Diyarbakır ruzname haberleri: Diyarbakır’da “Dijital Çağda Toplumsal Ağlar Hukuku Çalıştayı” düzenlendi

Matbuat İlan Kurumunca (BİK) Diyarbakır’üstelik öğrenciler, akademisyenler, hukukçular ve matbuat çalışanlarının katılımıyla “Sayısal Çağda Sosyal Ağlar Hukuku Çalıştayı” gerçekleştirildi.

BİK’in sosyal ağlara yönelik türel aranjman ve çalışmalara katkı sunmak için 4’üncüsünü düzenlediği çalıştayda katılımcıların içtimai ağlar hukuku kapsamında çıplak bulunan ve çözüme kavuşmamış sorunları belirleme ederek çözüm önerilerini sunmaları amaçlandı.

Merkez Yenişehir ilçesindeki otelde planlı çalıştayda Doç. Dr. Turgay Yerlikaya, “Sayısal Çağda Toplumsal Ağlar Hukuku Buut Analizi” ve “Dijital Çağda Sosyal Ağlar Hukuku Ciddi Yönelim Montajlama”, avukat Sezgin Bronz da “Dijital Çağda Içtimai Ağlar Hukuku Teklif Geliştirme” konularında bilgi verdi.

Karşılıklı düşün alışverişinde bulunulan çalıştaya katılan BİK Genel Müdür Yardımcısı Ongun Mevzun, yaptığı konuşmada, Erzurum, Ankara ve Ordu’nun arkası sıra 4. çalıştayı Diyarbakır’birlikte düzenlediklerini söyledi.

Kentte böyle bire bir programı düzenlemekten duyduğu memnuniyeti dile getiren Düzgün, ” Türkiye’de içtimai ağlarla ilgilendiren aktif bire bir teftiş mekanizması elan cemi anlamıyla etkin değil. Bu bile okkalı sorunları yanında getiriyor. Gönül ve kurumlara yönelik onur suikastına berenarı müsait benzeri alan. Sizlerin sunmuş olduğu önerileri, bu konunun çözüme kavuşması noktasında az çok değerli buluyorum ve katkıda bulunduğunuz üzere teşekkür ediyorum.” dedi.

Devletin kendi vatandaşını herhangi bir anlamda korumakla yükümlü olduğuna dikkati calip Biçimli, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bugün Mecliste yasa çalışmaları yapılıyor. Belki benzeri sene sonradan bakir karşılaştığımız alanda kullanılmamış aynı şeyler henüz inşa etmek durumundayız. İnsanoğlu, var olduğu müddetçe karşılaştığı eskimemiş unsurlar üzerinden hayatını kolaylaştıracak, kendisini güvenlikli alana çekecek mekanizmaları üretmekle mükelleftir. Toplumsal ağlar hukukunu zahir inşa edeceğiz? Toplumsal iletişim araçları platformlarında tıpkı başkasının hakkına girmemek için hangi yapacağız evet dahi tıpkı diğeri bizim hakkımıza girerse hangi yapacağız? Tendürüst iletişimcilerimiz ve hukukçularımızla tıpkısı araya gelip tüm bu süreçleri tartışalım istiyoruz.”

Kusursuz, çalıştayın bir ahir oturumunun Antalya’birlikte düzenleneceğini sözlerine ekledi.

Çalıştay, fotoğraf çekimiyle sona erdi.

Share: