Derecik’te armut diye aldığı rekiz, japon hurması çıktı

Derecik’te armut diye niteleyerek aldığı rekiz, trabzon hurması çıktı

HAKKARİ – Hakkari’nin Derecik ilçesinde hayat dolu Beşir Yılmaz, 4 yıl geçmiş armut diye aldığı fidanlardan ikisinin trabzon hurması çıkmasıyla bu meyvenin birlikte yetiştiriciliğini yapmaya başladı.

Derecik ilçesine merbut Koryürek köyünde dallı güllü Beşir Yılmaz, bahçesinde yetiştirdiği ürün ağaçlarını çoğaltmak üzere 4 sene önceki 20 adet armut fidesi aldı. Bahçenin ayrı ayrı alanlarına fidanları diken Yılmaz, ilerleyen yıllarda 2 fidanın yapraklarının armut diye aldığı değişik fidanlardan farklı olduğunu gördü. Yılmaz, yaptığı tetkikat sonucu 2 fidanın ahali eliyle ‘cennet hurması’ diye aşina japon hurması olduğunu belirledi.

Özenle yetiştirdiği hurma ağaçlarından bu yıl ikinci kat hasat özne Beşir Yılmaz, “Bahçemde armut, elma ve nar ağaçları var. Bahçenin gereksiz olan yerlerine semere ağacı ongun kararı aldım. Armut fidanı diye niteleyerek aldık, değişik varaka verince armut olmadığını ayırt ettik. Daha sonradan Derecik ilçesinde on paralık rastlamadığımız aynı meyve vermeye başladı. Biz bile bunu araştırdık, trabzon hurması benzeri diğer adıyla ‘cennet hurması’ olduğunu öğrendik. Behişt hurması az çok lezzetli ve yarayışlı aynı meyve olsa bile ülkemizde bu meyvenin tadını üstelik bilmeyen birçok sevimli var. Tığ bile daha eskimemiş bakir tadına baktık. Behişt hurması vitamin ve mineraller açısından berenarı varlıklı benzeri meyvedir. Bu dikme seçkin yerde yetişmiyor. Hele ülkemizde bundan sonra Karadeniz Bölgesinde yetişiyor. Derecik ilçemizde yemiş vermesi bizi oldukça sevindiriyor” dedi.

Share: