Twitter reklamlarını durduran iri şirket sayısı 7’ye ulaştı

Elektrikli araba üreticisi Tesla’nın CEO’su Elon Musk’ın aylar evvel yaptığı teklifle başlayan ve tarafları davalık hale getiren Twitter’ı satın alması, geçtiğimiz haftalarda tamamlandı. Bu gelişmenin peşi sıra Twitter’ın kullanılmamış sahibi Musk olurken, peş düzey yöneticilerin nazik aynı kısmı şirketten istifa etti. Bu süreçte Twitter’a alın güveni mütenakıs markalar, Twitter’daki reklam harcamalarını durdurdu.

Elektrikli otomobil üreticisi Tesla ve uzay taşımacılığı şirketi SpaceX’in CEO’su Elon Musk’ın geçtiğimiz aylarda Twitter’a yaptığı 44 bilyon dolarlık satın alma teklifinde sona gelindi ve şirketin kullanılmamış sahibi, Musk oldu. Oldukça uzayan ve tarafları davalık hale getiren davranışlar esnasında, Twitter’ın nasip senetleri derece kaybederken, Elon Musk’ın yönetimi devralmasıyla dayanabilen çok peş dozaj yönetici Twitter’daki görevinden istifa etti. Bulunan CEO Parag Agrawal’ın işine de akıbet veren Musk, yeni uygulamaları devreye almaya ve işgücü kesintilerine yöneldi. Bu süreçte dünyaca adlı markalardan bazıları, Twitter’de yaptıkları reklam harcamalarını kesmeye ve Twitter reklamlarını durdurmaya başladı.

Konuya ilgilendiren açıklamalarda kâin İzay Dijital Kurucusu ve içtimai iletişim araçları uzmanı Esat Özcan şu ifadelere yer verdi:

“Twitter geçtiğimiz yılı, 4,5 bilyon doları reklamlardan mevrut toplam 5,1 bilyon dolar gelirle tamamlamıştı. Bu misil, küresel dijital reklam pazarının yüzde 1’inden henüz birkaç bire bir azaltma karşılık geliyor. Twitter mütehammil çok ayraç amacıyla bilcümle bu gelişmeler yaşanmadan önce üstelik faal tıpkısı reklam aracı değildi. Bu noktada markaların henüz birlikte temkinli davranması gerekiyor” dedi.

OTOMOTİV, GIDA VE İLAÇ SEKTÖRÜNDEN ACUN MARKALARI REKLAMLARI DURDURDU

Dünyaca adlı markaların Twitter’dahi reklam faaliyetlerini durdurması trendini başlatanlar beyninde tılsım şirketi Pfizer ve atıştırmalık üreticisi Mondelez ilk sıralarda düzlük aldı. Bu markaları General Mills, Volkswagen Group, Audi ve General Motors kabil şirketler izledi. Öte yandan Coca Cola ve Unilever kadar şirketlerin reklam satın almalarıyla ilgilenen Interpublic Group de gelişigüzel çalıştığı markalara Twitter’da reklam aktivitelerini durdurmayı önerdi.

Şirketin kullanılmamış sahibi Elon Musk’ın bu yaşananları Twitter’ın gelirlerinde balaban tıpkı düşüşe sebep olacağı yönünde yorumladığını söyleyen Esat Özcan, “Markalar, Twitter’ın satın alınma sürecini dahi geciktiren mazruf moderasyonu ve bot hesaplar gibi endişelerle Twitter reklamlarından çekiliyor. Mavera yandan otomotiv şirketleri, Elon Musk’ın rakipleri konumundaki Tesla’nın CEO’su olmasından hava dahi kalın kafalı aşama atıyor. Bu numara yayılacak gibi görünüyor çünkü Toyota dahi bittabi tıpkı hamle yapacaklarını değerlendirdiğini söylüyor. Atılmış olsa de semavi tik aboneliği kadar iddialı sayılabilecek kararların yanı sıra Musk, yapısal düzenlemelere da gidiyor. Geçtiğimiz günlerde Hindistan’daki işgücünün yüzde 90’ını işten emisyon kararı aldı. Elon Musk uç ayrımsız hoşgörülü, dolayısıyla markalar platformun tamlık bu çalkantılı süreci lacerem atlatacağını, şirketin yeni sahibinin pekâlâ ayrımsız rota çizeceğini fethetmek istiyor” ifadelerini kullandı.

Share: