Giresun, yer sarsıntısı afeti cıvıl cıvıl Adıyaman ile ahi site oldu

Giresun Belediye Meclisinde, sarsıntı afeti yaşayan illerden birisi olan Adıyaman ile cömert site olma kararı aldı.

Uray Başkan Vekili Hasan Yılmayan başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda gündemdeki maddeler görüşüldü. Ara Sıra maddeler oylamaya sunulup akseptans edilirken, bazen maddeler ise ilişkin komisyona devretme edildi.

Mecliste fikir birliğiyle alınan karara göre; zelzele felaketi etkili iller arasında saha alan Adıyaman ile Giresun kardeş şehir oldu.

Konuyla ilişkin yerine yapılan bilgilendirmede, “Ülkemizde balaban iki sarsıntı yaşanmış ve 11 ilimiz bu depremden etkilenmiş olup, binalar yıkılmış, haddinden fazla sayıda birey kayıpları ve yaralılar olmuştur. Hakeza iri ayrımsız afetin meydana getirdiği tahribatın giderilmesi amacıyla devletimiz, yerel yönetimlerimiz ve milletimiz birlik muadele süresince deprem bölgesine kontrol istirdat ve evgin ihtiyaçların karşılanması ve yaraların sarılması konusunda peş düzeyde iş birliği ve teavün duygusu süresince çalışmaya başlamıştır. Bu kapsamda Adıyaman ilimizdeki belediyelerimize ve çevre halkına arkalamak amacıyla ‘Uray, belediye sınırları dışında coşkunluk ve saf afetler meydana gelmesi yerinde, bu bölgelere lüzumlu arkalama ve destek sağlayabilir’ hükmü uyarınca Adıyaman ilinin ilimiz ile ahi kent olması üzere karar alarak, gerekseme mahsus alanlarda malzeme, servet, hizmetin temin edilerek Adıyaman iline ulaştırılması kararlaştırılmıştır” denildi. – GİRESUN

Share: