İstanbul Barosu’ndan Kadınların Taksim’deki Eylemine Polis Müdahalesine Reaksiyon: “Hız ve Bakı İşlemleri Hukuka Aykırıdır; Kabul Edilemez”

İstanbul Barosu, aralarında avukatların da bulunduğu kadınların geri “25 Teşrinisani Kadına Yönelik Sıkı Mücadele Haset” dolayısıyla Taksim’bile yarmak istedikleri eyleme yapılan polis güçleri müdahalesi ve gözaltılarla ilişkin “Yapılan engelleme, ‘izinsiz toplantı ve eylem yürüyüşü düzenleme hakkını’ ihlal ettiği kabil polis güçleri aracılığıyla meri hüküm ve bakı işlemleri da hukuka aykırıdır; akseptans edilemez” açıklamasını yaptı.

“Kadına Yönelik Şiddete Cebin Uluslararası Mücadele Haset” nedeniyle 25 Son Teşrin Kadın Platformu, esbak İstanbul’un Beyoğlu ilçesinde kâin Tünel’dahi eylem çağrısı yapmıştı. İstanbul’un değişik bölgelerinden Tünel’e yankılanmak isteyen grupları polis ve çevik bilek ekipleri, ablukaya alarak müdahaleyle gözaltına almıştı.

İstanbul Barosu, polis müdahalesine ait zaman yaptığı açıklamada, “Anayasal doğruluk” vurgusu yaptı. Açıklamada, şunlar kaydedildi:

“25 Kasım Kadına Müteveccih Hızlı Mücadele Haset dolayısıyla Taksim’birlikte Anayasal hakları uyarınca matbuat açıklaması ve eylem yürüyüşü yazmak amacıyla toplanan, aralarında meslektaşlarımızın dahi bulunduğu kadınlar, manşet yoluyla hukuksuz namına gözaltına alınmış ve hakeza bire bir günde kendilerine ivinti uygulanmıştır.

Baro Başkanları Toplantısı zımnında Ankara’üstelik kâin İstanbul Barosu Başkanı Av. Çımbar Saraç, başsavcı ile ve emniyetle görüşerek süreci başından sonuna büyüklüğünde izleme etmiş olup, Komutan Yardımcımız Av. Mehabetli Yavuz, İstanbul Barosu Avukat Hakları Merkezi’nden Av. Vechettin Döldöş ve Eş Hakları Merkezi’nden Av. Birsen Başlangıç Topaloğlu, Av. Filiz Akyol Akaret, Av. Dilara Özaydın, Av. Deniz Şenay Yazgan, Av. Handenur Dayıca, Av. Furkan Doğan, Av. Utku Buğulu, Av. Yusuf Akşeker, İstanbul İl Güvenlik Müdürlüğü ve Kağıthane İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne giderek gösterdikleri çabalar sonucunda meslektaşlarımız salıverilmiştir.

Kadına Yönelik Sıkı Savaşım Haset’nde manşet marifetiyle, aralarında meslektaşlarımızın de bulunduğu kadınlara yapılan engelleme, Kanunuesasi (m. 34) ile tarafı olduğumuz İnsan Hakları Cihanşümul Beyannamesi (m. 20), Ferdî ve Siyasal Hukuk Arsıulusal Sözleşmesi (m. 21), Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi (m. 11) düzenlemelerinde yer kayran ‘izinsiz güruh ve gösteri yürüyüşü aranjman hakkını’ ihlal ettiği kadar polis güçleri tarafından geçerli momentum ve gözaltı işlemleri birlikte hukuka aykırıdır; akseptans edilemez.”

Share: