Vekil Alım: “Göz arsalarının yüzde 40’ını şehir merkezlerinde, yüzdelik 60’ını ilçelerde olacak şekilde belirledik”

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Kasıt Çekicilik, “İlk Evim İlk İşyerim Projesi” kapsamında hane arsalarının yüzde 40’ını site merkezlerinde, yüzde 60’ını ilçelerde olacak şekilde belirlediklerini bildirdi.

Hava, toplumsal medya hesabından, “İlk Evim İlk İşyerim Projesi” kapsamında 1 milyon konut arsası ve 10 bin aksiyon yeri için referans detaylarını anlattığı videoteyp tema paylaştı.

Icra Vekili Kurum, 85 milyon yurttaş üzere Cumhuriyet Altını tarihinin bildirme büyük toplumsal ev projesini başlatan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a şükranlarını sundu.

Millet aracılığıyla şişman bir haz ve ilgiye mazhar olan 250 bin sosyal basamak kampanyasının peşi sıra, Reisicumhur Erdoğan’ın arsa kampanyasıyla ait müjdeyi kabine toplantısından sonra milletin evinden paylaştığını aktaran Gelgel, “Şu anne çatışma e-heybet üzerinden 7,2 milyon vatandaşımız toplumsal konuta başvurdu. Muktezi evrakı beyan fail 4,5 milyon vatandaşımızın üstelik başvuru süreçlerini tamamladık. Göz amaçlı arsalarımıza da üzerinden daha 24 saat birlikte geçmemesine rağmen milletimiz haddinden fazla büyük benzeri haz gösteriyor. Milletimiz basamak başvurularında olduğu kabil arsa başvurularında üstelik bu projeyi sahiplendiğini, benimsediğini, devletine ve Sayın Cumhurbaşkanımıza olan güvenini tıpkısı posta daha gösterdi.” değerlendirmesini yaptı.

Kurum, 1 milyon basamak amaçlı arsanın dağılımını illere ve ilçelere göre yaptıklarını belirterek, “81 ilimizde arsaların yüzde 40’ını site merkezlerinde, yüzdelik 60’ını ilçelerde olacak şekilde belirledik. Milletimizin istifadesine sunacağımız bütün 1 milyon bölük amaçlı arsamızın kâh illerdeki dağılımını de tesahup etmek isterim. 50 bin İstanbul’bile, 100 bin Ankara’de, 25 bin İzmir’da, 45 bin Gaziantep’te, 55 bin Konya’bile, 25 bin Kayseri’da, 30 bin Diyarbakır’de, 28 bin Eskişehir’birlikte, 26 bin 700 Van’üstelik, 23 bin Antalya’birlikte almak üzere 81 ilimizde 1 milyon hane amaçlı arsamızı vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız.” ifadesini kullandı.

“Yeryüzü geç iki yılda arsaların altyapısını tamamlayarak eksiklerini gidereceğiz”

Vatandaşların arzuladıkları yuvalarını faizsiz benzeri şekilde, çakılı ve akıllıca ifa koşullarıyla altyapısı bitmiş, mamure planı mücehhez arsalarda mensur edebileceklerini vurgulayan Gelgel, gerekli maharet ve hukuki destekleri, Nezaret ve Şişman Hane İdaresi Başkanlığının (TOKİ) istisnasız herhangi bir vatandaşa sunacağını kaydetti.

Alım, “Vatandaşımız hem konuta hem bile göz gayeli arsaya müracaat yapabilir. Gelişigüzel ikisinin üstelik kurasına katılabilir. Şayet ikisi bedaheten çıkarsa birini yeğleme ederek familya sahibi tür.” bilgisini verdi.

Kura ile vatandaşlara verilecek arsaları iki gruba ayırdıklarını ifade eden Icra Vekili Misyon Hava, şöyle bitmeme etti:

“İlk grupta 350 ila 500 metrekarelik alanlardan oluşan mutlak parsel şeklindeki arsalar, ikinci grupta müşterek parseller bulunuyor. Yine birlikte parsellerde hak sahiplerinin çokluk sağlamaları durumunda TOKİ Başkanlığımız buradaki konutları yapma hususunda dahi herhangi bir tür proje desteğini verecek. Bu parsellerde mensur edilecek binalar dayanak pozitif 4-5 tiran geçmeyecek.

Özgür parsellerde ise adalet sahipleri belirlenen proje doğrultusunda evlerini mensur edebilecekler. İnşallah yeryüzü geç iki yılda arsaların altyapısını tamamlayarak eksiklerini gidereceğiz. Mabeyin kocaoğlan itibarıyla planları onaylanan illerde ve ilçelerde adalet sahipleri belli olan arsaların tapularını vatandaşlarımıza inşallah konfirmasyon edeceğiz. Hür parsel grubundaki arsalarımız 192 bin 500 liradan başlayan fiyatlarla ve 1604 liradan başlayan sabit ödemelerle, 10 sene vadeyle faizsiz şekilde ödenebilecek. Yan Yana parsellerin ödemesi ise 112 bin 500 liradan başlayan fiyatlarla ve 937 liradan başlayan taksitlerle gene 10 sene vadeyle faizsiz ve çakılı ödemelerle yapılabilecek.”

“25 Ekim’dahi 17 ilde 5 bin konutun temellerini atacağız”

Toplumsal konutların temellerinin 25 Ekim’üstelik atılacağını hatırlatan Bakan Gelgel, sosyal konutların önceki temellerini Ankara’dahi, Cumhuriyetin başkentinde atacaklarını belirtti.

Gelgel, “Bu anlamda 25 Ekim’bile, Ankara, Afyon, Amasya, Ziyalı, Bolu, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Kahramanmaraş, Kırşehir, Konya, Manisa, Muğla, Tunceli, Çeltek, Yozgat ve Zonguldak girmek üzere 17 ilde 5 bin konutun temellerini Sayın Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle, milletimizle gelişigüzel atacağız.” ifadelerini kullandı.

50 bin iş yeri üzere ise evvel etapta Ankara’dan Adana’ya, Erzurum’dan Diyarbakır’a, Kastamonu’dan Konya’ya 28 ilde toplamda 50 ile 200 metrekare büyüklüğünde 10 bin yıpranmamış gelişim yerinin hizmete sunulacağını nâkil Alım, “Bu aksiyon yerlerimizi de 350 bin liradan başlayan fiyatlar ve 2 bin 633 liradan başlayan taksitlerle 120 kamer vadeyle sanayicimize, güre girişimcilerimize sunacağız. İnşallah sanayi iş yerlerimizin bile temellerini 2022 yılı bitmeden atacağız. Bu aksiyon yerlerimiz ülkemizin yatırımına, üretimine, sanayisine, istihdamına, 10 binlerce eskimemiş ek istihdam sağlayacak.” ifadesini kullandı.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Gelgel, 2003 esasen itibaren üretilen toplumsal basamak sayısının 2 milyona, diğer projelerle gelişigüzel çap yerine üretilen konutlarda oturan vatandaş sayısının bile 10 milyonun üstüne çıkarılacağını vurguladı.

Gurur, “Envestisman miktarı 900 bilyon teklik olan toplumsal basamak hamlemizin, değişik sektörlerimizi üstelik tetikleyerek 2 trilyon liradan çok ekonomik hareketliliğe açacak olacağına gönülden inanıyoruz. Ben milletimizin talepleri doğrultusunda hazırlanan ‘Milletin projesi İlk Evim, İlk İş Yerim Toplumsal Ev Hamlemizin’ beher türe sahibi vatandaşımız amacıyla, ülkemiz ve milletimiz amacıyla kırnak, hayırlı olmasını diliyorum.” ifadelerine kayran verdi.

Share: