Davutoğlu: “(Başörtüsü düzenlemesi) Aslında kanunuesasi konusu yapılması birlikte doğru değil”

Ati Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, başörtüsüne anayasal güvence çalışmalarına ilişik, “Esasta temel konusu yapılması da akıllıcasına değil, çünkü filhakika asıl eş hakkı amma bu asıl koca hakları anayasada vurgulanmasına karşın anca teessürat yaşatıldı kim, ayan şekilde bunu tanımlamadan bu meseleyi halletmek zorlaştı.” dedi.

Davutoğlu, Amasya’de benzeri otelde planlı programda partililer ve sivil cemiyet kuruluşu temsilcileriyle bir araya geldi.

Burada bire bir danışma özne Davutoğlu, başörtüsü meselesinin bir neslin iri ayrımsız yarası olduğunu söyledi.

Genç kızların okumasının 12 Ilkgüz ile başlayan dönemde az daha imkansızlaştığını belirten Davutoğlu, “Öylesine vahim travmalar yaşandı ki Sayın Cumhurbaşkanı kişi ailesinden bilir bunu, seçme sülale yaşadı bunu ama arz haddinden fazla dahi elhak yumruk şartlarda okuyan zavallı Küçük Asya kızları etkilendi.” diye niteleyerek konuştu.

Cumhuriyetin 100. yılına girerken aynı bile seçme olacağına belen eden Davutoğlu, “Cumhuriyetin 100 yılının süresince üç kritik tahminî var. Birisi terör tehdidi, ikincisi Sünni ve Alevi bağlamında tahrik edilmek istenen mesail, üçüncüsü de laik, muhafazakar yahut diyanet ve vicdan özgürlüğü ile darbeci iş arasındaki gerginlik. Bunların hepsini birer birer çözmemiz geçişsiz. Bunlardan daha çok geriye bire bir özdek kalmaması lazım.” ifadesini kullandı.

Davutoğlu, diyanet ve vicdan özgürlüğünün cihanşümul insan haklarının aynı parçası olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Esasen esas konusu yapılması bile akilane değil, zira filhakika esas kayırıcı hakkı amma bu asıl eş hakları anayasada vurgulanmasına karşın anca teessürat yaşatıldı ki, bulutsuz şekilde bunu tanımlamadan bu meseleyi fora etmek zorlaştı. Başörtü yasağının kanuni, anayasal tıpkısı temeli yok. Oldubitti ve fiili namına uygulandı başörtüsü yasağı 28 Şubat’ta ve 12 Eylül’de. Tek kanunda, ‘başörtü yasaktır’ diye bir rapor olmamasına karşın sonra benim da süresince bulunduğum hükümetler döneminde fiili namına kaldırıldı.”

Davutoğlu, buradaki programın ardından şehir merkezinde esnaf ziyaretinde bulundu.

Share: