Giresun, deprem afeti dinç Adıyaman ile ahi site oldu

Giresun Belediye Meclisinde, deprem afeti hareketli illerden birisi olan Adıyaman ile ahi şehir olma kararı aldı.

Uray Başbuğ Vekili Hasan Yılmayan başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda gündemdeki maddeler görüşüldü. Bazen maddeler oylamaya sunulup kabul edilirken, bazı maddeler ise ilgili komisyona havale edildi.

Mecliste oy birliğiyle alınan karara göre; zelzele felaketi hayatiyetli iller ortada yer düz Adıyaman ile Giresun cömert kent oldu.

Konuyla ilişkin olarak yapılan bilgilendirmede, “Ülkemizde büyük iki zelzele yaşanmış ve 11 ilimiz bu depremden müteessir olup, binalar yıkılmış, haddinden fazla sayıda birey kayıpları ve yaralılar olmuştur. Böyle büyük bire bir afetin meydana getirdiği tahribatın giderilmesi üzere devletimiz, yerel yönetimlerimiz ve milletimiz birlik el birliği zarfında zelzele bölgesine taharri kurtarma ve ivedili ihtiyaçların karşılanması ve yaraların sarılması üzerine üst düzeyde teşrikimesai ve yardımlaşma duygusu içre çalışmaya başlamıştır. Bu kapsamda Adıyaman ilimizdeki belediyelerimize ve belde halkına arkalamak için ‘Şehremaneti, şehremaneti sınırları dışında yangın ve katıksız afat meydana gelmesi durumunda, bu bölgelere muktezi müzaheret ve destek sağlayabilir’ hükmü göre Adıyaman ilinin ilimiz ile ahi site olması üzere değişmeyen alarak, gerekseme duyulan alanlarda gereç, dünyalık, hizmetin gerçekleştirme edilerek Adıyaman iline ulaştırılması kararlaştırılmıştır” denildi. – GİRESUN

Share: