Göçerler sürüleriyle gelişigüzel 35 günce göç amacında

Göçerler sürüleriyle alay malay 35 günlük göç yolunda

BATMAN İlkbaharda, yaz aylarını etmek amacıyla Muş, Erzurum ve Van yaylalarına küçükbaş hayvanlarını otarmak amacıyla götürücü göçerler, 7 maaş yayla döneminin peşi sıra 35 dönem süren yaylalardan merkeze it canlı ve hâl bölüm göçü başladı.

7 maaş yayla yolculuğunun arkası sıra Batman’ın Sason ilçesi üzerinden site merkezi, Mardin ve Diyarbakır bölgelerinde şita aylarını kılmak için kestirmece 35 günlük zorlu yolculuğunu sürdüren göçerlerin dokuz canlı yolculuğu devam ediyor. 5 yaşından beri hayvancılık yaptığını tamlayan göçerlerden Serkan Algan, 7 aydır yaylalarda olduklarını belirterek, havaların soğumaya başlamasıyla elan sıcak olan yerleşme yerlerinde şita aylarını geçirmek amacıyla göçe başladıklarını söyledi. Algan, “7 aydır yaylalara çıktık. Havalar soğumaya başlayınca mecburi göçe başladık. Kış aylarını kent merkezlerine andıran iskân yerlerinde geçireceğiz. Sadece bizim değil, hayvanların bile üşümemesi geçişsiz. 5 yaşından beri ego bu işi yapıyorum. Gezi 15 zaman sürüyor. Yolculuk süresince yemeden içmeden atlatmak, peynir ve zeytin yiyebiliyoruz. Yunak yemek boğazımızdan geçmiyor. Bu, dayanıklı benzeri patika. 24 saat boyunca hayvanlarımız ile birlikteyiz. Onları geceleri de korumazsak kurtların saldırısına maruz kalıyorlar. Bu çığır çok yıpratıcı, beni gören 35 yaşında zanneder, oysaki ego 20 yaşındayım. Başka ayrımsız mesleğimiz yok. Küçüklüğümden beri bu meslekle uğraştığımız amacıyla başka gelişim yapamıyoruz” dedi.

Soğuk havalardan sığınmak üzere akak ve balya namına kepenek kullandıklarını nâkil Algan, “Geceleri pervane dediğimiz yünden yapılan giysinin ortamında yatıyoruz. Yünden yapıldığı üzere bizleri ısıtıyor. Havalar çok soğuk olunca bu yetmiyor üşüyoruz. Baran geçirmesin diye niteleyerek üzerinde deri diktik. Geceleri içine girip kapatıyoruz. Sabaha kadar içre posta tutarga yatmaya çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

Share: