Dünya’da kullanılmamış kırık tedavi yöntemi ilk kez Siirt’te gerçekleşti

Dünya’da yıpranmamış fay otama yöntemi ilk kez Siirt’te gerçekleşti

SİİRT Siirt Üniversitesi Veteriner Fakültesi’nde trafik kazası sonucu salim dip ekstremitede kırık tayin edilen kedi, ilk kez muteber tutuşturucu lif ve ahali aleti sistemi ile tedavi edilerek sağlığına kavuştu.

Dünyada ve Türkiye’de ilk defa bu sistemin Siirt’te uygulanmasının alım verici olduğunu tamlayan Baytar Fakültesi Cerrahi Anabilim Dalı akademisyen Dr. Büyük Gülaydın, tutuşturucu tel ve ahali aleti sisteminin fay tedavisinde alışılmamış aynı bakış açısı getirdiğini ve hayvanların hayata tutunmasını sağlayacağını dile getirdi.

Dr. Gülaydın, “Ayrımsız kedimiz gidiş geliş kazası sonucu kliniğimize getirildi. Klinik ve radyolojik taharri sonucunda sağlıklı art ekstremitede fay belirleme ettik. Operasyona almaya değişmeyen verdik. Bu noktada işi enteresan kılan yan ise; üstünde 1,5 almanak çalışmamızın olduğu Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Sarsıntı Bilimi öğretim üyesi Dr. Emre Karadeniz’in 11 yılık çalışmaları sonucunda tasarlanan, patenti alınan EFECE sistemini ilk kez Siirt Üniversitesi’nde kullanmamız oldu. Proje Yürütücülüğünü benim yapmış olduğum proje ekibinde ilkin Rektörümüz Prof. Dr. Nihat Şındak, Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Mustafa Barış Akgül ve Arş. Gör. Haysiyet Yıldırım’dan oluşan proje ekibimiz ile 1,5 almanak çalışmaların peşi sıra şu anda bu sistemi Dünya’da ve Türkiye’de geçmiş uygulayıcı Siirt Üniversitesi Veteriner Fakültesi Cerrahi Anabilim Dalı olarak heyecanlıyız.

Kırık tedavisi açısından gayet sağlam ve kolay uygulanabilen tıpkı bütün olduğunu nâkil Gülaydın, “Bundan ahir süreçte hastamızı klinik ve radyolojik taharri ile izleme ederek etraflı veriler elde etmeye çalışacağız. Dr. Karadeniz hocamız tarafından biyomekanik çalışmaları yapılan bu herkes, icap Türkiye’yi temsilen sıkı dışında arsıulusal inovasyon fuarlarında, lazım Türkiye’de planlı arsıulusal inovasyon fuarlarında birçok ödül kazanmıştır” diye konuştu.

EFECE tutucuları, EFECE teli ve EFECE el aletlerinden oluşan bu sistemi ilk kez kedilerde uyguladıklarını kaydeden Dr. Gülaydın, “Dünya’da ve Türkiye’de yapılan ortopedik çalışmalara bakir bir bakış açısı kazandıracağımızı düşünüyorum. Şu anda Türkiye’de ve Dünya’da elan on paralık kullanılmamış bu sistemin Siirt Üniversitesi Baytar Fakültesi bünyesinde intişar olması bizim üzere gurur vericidir. Bunun için özellikle Rektörümüz Prof. Dr. Nihat Şındak, Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Mustafa Hazar Akgül ve yürütmüş olduğumuz projede bizi tek konuda bekâr bırakmayan, geliştirmiş olduğu sistemi kullanmamıza imkân sağlayıcı, EFECE sisteminin tasarlayıcısı Dr. Öğretim Üyesi Emre Karadeniz hocamıza zevalsiz teşekkürlerimi sunuyorum” şeklinde konuştu.

Share: