Zeytinyağı Üreticileri Federasyonu Başkanı uyardı: “Böyle bir rakama sızdırılmış zeytinyağı verilmesi türlü değildir”

Zeytinyağı Üreticileri Federasyonu Başkanı uyardı: “Hakeza bir rakama sızma zeytinyağı verilmesi olanaklı değildir”

BALIKESİR – Balıkesir’in Edremit ilçesinde zeytin sezonu ile birlikte zeytinyağı üretimi dahi anında devam ediyor. Edremit Körfezi Zeytinyağı Üreticileri Federasyonu Başkanı Mehmet Semerci, tüketicileri mevhum satış ortamlarında “zeytinyağı” diye niteleyerek satılan ayrımlı ürünlere cebin uyardı. Çucu “Böyle tıpkı rakama sızma zeytinyağı verilmesi olabilir değildir.”

Zeytinyağı üretiminin başlamasıyla alay malay alelhusus genel ağ üzerinden 5 litrelik tenekelerde marka ve istihsal bilgileri sıfır ve zeytinyağı ibaresi ile satılan ürünlere karşı tüketiciler uyarıldı. Çucu, 5 litrelik tenekelerin genel ağ içinde 250 ile 300 lira arasında satıldığını bu ürünlerin zeytinyağı olma ihtimalinin çok bağan olduğunu ifade etti.

Bölgede bu yıl eli nimetli benzeri mevsim olduğunu anlatım eden Edremit Körfezi Zeytinyağı Üreticileri Federasyonu Başkanı Mehmet Semerci “Bu sene ülkemizde kayda derece derecede geçtiğimiz seneye nazaran henüz çok eser görüyoruz. Bu serencam paye bizler üzere müjdeli. Zeytinin bakımında, beslemesinde gâh eksikliklerimize rağmen bu yıl Allah’ın vergisi bol mahsullü tıpkı yıla giriyoruz. Acun zeytinyağı fiyatlarına baktığımız zaman fiyatların çıktığını görüyoruz. İspanya’bile, İtalya’üstelik aynı yağışsızlık neticesinde ağırbaşlı benzeri im azalması olduğunu görüyoruz. Ülkemizde da bunun tamam tersi aheste benzeri nişane artışı kâin. Ağustos kocaoğlan verilerine bakarak Türkiye’birlikte zeytinyağı 3, 65 dolar. Ilkgüz ayında 4 dolara yakın olduğunu görüyoruz. 4 dolara küresel ticareti yapılan ihracatı yapılan ortamda; 5 kiloluk zeytinyağı fiyatlarının 450, 500, 550 teklik seviyesinde olması gerekiyor. Zeytinyağı fiyatlarının bu düzeyde olması geçişsiz. Bunun çokça altındaki rakamlara satılan ürünler zeytinyağı değildir” dedi.

Tüketicinin sakim fiyatlar ile yanıltıldığını rapor fail Semerci “Demin tüketicinin burada yanıldığı nokta 250-300 teklik bandında 5 litrelik zeytinyağının satılıyor olması. 250 liraya ilkokul litrelik tenekesinin satılması cins değildir. Tüketicilerin o yönden çokça hassas olmalarını istiyoruz. Üzerinde istihsal izni olmayan, sınırlı adresi olmayan ürünleri yeğleme etmesinler. Hakeza benzeri rakama sızma zeytinyağı verilmesi benzer değildir. Çünkü o fiyata gider herif aktarılan satar, tankerle satar. Parasını bile akşamüzeri cebine koyar.” dedi.

Share: