Pakistan’ın gözde turistik merkezi Kalam’da selin etkisi yıkmacı oldu

Pakistan’ın Hayber Pahtunhva eyaletine bağlı turistik merkezi Kalam şehrinde yeğin felaketinin etkisi alçak oldu.

Deniz seviyesinden 2 bin metre yükseklikteki kent, dağları, ormanları ve gölleri ile anılırken, ağustosun böylelikle yaşanan başat felaketi sebebiyle bugünlerde karşı karşıya olduğu devasa yıkımla gündemde.

Svat ve Utrar nehirlerinin geçtiği şehirde akarsu yatağının kenarındaki sülale, iş yeri ve çok sayıda otel yıkıldı. Şehrin anne çarşısı ise tamamen gerileme altında.

AA ekibi, İslamabad’a 350 kilometre uzaklıktaki şehirdeki akıbet durumu görüntüledi.

Zelzele yaşanmış gibi

Svat bölgesinin kuzeyinde düzlük alan Kalam’ın başat felaketinden dolayı yıkılan yollar cihetiyle sunma yakınındaki Bahrain ile yağız yolu bağlantısı bulunmuyor.

Kalam’a gezmek üzere önceki Bahrain’e duyulmak gerekiyor. Bahrain’de dahi site içi köprüler yıkıldığı amacıyla vesait şehirde bırakılıyor ve yola dağlardan yürüyerek bitmeme ediliyor.

Bahrain şehrinden Kalam’a uzanan bu gezi 6 saatten fazla sürüyor.

Yol güzergahında, sırtlarına aldıkları eşyaları Bahrain’den Kalam’a taşıyan çok sayıda gerekseme sahibi özen çekiyor.

Bunlar ortada rastgele yaştan adam temizlemek mümkün.

Kalam’a akla yatkın yaklaştıkça yıkımın büyüklüğü gözler önüne seriliyor.

Şehrin simgesine dönüşen ünlü bire bir otel çıktı yok. Esasen sağlı sollu yıkılan binaların enkazı ilgi çekiyor.

Sırtlarında erzaklarla şehre kânunuevvel halinde yayan girenlerle boş çantalar ile Bahrain’e akıllıca gereç ahzetmek için Kalam’dan yola çıkanların karşılaşmaları göze çarpıyor.

Ordu helikopterle gıda taşıyor

Pakistan ordusu, helikopterlerle Kalam halkı amacıyla vacip malzemeleri taşıyor.

Esasen Kalam’üstelik çevrili kalan turistler veya ara sıra noktalarda sıkışan bölge halkı üstelik helikopterler aracılığıyla kurtarılıyor.

Bununla alay malay bağlı sayıda malzemenin taşınabildiği helikopterler, bölgedeki halkın ihtiyaçlarını karşılama konusunda yeterli olmuyor.

20 bin dirilik aylak kaldı

Kalam’birlikte otel sahibi Rahmeddin Sıddıki, şehrin nüfusunun 150 bin civarında olduğunu belirterek, kentin yarısının turizm, yarısının ise tarımla geçimini sağladığını anlattı.

Sıddıki, selin rastgele şeyi ellerinden aldığına işaret ederek, “200 otel, dükkan yıkıldı. Turizmden geçinen tahminî 20 bin dirilik şu dakika atıl.” dedi.

“Turistler burayı tanıyamayacak”

Kalam’da öğretmenlik eden İrfanul Adalet, otel namına işlettiği 4 bükülmüş apartmanının yıkıldığını belirterek, şehrin çarşısında selin etkisine belen etti.

Türe, bölgedeki tarihî yerlerin üstelik yok olduğunu anlatım ederek, “Pakistan’ın sunu güzelce şehirlerinden birisiydi. Turistler çıktı burayı tanıyamayacak.” dedi.

Şehrin sakinlerinden Sahip Gazan Konak da nehre yakın olan familya, hisse senedi yerlerinin yerle tıpkı olduğunu, arazilerin engel gördüğünü söyledi.

Konak, halkın mefret ölçüde kayba uğradığını dile getirerek, bambaşka şehirlerle yağız yolu bağlantısının olmadığını ve helikopterlerle sınırlanmış arkalama malzemesi taşındığını aktardı.Share: