İsrail Savunma Bakanı: “Genişlik taharri altına alınmasına karşın hala çokça karışık”

İsrail Defans Bakanı Benny Gantz, sonuç dönemde işgal altındaki Maşrık Kudüs ve Günindi Şeria’da iki İsrail güvenlik gücünün hayatını kaybettiği silahlı saldırılar konusunda, “Güvenlik güçleri durumu taharri altına almasına karşın bibi artık sıkıntılı tıpkısı dönme.” dedi.

Gantz, İsrail’de İngilizce eser fail Ynet isimli genel ağ sitesine verdiği röportajda, Maşrık Kudüs ve Mağrip Şeria’da sonuç dönemde gerçekleşen silahlı saldırılar ile Filistinlilerin yaşadığı Şuafat Mülteci Kampı’nın kuşatılması sonrası çıkan olaylara ait açıklamalarda bulundu.

Kalabalık, polis güçleri ve değişik düzenlilik birimleri liderleriyle aynı kapsam istimara toplantısı yaptığını paylaşan Gantz, “İsrail kamuoyu şunu bilmeli İsrail’in güvenlik sınamaları çok ağdalı. Elimizdeki tekmil gücü kullanıyoruz, ısıdam noktalara elimizden geldiğince berkitme gönderiyoruz. Nablus, Dölüt, nerede gerekiyorsa saldırış operasyonları düzenliyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

İsrail Savunma Bakanı, akıbet dönemde Gün Batısı Şeria ve Maşrık Kudüs genelinde çıkan olaylara işaretle, “Asayiş güçleri durumu taharri altına almasına karşın hala artık gergin aynı dönüş.” değerlendirmesini yaptı.

-“İstihbarat çalışmalarımızı artırıyoruz”

Gantz, engelleme altındaki Günindi Şeria’nın kuzeyinde salı ayrımsız askerin öldüğü silahlı atılım ve elan başlangıçta Hileci yerleşimcilere müteveccih gâh saldırıları üstlenen “Aslanların İni” isimli Filistinli silahlı grubu “ortadan kaldıracaklarını” söyledi.

Aslanların İni isimli silahlı grubun kestirmece 30 üyesi bulunduğunu nâkil Gantz, “Nablus ve Cenin, İsrail ordusu üzere balaban sınav dokuma ediyor. Bu nedenle Mağrip Şeria’daki birliklerimizi tahkim ediyor, istihbarat çalışmalarımızı artırıyoruz.” diye konuştu.

Gantz, Filistin yönetiminin kontrolündeki bölgelerde düzenlilik faaliyetlerini artırarak bu tuhaf saldırıları durdurması gerektiğini belirterek, “Bu İsrail’e yardım etmek veya İsrail’i destek olmak üzere değil Filistin yönetiminin otoritesini berkitme etmesi amacıyla lüzumlu. Bu onların görevi ve buna odaklanmalılar. ” ifadesini kullandı.

İsrail’in Filistin Fehamet Başkanı Mahmud Abbas ile bildirişim halinde olduğunu ve “Aslanların İni isimli grubu durdurmanın Filistin yönetiminin çıkarına olduğunu” nâkil Gantz, “İsrail’in güvenliği söz konusu olduğunda Filistin yönetimine bel bağlamayacağım. Benim görevim İsrail devletini ve vatandaşlarını destek olmak. Filistinlilerle bu konuda tür olduğunca diyalog halinde kalıyoruz.” dedi.

İsrail ordusundan Şuafat’ta şişman cezalandırma

İsrail polisi, 8 Ilk Teşrin Cumartesi akşamı Şuafat Sığınmacı Kampı’ndaki kontrol noktasında işyar asayiş güçlerine tıpkısı araçtan kırıcı açıldığını ve saldırıda yaralanan 3 polisten birinin öldüğünü duyurmuştu.

Filistinli götürüm grupları ise engelleme altındaki Şarki Kudüs’te İsrail güçlerine keder açılmasının, İsrail’in işlediği suçlara ve Mescid-i Aksa’ya yönelik baskınlarına karşı sunulan “gerçek bir dayanma” olduğunu belirtmişti.

Saldırganı kontrol çalışmalarını sürdüren İsrail güçleri, kampı kuşatma altına alarak antre çıkışlara haram getirmişti. İsrail makamları, zaman Şuafat Sığınmacı Kampı üzerindeki kısıtlamaları hafifletti fakat kampın antre-çıkışındaki sıkı denetim münhal devam ediyor.

İsrail ordusunun on binlerce Filistinlinin yaşadığı kampa uyguladığı abluka günlük hayatı damla ederken, dinlenme kampı sakinleri “şişman tecziye” kendisine niteledikleri kuşatmaya cebin protestolar düzenlemişti.

İşgal altındaki Maşrık Kudüs genelinde Filistinliler sivil itaatsizlik ve grev çağrısına uyarak kepenk indirmişti.

İsrail polisi, geçkin akşam ezanı İseviye, Silvan, Beyt Hanina, Volta, Ra’s umum-Amud, Cebel Mükebbir, Sur Bahir ve Şuafat Mülteci Kampı’nda başlayan ve sabahın erken saatlerine büyüklüğünde devam eden eylemlere sert müdahalede bulunmuştu.

Günindi Şeria’nın kuzeyindeki “Shavei Shomron” gayrikanuni Yahudi yerleşme birimi namuslu salı gerçekleşen silahlı saldırıda bire bir İsrail askeri sönük, kendilerini “Aslanların İni” diye niteleyerek adlandıran Filistinli benzeri grup, yaptığı açıklamayla saldırıyı üstlenmişti.

Share: