Eskişehir haberi: Eskişehir girişimcilikte henüz hararetli

Bursa-Bilecik- Eskişehir Kalkınma Ajansı (BEBKA) Genel Sekreteri M. Anlaklı Durak, girişimcilikte nüfusa oranladığımızda Eskişehir’in girişimcilikte çokça dinamik olduğunu belirterek, “2022 yılı Kırsal Kalkınma Mali Bindi Programında arz efdal proje sayısı Eskişehir’e ilgilendiren dedi.

Durak’ın katıldığı bilgilendirme toplantısı ETO toplantı salonunda gerçekleştirildi. Eskişehir’in girişimcilik yönünden değişik illerle kıyaslandığında daha sağlam olduğunu koyu teknolojiler üstüne daha dolgunca durumda bulunduğunu rapor eden Durak, “Girişimcilikte nüfusa oranladığımızda bu şehir haddinden fazla dinamik. 2022 yılı Kırsal Kalkınma Finansal Bindi Programında Eskişehir Bilecik ve Bursa’de toplam 45 proje başvurusu yapıldı, bunların 16’sı kalburüstü oldu, bunların içinden sunma yüksek proje sayısı ise Eskişehir’in. Eskişehir’den 8 proje liyakatli oldu ve bildirme yüksek desteği bu sene Eskişehir aldı.” ifadelerini kullandı.

Eskişehir’in kendileri üzere çok balaban olduğunu dile getiren Durak, özellikle rustik kalkınma projelerine destek verdiklerinin altını çizdi. Durak, “Eskişehir’den beklentilerimiz efdal. Rustik kalkınmada arz büyük desteği Eskişehir’e verdik. Eskişehir’da rustik turizm, kurutma tesisi, antipatik hava deposu, afet öncesi erken uyartı, Frig Ekolojik Köy Projesi kadar projelerin geliştirildi. Üretimlik atıklarından seramik üretimi yapan Eskişehirli girişimcinin ‘Atıklar Seramiğe Dönüşüyor’ projesi eş bir proje oldu.” diye niteleyerek konuştu.

Bölgesel kadem sermayesi bindi programı

Bölgesel Kadem Sermayesi Bindi Programı’na ilgi başlamak istediklerini belirten Durak, bu program sayesinde girişimcilerin doğrudan fonlara ulaşabileceğini söyledi. Bu fonlarla 5 yılda 100 milyon lira bindi sağlamayı hedeflediklerini nâkil Durak, programın Ekim ayında sona ereceğin aktardı.

Önümüzdeki 2 yıl tendürüst istihdam yılı

“Kırsal Kalkınma ve Turizm Lansman, Yenili ve Feyiz Girişimcilik Ekosisteminin Geliştirilmesi temelinde çalışmalar yürüttüklerini belirten Durak, “2019 yılında mesleksel eğitime çok önem verdik 24 okulun altyapılarını yeniledik, ihtiyaçlara göre, yıllar içre zorlu çok desteğimiz oldu; en üst rustik kalkınma, yeşil tahavvül, turizm kabil konulara ciddilik veriyoruz. Eğitim Bilimi ve istihdama müteveccih eğitimler bizim önceliğimiz. Eskişehir’in turizm kaynakları, mekansal alanlarla ilgilendiren bire bir iş düzenliyoruz.” şeklinde konuştu. Önümüzdeki 2 yılın Canlı İstihdamı Yılı kendisine belirlediklerini aktaran Durak, “Şu zaman aynı çalım gelse 50 can 100 hayat istihdam edeceğiz ancak eğitime ihtiyacımız var derse çığır kazandırma anlamında gelişigüzel soy desteği veririz.” dedi.

13 yılda 750 milyon liralık destek

BEBKA yerine 13 yılda 750 milyon TL. proje desteğinde bulunduklarının bilgisini veren Durak, şunları söyledi:

“Özlük içimizde verdiğimiz destekleri kıymetlendirme amacıyla çalışmalar yapıyoruz, gençlere müteveccih çalışmalarımızı artık belirtmek istiyoruz, sizlerin birlikte kesim ve gençlere müteveccih gerekseme mahsus konulara ilgili fikirlerinizi ahzetmek istiyoruz. Girişimcilerin başvuracağı projelerin yazımı konusunda de kurumsal namına bindi veriyoruz. Youtube kanalımızda proje yazımına ilgili videolar hazırlıyoruz.”

Eskişehir’dahi lületaşı

Lületaşının Eskişehir’deki sektörel sorunlarının şüphesiz çözüleceği, dirayetli sayısının şüphesiz arttırılacağı, lületaşının aut pazarlara açılması ve konuşu girdi sağlaması konularında neler yapılabileceğine ilişik soruyu yanıtlayan Durak, akıbet kalkınma programında alelhusus lületaşı ile ait projelere destek verileceğinin belirtildiğini fakat bu alanda benzeri başvuru olmadığını dile getirdi. Umumi Kâtip Zeki Durak, şöyle konuştu:

“Bununla ilişkin evvel bir farkındalık tasarlamak ve dilek inşa etmek geçişsiz, bu mesleği özne ustaları unutmamak lazım, sonrasında üstelik bununla ilgilenenler için ayrımsız e-tecim eğitimi verebiliriz. Lületaşı ustalarının ürününü kuşkusuz satacağını dahi evvel etapta onlara öğretebiliriz, ETO ile bile bu konuda mutedil benzeri himmet yürütebileceğimizi düşünüyorum. Bu işi kombinasyon edenlerin -bunun üzere bile sivil sosyete kuruluşları dernekler de düzlük alabilir- bu konuya topluluk çıkmaları gerekiyor. Proje yapan emanet heyecanlı ise ve işi sahipleniyorsa o proje kalburüstü oluyor.”

Matbuat mensuplarının beklentilerine ve iş alanlarındaki ihtiyaçlarına müteveccih çalışmalar üstelik çarpmak istediklerini sözlerine ekleyen Durak, Matbuat İlan Kurumu’nun birlikte aracılığı ile bu anlamda genel ağ haberciliği, toplumsal iletişim araçları uzmanlığı üzere alanlarda aç eğitimler düzenleyeceklerini söyledi. – ESKİŞEHİR

Share: