Format Bankası siyasa faizini yüzdelik 10,50’den 9’a indirdi

Türkiye Cumhuriyet Şekil Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu başkanlığında toplanan Dünyalık Politikası Müesses, politika faizinin yüzde 10,50’den yüzde 9’a indirilmesine değişmeyen verdi.

Kuruldan yapılan duyuruda, jeopolitik risklerin acun genelinde soylu erki hareketlilik üzerindeki zayıflatıcı etkisinin artarak sürdüğü belirtilerek, ati döneme ilgilendiren küresel nema tahminlerinin aşağı yönlü güncellenmeye bitmeme ettiği ve resesyonun kaçınılmaz tıpkısı risk faktörü olduğu değerlendirmelerinin yaygınlaştığı kaydedildi.

Duyuruda, Türkiye’nin geliştirdiği mühim nitelikte çözüm araçları sayesinde anne azık özellikle tevessül etmek amacıyla kâh sektörlerdeki bildirme kısıtlarının olumsuz etkilerinin azaltılmış olsa birlikte arsıulusal ölçekte müstahsil ve bitiren fiyatlarının artım eğiliminin sürdüğü aktarılarak, şunlar kaydedildi:

“Erdemli global enflasyonun, enflasyon beklentileri ve arsıulusal finansal piyasalar üzerindeki etkileri yakından izlenmektedir. bununla birlikte, ümranlı mevki tarz bankaları faziletli enerji fiyatları ve arz-arzu uyumsuzluğu ile işgücü piyasalarındaki katılıklara sadık adına enflasyonda tanıdık yükselişin beklenenden detaylı sürebileceğini vurgulamaktadırlar.

Ülkeler arasında farklılaşan kazançlı görünüme mecbur namına mütekâmil büyüklük eşkâl bankalarının servet politikası aşama ve iletişimlerinde ayrışma artarak bitmeme etmektedir. Finansal piyasalarda kalan belirsizliklere müteveccih format bankaları marifetiyle geliştirilen yıpranmamış destekleyici uygulama ve araçlarla hal teksir gayretlerinin sürdüğü gözlenmektedir.”

Duyuruda, 2022’nin ilk yarısında yaşayan bir tahaccüm gerçekleştiğine değinilerek, “Yılın ikinci yarısına dair öncü göstergeler ise zayıflayan dış talebin etkisiyle büyümedeki yavaşlamanın sürdüğüne belen etmektedir.” ifadeleri kullanıldı.

İmalat sanayisi üzerindeki aut irade kaynaklı baskıların çöz kâm ve bildirme kapasitesi üzerinde şimdilik mecbur olan etkilerinin daha münhal hale geldiği tamlanan duyuruda, şu değerlendirmelere düz verildi:

“İstihdam kazanımları benzer ekonomilere göre elan olumlu seyretmektedir. Alelhusus istihdam artışına katkı veren sektörler dikkate alındığında tahaccüm dinamiklerinin strüktürel kazanımlarla desteklenmekte olduğu görülmektedir. Büyümenin kompozisyonunda sürdürülebilir bileşenlerin payı artarken, turizmin cari işlemler dengesine beklentileri aşan hayat dolu katkısı devam etmektedir. Bunun yanı sıra, enerji fiyatlarındaki faziletli tempo ve esas dış satım pazarlarının resesyona duhul olasılığı cari dara üzerindeki riskleri etkin tutmaktadır.

Cari amal dengesinin sürdürülebilir seviyelerde mihman kuzuluk gelmesi, fiyat istikrarı üzere ehemmiyet yeryüzü etmektedir. Kredilerin nema hızı ve erişilen finansman kaynaklarının amacına akıllıca şekilde soylu erki cümbüş ile buluşması yakından takip edilmektedir. Antrparantez, son dönemde kemiksiz şekilde açılan yöntem-itimat faizi makasının car edilen makroihtiyati tedbirlerin katkısı ile geldiği abra yakından izleme edilmektedir. Kurul, parasal aktarım mekanizmasının etkinliğini destekleyecek araçlarını kararlılıkla kullanmaya bitmeme edecek ve arttırma tedbirleri devreye alacaktır. Uygulanacak politikalar açıklık ayında açıklanacak olan 2023 Yılı Mal ve Kırat Politikası metninde şümullü namına car edilecektir.”

Tüvana olumsuz arz şokları etkin olmaya bitmeme ediyor

Duyuruda, enflasyonda gözlenen yükselişte, jeopolitik gelişmelerin el açtığı enerji maliyeti artışlarının rötarlı ve bilvasıta etkileri, kazançlı temellerden uzak fiyatlama oluşumlarının etkileri, toptan enerji, gıda ve zirai emtia fiyatlarındaki artışların oluşturduğu tüvana olumsuz sunma şoklarının etken olmaya devam ettiği bildirildi.

Kurulun, sürdürülebilir eşit istikrarı ve finansal istikrarın güçlendirilmesi üzere atık ve kararlılıkla geçerli adımlar ile birlikte, global hazar ortamının yeniden üretim edilmesiyle dezenflasyonist sürecin başlayacağını öngördüğü tamlanan duyuruda, “Mütenakıs aut talebin toplanmış irade koşulları ve üretim üzerindeki etkileri yakından izlenmektedir. Global büyümeye müteveccih belirsizliklerin ve jeopolitik risklerin daha de arttığı tıpkı dönemde endüstri üretiminde yakalanan ivmenin ve istihdamdaki artma trendinin sürdürülmesi ile genişlik ve yatırım kapasitesindeki strüktürel kazanımların sürekliliği açısından finansal koşulların müzahir olması ciddi önem bildirme etmektedir.” ifadeleri kullanıldı.

Duyuruda, bu çerçevede kurulun siyaset faizinin 150 temel fakül düşürülmesine karar verdiği kaydedilerek, “Asamble, bulunan politika faizinin global tilmiz ilişkin kalan riskleri dikkate alarak ehliyetli düzeyde olduğunu değerlendirmiş, ağustos ayında başlatılan getiri tenzilat döngüsünün sonlandırılmasına değişmeyen vermiştir.” değerlendirmesine düz verildi.

Fiyat istikrarının sürdürülebilir bire bir şekilde kurumsallaşması için TCMB’nin eksiksiz siyaset araçlarında kalıcı ve güçlendirilmiş liralaşmayı motivasyon eden serbest kapsamlı tıpkısı politika çerçevesi gözden nakil sürecinin bitmeme ettiği dökme duyuruda, şunlara vurgu yapıldı:

“Yorum süreçleri tamamlanan emniyet, inanca ve akışkanlık yöntem adımları mülk politikası nakil mekanizmasının etkinliğinin güçlendirilmesi amacıyla kullanılmaya bitmeme edilecektir. TCMB, fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda enflasyonda kalıcı düşüşe işaret fail dinç göstergeler oluşana ve itidalli vadeli yüzde 5 hedefine ulaşıncaya büyüklüğünde elindeki tamam araçları liralaşma stratejisi çerçevesinde kararlılıkla kullanmaya bitmeme edecektir.

Fiyatlar genel düzeyinde sağlanacak balans, mutluluk riziko primlerindeki düşüş, aksi mülk ikamesinin ve döviz rezervlerindeki artım eğiliminin sürmesi ve finansman maliyetlerinin sürekli namına gerilemesi eliyle makroekonomik istikrarı ve finansal istikrarı olumlu etkileyecektir. Böylecene, yatırım, istihsal ve istihdam artışının sağlıklı ve sürdürülebilir bire bir şekilde devamı için makul dayanak oluşacaktır.”

Duyuruda, kurulun kararlarını diyapozitif, öngörülebilir ve bilgi odaklı aynı çerçevede almaya devam edeceği, PPK güruh özetinin 5 çalışma günü zarfında yayımlanacağı bildirildi.

Share: