Dr. Ersin Özaslan: “Ülkemizde tanıdık akciğer kanseri dünya ortalamasının 2 ceberut diyebiliriz”

Dr. Ersin Özaslan: “Ülkemizde tanıdık akciğer kanseri acun ortalamasının 2 cellat diyebiliriz”

“Akciğer kanserinin 2 düşmanı sigara ve gelgel kirliliğidir”

KAYSERİ Acıbadem Kayseri Hastanesi Tıbbi Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. Ersin Özaslan, akciğer kanseri ile ilişkin namına verdiği bilgilerde; “Tedaviden tekessür hastalığı lacerem önleriz onu konuşmalıyız. Zira kanser vücuda girdikten sonraları kaldırmak, hastalığı önlemekten çok daha zordur” dedi.

Akciğer Farkındalık Kocaoğlan olan Kasım ayında hastalıkla ilgili bilgiler veren Doç. Dr. Ersin Özaslan, “Akciğer kanserinde özellikle 2015 yılından sonradan kullanılmamış tedaviler çıkmakla birlikte otama seçenekleri anbean artmaktadır. Yeni sâdır hedefe yönelik ilaçlar dediğimiz akıllık ilaçlar ve immünoterapiler dediğimiz bağışıklığı güçlendirerek etkisini gösteren tedaviler çıktıkça bu hastalıkta 5 almanak salim kalım oranında yüzdelik 5’lerden yüzde 30’ların konusunda çıkmıştır. Farkındalık ayında tığ tedaviden ziyade hastalığı nasıl önleriz onu konuşmalıyız. Çünkü kanser vücuda girdikten sonradan bunu kaldırmak, bu hastalığı önlemekten çok daha zordur. Akciğer kanserinde geçmiş amil sigaradır. Akciğer kanserinin sebebi yüzdelik 90 sigaradır. Bununla ilgili 1900’lü yılların başında sigaranın imdi faydaları üzerinde durularak, sigara içimi olağandan artırıldı ama 1950’li yıllarda bununla ilişik mesai ortaya çıktı. Amerika’dahi 200 bin sayrı üstünde yapılan çalışmalarda; akciğer kanserinin sigara içenlerde içmeyenlere bakarak 9 itmam daha çok olduğu görüldü. Ayrıca diğer kanserlerinde sigara ile ilişkisi olduğu bulunarak, sigaranın evvel kanserojen olduğu tespit edildi” şeklinde konuştu.

“Akciğer kanseri genişlik ölümsek amansız hastalık”

Akciğer kanserinin dünyadaki arz kesif görülen ve sunu ölümsek amansız hastalık türü olduğunu rapor fail Ersin Özaslan, “Sıklığı 2020 yılından sonradan bağan aynı farkla bicik kanseri bir numara tam vadi alırken, akciğer kanseri ikinci sıraya düştü. Ancak ülkemizde format böyle değil, ülkemizde hala vazıh ara adına yer kalın görülen amansız hastalık türüdür. Ülkemizde tanıdık akciğer kanseri dünya ortalamasının 2 zalimce diyebiliriz. Yılda 40 binin üstünde vaka gözüküyor. Bunların 34 bini koca iken 7 bin civarı da eş marazlı. Türkiye’birlikte akciğer kanserinin daha aşkın olmasının sebebi hepimizin bile bildiği kabil sigaranın henüz çok kullanılıyor olmasıdır. Avrupa Birliği ülkelerinde sigara istimal oranı erkeklerde yüzdelik 22 iken ülkemizde bu ululuk yüzdelik 40’ın üzerindedir. Kadınlarda bu nitelik başa kelle yüzde 15 oranında. Ancak erkeklerde akciğer kanserinin henüz fazla olmasının sebebi sigaranın henüz kalın kullanılmasıdır. Akciğer kanserinin ikinci genişlik şişman sebebi çekicilik kirliliğidir. Ülkemiz gelgel kirliliği üzerine de dünyada 46, Avrupa’dahi 7’inci sırada düzlük alıyor” ifadelerini kullandı.

“Yeryüzü şişman 2 düşman sigara ve çekicilik kirliliği”

Akciğer kanserin 2 tane düşmanı olduğunu tamlayan Özaslan, bunlardan birinin sigara, diğerinin bile çekicilik kirliliği olduğunu dile getirerek, sözlerini şu şekilde tamamladı: “Sigara ve hava kirliliği konusunu bireysel anlamda çözmemiz olanaklı değil. Bunu devletin tıpkı politikası adına, çözmemiz gerekiyor. Bu konuda de henüz akva adımlar atılması gerekiyor. Gelişigüzel ne kadar sigara üstüne serencam 15 yılda aheste adımlar atılmış olsa üstelik elan bati adımlar atılması gerekiyor. 20 yıl günde arz birkaç 1 paket sigara içen vatandaşların 50 yaşından bilahare her yıl yılda bir olmak için bağan doz tomografi çekilmesi gerekiyor. Akciğer kanserinin sunma kesif belirtisi öksürüktür. İkincisi soluk darlığı ardından öksürükle birlikte ağızdan içki gelmesidir. Sine ağrısı, dal ağrısı, curcunalı kısıklığı kabil şikayetler oluşabiliyor. Bu şikayetler ortaya çıktığında genişlik hızlı şekilde benzeri uzman doktora başvurmamız gerekmektedir.”

Share: