Ganimet hekim balıklar, felah değil coşkunluk saçıyor

Ganimet hekim balıklar, iflah değil od saçıyor

Dünyada elden Sivas’ta mevcut ve natürel ortamından çalınarak Türkiye’nin ve dünyanın değişik yerlerinde tedavilerde beğenilen doktor balıklar acı saçıyor

SİVAS – Dünyada hemen Sivas’ta bulunan ve doğal ortamından çalınarak ülkemizin ve Acun’nın farklı yerlerinde tedavilerde kullanılan doktor balıklar, od saçıyor.

Sivas’ın Kangal ilçesinde bulunan ve sedef hastalığının dünyadaki tek doğal tedavi merkezi olduğu belirtilen Kangal Balıklı akarca, felah arayanların uğrak yeri oluyor. Suyun de bulunan; selenyum, silisyum, magnezyum ve adsız birçok insan sağlığına hayır mineral sayesinde bu kaplıca hele cilt hastalarının imdadına yetişiyor. Dünyanın bir nice noktasından Sivas’a gelen hastalar burada suyun özelliği ve doktor balıklar yardımıyla sağlığına kavuşuyor.

Doktor balıklar çalınıyor

Dünyaca nam karışık Sivas’ın hekim balıklarının sonuç aynı birçok yıldır hırsızlarla başı dertte. Doktor Balıklar domestik ve eller marifetiyle natürel ortamından çalınarak değişik bölgelere götürülüyor. Kangal Balıklı Kaplıca’nın işletmecisi Fuat Ünsal, Sivas’tan çalınarak farklı bölgelere taşınan balıklar korusunda onma arayan hastaları uyardı. Ünsal, çalınan hekim balıkların 100 litrelik sulara konularak hastaları tedavi etmesinin cins olmayacağını ve tedaviden çokça bu suların kayırıcı sağlığına beis verebileceğini söyledi.

Bu balıklar yerinde şifalı

Fuat Ünsal, kaplıcanın acun çapında bile çok ünlü olduğunu belirterek, “Ego Avrupa’yı yavaş yavaş gezdim ve dünyada bu kaplıca ve balıkların aynısından hiçbir yerde yoktur. Acun üstelik bir tane Sivas Kangal Balıklı kaplıcası var. Suyun özelliği 37 etap ve saniyede 300 litre akıyor. Normal şartlarda 27 derecenin üstünde balıkların yaşamaması gerekiyor fakat bu suyun içerisinde yaşıyor. Suda ki eksantrik bire bir çeşni ise selenyum, silisyum, magnezyum ve tanınmayan bir nice herif sağlığına hayır minerali içerisinde barındırıyor. Kaplıcamız Dünya çapında birlikte çokça ünlü. Avrupa dahi nereye gitsek hekim balıkların şehrinden geldik dediğimiz ant burada otama olan insanlar reklam yapıyor. Yılın 12 kocaoğlan burada otama kazanmak cins. Vabeste ve ayan havuzlarımız var” dedi.

Yapay havuzlarda onma bulunmaz

Yapay havuzlarda doktor balıklarla onma bulmanın benzer olmadığını anlatım fail Ünsal, “Bizim kaplıcamızdan balıklarımızı çalarak sağda solda kullandılar. Antalya’birlikte ya dahi kâh illerimizde balıkları üretip kuaför ve berberler, otellerde karışma 100-150 litrelik suların içerisinde insanlar ellerini ve ayaklarını sokarak birbirlerine nâr saçıyorlar. Buradan uyarıyorum esenlik bankalığımız ve esenlik müdürlüklerimiz bu şekil yerlere dikkat etsinler. Hiç kimse elini ve ayağını 100 litrelik suların içerisine sokarak son alamaz. Akıbet Kangal Balıklı Kaplıcada. Otama için kaynaktan mevrut akarsu olması gerekiyor. 100 litrelik suyu dolaştırdığınız ant gayrisıhhi tıpkı madde olur. Mikrop üretir. İnsanlar ayaklarını soktukları devir sonucun ne olacağını bilmiyorlar. Bu model yerlerde otama olmaya çalışan insanları uyarıyorum. Bizim kaplıcamızda kaynağımızdan saniyede 300 litre akarsu akıyor. Reklamını açmak için söylemiyorum fakat hastalarımız buraya gelip tedavisini olsunlar” ifadelerini kullandı.

Share: