Edremit’te Cumhuriyet Altını Coşkusu

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı cümle yurtta olduğu kabil Edremit ilçesinde bile coşkuyla kutlandı.

Cumhuriyetin kuruluşunun 99. sene dönümü dolayısıyla Edremit ilçesinde düzenlenen tebrik programı, Ilçe makamında tebriklerin kabul edilmesiyle başladı. Edremit Kaymakamı Ahmet Odabaş, 19. Komando Tugayı ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Mehmet Kurugül, Edremit Belediye Başkanı Selman Hasan Aslan, saraka tebriklerini kabul etti.

Tebriklerin arkası sıra protokol üyeleri Martir Hamdibey Meydanı’ndaki merasim alanına geçti. Burada program, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Ardından Ilçebay Ahmet Odabaş, 19. Komando Tugayı ve Garnizon Komutanı Sancak Mehmet Kurugül ve Belediye Reisi Selman Hasan Arslan, tören alanında bulunanların bayramını kutladı. Cumhuriyet Altını Bayramı dolaysıyla günün medlul ve önemini belirten tıpkı enformasyon fail Edremit Kaymakamı Ahmet Odabaş, vatandaşların bayramını kutladı.

Kaymakam Odabaş, konuşmasında şunları söyledi:

“Bugün Heybetli Türk miletinin Büyük Devlet adamı Atatürk’ün önderliğinde kenetlenerek, Modern Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşunu kamu Dünya’ya car ettiği günün 99. yıldönümüdür.

Zaman, bu topraklarda diri ayrıcasız herkesin; doğulusu, batılısı, güneylisi, kuzeylisinin, Batmanlı, Şırnaklı, Edirneli, Antalyalı, Edremitlinin atasının, ecdadının bu yurt topraklarını örtbas etmek amacıyla verdiği bir ahiret yolculuğu-kalım mücadelesi, aynı haysiyet, şayan ve sıhhat mücadelesi neticesinde, zaferle taçlanan ‘Kurtuluş Savaşı’ sonucunda kurulan Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşunun 99. sene dönümüdür.

Modern, demokratik, laik ve toplumsal bir hususiyet devleti olan Türkiye Cumhuriyeti, Esas ve kanunlar ile çerçevesini belirlediği temel adalet ve özgürlüklerin, özgürcesine kullanılmasını garanti altına almıştır. Bu çerçevede, bu ülkede ruhlu sistem bağımsız milletvekili ve birinci sınıf vatandaştır. Dizge, tıpkısı geçmişi ve ortak bire bir geleceği paylaşmaktadır. Bunun amacıyla birlikte sistem, tasada, kederde ve sevinçte bu ortaklığın paydaşı olmalıdır. Çünkü, ‘Egemenlik, Ilgisiz, Koşulsuz Milletindir’ ilkesi doğrultusunda, yüksek buyuru ve değme türlü dümen yetkisinin kaynağı budun iradesidir ve Ihtişam, bu milletin devletidir. Cumhuriyet Altını bu milletin Cumhuriyetidir. Hepimize mutlu olsun.”

Arkası Sıra öğrenciler eliyle Cumhuriyet Altını Bayramı ile ilgilendiren şiirler okundu. Edremit Belediyesi Yıldızlar El oyunları ekibi gösterisini sundu. 29 Ilk Teşrin Cumhuriyet Altını Bayramı nedeniyle planlı koşuk, gösterici ve kitabet yarışmalarında dereceye giren öğrencilere tören düzeni yoluyla ödülleri verildi. Resmigeçit töreni ile program sona erdi.

Törene, Edremit Kaymakamı Ahmet Odabaş, CHP Balıkesir Mebus Ensar Aytekin, 19. Komando Tugayı ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Mehmet Kurugül, Edremit Belediye Reisi Selman Hasan Arslan, sivil ve askeri erkan, siyasi parti kaymakamlık başkanları, daire müdürleri, bölüm başkanları, muhtarlar, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Share: