Mardinli çipo ustası 8 yol cerrahi müdahale oldu, natamam asırdır tutkuyla yaptığı işine bariyer olmadı

Mardin’bile çocukluktan beri çıpa ustalığı işleyen 65 yaşındaki Selahattin Babat, afiyet sorunlarından ötürü 8 sefer işler olmasına rağmen fire asırdır tutkuyla yaptığı mesleğini tutkuyla sürdürüyor. Babat, doktorların uyarılarına rağmen ölene büyüklüğünde işini yazmak istiyor.

Mardin’dahi aktif çıpa ustası Selahattin Babat, yarım asırdır yaptığı mesleğinden vazgeçemiyor. 8 sefer esenlik sorunlarından ekolojik ortam operasyon olan Babat, doktorların mesleğini bırakmasını istemesine karşın çalışmaya devam ediyor. Az asırdır demircilik işi ile uğraşarak 5 çocuk yetiştiren Selahattin Babat, ölmeden mesleğinden vazgeçmek istemiyor. Mardin’bile bir nice yapıda emeğinin olduğunu belirten Babat, mesleğinin baskı olduğunu, ama helal servet kazanıyor olmanın sevincini yaşadığını araz.

“Hangi ant ölürsem o ahit çalışmayı bırakacağım”

Mesleğini çokça sevdiğini ve çalışmaktan vazgeçmeyeceğini tabir eden Babat, “Benim geçmiş ustam Hristiyan’dı onun beraberinde fiilen çokça özdek öğrendim. Benim buralara gelmemi sağlayıcı O oldu. Şimdiye büyüklüğünde çalışıp çabaladım, kimseye kadın kalmadım. Burada çalışıyorum print ama helal mülk kazanıyorum. Benim yaşım 65 hala çalışıyorum ve ölene kadar çalışmaya devam edeceğim. Ne ant ölürsem o devir çalışmayı bırakacağım. Allah’a şükürler olsun çalışıyorum, çabalıyorum. Buraya gelen insanların işlerini yapıyorum, temas husus mülk değildir, âdem kazanıyorum” dedi.

“Vatandaşımızın işini halledebileyim istiyorum”

“Konu kilidi, lavabo yapıyorum, bugün benim Mardin’birlikte elimin değmediği saha yoktur” diyen Babat, “Kasimiye Medresesi, Zinciriye Medresesi, Celil Camii kiliseler üzere yerlere bir nice yere gelişim yaptım. Ben bu yaşıma geldim çalışıyorum, çabalıyorum. Benim 5 şerha çocuğum var onları bu çığır sebebiyle besledim, büyüttüm. 8 misil faaliyetler oldum, en son İstanbul’da hususi benzeri hastane da faaliyetler oldum. Hep doktorlar bana bu işi yapmamı söyledi amma ben burada çalışmaya devam ediyorum. Çünkü vatandaşımızın işini halledebileyim istiyorum. Zaman marangoz geldiğinde ego ona konu tokmağı, kilit yapmazsam ki yapacak” şeklinde konuştu. – MARDİN

Share: