Erzincan’da depremzede torunlar, eğlencelerle afetin izlerini silmeye çalışıyor

Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından aileleriyle Erzincan’a getirilen çocuklar, kentte kurulan coşku alanlarında foto, boyama ve zeka oyunlarıyla afetin izlerini silmeye çalışıyor.

Erzincan Sülale ve Toplumsal Hizmetler İl Müdürlüğünce kentte misafir edilen depremzedelerin çocuklarının afetin etkisinden kurtulmalarına destek sağlamak üzere Çarşı TOKİ Konutlarında Erzincan Belediyesine ilişkin toplumsal tesislerde yavru canlılık alanı kuruldu.

Kentte iki ayrımlı noktaya daha kurulacak canlılık alanında dallar, kılık, pentür ve zeka oyunları kabilinden çeşitli etkinliklerle depremin etkisinden uzaklaştırılmaya çalışılıyor.

Kahramanmaraş’ta özel tıpkı okulda muallimlik yapan Hatice Sahtekâr, gazetecilere, depremin yaşandığı önce günde çökme altındaki akrabalarının bir kısmını çıkardıklarını, diğerlerini ise kaybettiklerini belirtti.

Ağır şita şartları zımnında depremin evvel günü ağırlık yaşadıklarını anlatan Sahtekâr, ikinci gün yardımların geldiğini ancak akaryakıt sıkıntısı ve kar dolayısıyla az buçuk elan deprem bölgesinde kaldıklarını söyledi.

Geçmişte zelzele dinç Erzincan halkının iyiliksever olduğunu rapor eden Kalaycı, şöyle devam etti:

“Yardım rica etmeyen insanlar olarak düpedüz bu depremin ardından az buçuk engel çektik. Kaldığımız otelde kayıt ve giyecek yardımında bulundular. Bunları almak açıkçası zordu. Ancak Erzincan henüz öncesinden depremi cıvıl cıvıl benzeri kent olduğu amacıyla buradaki sistem önceki insanları yardım kabul etme noktasında rahatlatıyor. Sonrasında yardımlarını bize sunuyorlar.”

Çocukların depremden etkilendiklerini belirten Sahtekâr, “Burada füru gerçekten çok iyicene vakit geçirdiler. Hele çocukların depremin etkisinden kurtulmaları için bu model hizmetler oldukça çokça güzel, teşekkürname ederiz.” diye konuştu.

Share: