Icra Vekili Kurum’dan

Mekân, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Amaç Hava, “İlk Evim İlk İşyerim Projesi” kapsamında 1 milyon bölük arsası ve 10 bin işyeri amacıyla müracaat detaylarını anlattığı içtimai iletişim araçları hesabından videoteyp mülahaza adına paylaştı.

”ARSA DAĞILIMLARINI İLLERE VE İLÇELERE GÖRE BELİRLEDİK”

Vekil Murat Gurur, 1 milyon ev gayeli arsanın dağılımını illere ve ilçelere göre yaptıklarını belirterek, “81 ilimizde arsaların yüzdelik 40’ını şehir merkezlerinde, yüzde 60’ını ilçelerde olacak şekilde belirledik. Milletimizin istifadesine sunacağımız hep 1 milyon hane gayeli arsamızın kâh illerdeki dağılımını da tutmak isterim. 50 bin İstanbul’üstelik, 100 bin Ankara’da, 25 bin İzmir’birlikte, 45 bin Gaziantep’te, 55 bin Konya’da, 25 bin Kayseri’birlikte, 30 bin Diyarbakır’birlikte, 28 bin Eskişehir’dahi, 26 bin 700 Van’birlikte, 23 bin Antalya’birlikte doğmak üzere 81 ilimizde; 1 milyon ev amaçlı arsamızı vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız” dedi.

”HEM KONUTA HEM ARSAYA BAŞVURABİLİRLER”

Nazır Çekicilik, vatandaşların arzuladıkları yuvalarını faizsiz bir şekilde, sabit ve akla yatkın ifa koşullarıyla; altyapısı evet, imar planı hazırlanmış arsalarda inşa edebileceklerini tabir etti. Gerekli teknik ve hukuki destekleri Nezaret ve Şişko Bölük İdaresi Başkanlığı (TOKİ) adına ayrıcasız gelişigüzel vatandaşa sunulacağını belirten Vekil Çekicilik, “Vatandaşımız hem konuta hem dahi basamak gayeli arsaya müracaat yapabilir. Seçkin ikisinin dahi kurasına katılabilir. Şayet ikisi bedaheten çıkarsa birini tercih ederek karı sahibi olanaklı” ifadelerini kullandı.

”ARALIK AYINDA TAPULARI VERECEĞİZ”

Kura ile vatandaşlara verilecek arsaları iki gruba ayırdıklarını tabir fail Vekil Uğur Alım şunları söyledi: “İlk grupta 350 ila 500 metrekarelik alanlardan oluşan bağımsız milletvekili parsel şeklindeki arsalar, ikinci grupta yan yana parseller bulunuyor. Gene birlikte parsellerde adalet sahiplerinin ekseriyet sağlamaları yerinde TOKİ Başkanlığımız buradaki konutları etme hususunda üstelik seçkin tür proje desteğini verecek. Bu parsellerde düz yazı edilecek binalar dayanç zait 4-5 dinsiz geçmeyecek. Özgür parsellerde ise doğruluk sahipleri belirlenen proje doğrultusunda evlerini düz yazı edebilecekler. İnşallah; sunma geç iki yılda arsaların altyapısını tamamlayarak eksiklerini gidereceğiz. Ara kocaoğlan itibariyle planları onaylanan illerde ve ilçelerde doğruluk sahipleri mahsus olan arsaların tapularını vatandaşlarımıza inşallah tasdik edeceğiz.

FİYATLARI AÇIKLADI

Özgür parsel grubundaki arsalarımız 192 bin 500 liradan başlayan fiyatlarla ve 1604 liradan başlayan çakılı ödemelerle, 10 yıl vadeyle faizsiz şekilde ödenebilecek. Birlikte parsellerin ödemesi ise, 112 bin 500 liradan başlayan fiyatlarla ve 937 liradan başlayan taksitlerle tekrar 10 yıl vadeyle, faizsiz ve sabit ödemelerle yapılabilecek.”

“SOSYAL KONUTLARIN TEMELİ EKİM AYINDA”

Toplumsal konutların temellerinin 25 Ekim’dahi atılacağını hatırlatan Bakan Çekicilik, “İnşallah içtimai konutlarımızın geçmiş temellerini Ankara’dahi, Cumhuriyetimizin başkentinde atacağız. Bu anlamda; 25 Ekim’de, Ankara, Afyon, Amasya, Okumuş, Bolu, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Kahramanmaraş, Kırşehir, Konya, Manisa, Muğla, Tunceli, Uşak, Yozgat ve Zonguldak tevessül etmek üzere 17 ilde 5.000 konutun temellerini Sayın Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle, milletimizle alay malay atacağız” dedi.

“İŞ YERLERİNİN TEMELİ 2022 YILI BİTMEDEN ATILACAK”

Bakan Kurum, 50 bin hisse senedi yeri amacıyla ise ilk etapta Ankara’dan Adana’ya, Erzurum’dan Diyarbakır’a, Kastamonu’dan Konya’ya 28 ilde toplamda; 50 ile 200 metrekare kadar 10 bin bakir işyerinin hizmete sunulacağını anlatım ederek, “Bu işyerlerimizi de, 350 bin liradan başlayan fiyatlar ve 2 bin 633 liradan başlayan taksitlerle; 120 kamer vadeyle sanayicimize, dinç girişimcilerimize sunacağız. İnşallah endüstri gelişim yerlerimizin da temellerini 2022 yılı bitmeden atacağız. Bu hisse senedi yerlerimiz; ülkemizin yatırımına, üretimine, sanayisine, istihdamına, 10 binlerce yeni ekleme istihdam sağlayacak” dedi.

”2 TRİLYONDAN ÇOK EKONOMİK HAREKETLİLİĞE ETMEN OLACAK”

Bakan Gelgel, 2003 yılı esasen itibaren üretilen toplumsal hane sayısının 2 milyona, başka projelerle gelişigüzel ihtişam adına üretilen konutlarda oturan yurttaş sayısının bile 10 milyonun üzerine çıkarılacağını vurgulayarak, “Envestisman miktarı 900 bilyon liralık olan sosyal göz hamlemizin, ayrıksı sektörlerimizi de tetikleyerek; 2 trilyon liradan çok ekonomik hareketliliğe açar olacağına ilgiyle inanıyoruz. Ego milletimizin talepleri doğrultusunda hazırlanan ‘Milletin projesi İlk Evim, İlk İş Yerim Sosyal Hane Hamlemizin’ her bir adalet sahibi vatandaşımız üzere, ülkemiz ve milletimiz amacıyla kırnak, hayırlı olmasını diliyorum.” ifadelerine meydan verdi.

Share: