleri parıltılı, Türkiye’nin temas hesabına gözlerini çevirip ışıldayan gözleri nerede tıpkısı karış devletin arazisi halkın malını gördüğünde dakikasında ora alel çabuk satılığa çıkarılıyor. Maatteessüf devletin Hazne arazileri da özge iri tesisleri gibi satılıyor.”

Share: