Milli Eğitim Bakanı Özer, Paris’te OECD’nin mesleksel eğitime ilişkin oturumunda konuştu Açıklaması

Milli Yetişek Bakanı Mahmut Özer, meslek liselerinin içtimai ihtiyaçların karşılanmasında de haddinden fazla önemli boşlukları doldurmaya başladığını söyledi.

Özer, Fransa’nın başkenti Paris’te düzenlenen Hesaplı İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) Eğitim Bilimi Bakanları Toplantısı’nın ikinci gününde, mesleki eğitim bilimi temalı “Eğitim Bilimi Hayatını Düzentileme Hayatı ile Tınlamalı Ağıl Yayımlamak” başlıklı oturumda, mesleksel eğitimin hoppadak eğitim çağındaki şahsiyet amacıyla değil, yetişkinlerin üstelik gelişim gücü piyasasına entegrasyonunda ve hele mültecilerin entegrasyonunda çokça kocaman tıpkısı fonksiyon gördüğünü vurguladı.

Türkiye namına son yıllarda mesleksel eğitimin güçlendirilmesiyle ilişik haddinden fazla cesim projeler hayata geçirdiklerini nâkil Özer, şöyle konuştu:

“Bizde mesleki eğitim; okul büsbütün çığır lisesi yerine veriliyor bire bir birlikte Almanya’daki kadar dual mesleksel eğitim bilimi yani haftada bir dönme okulda, özge eyyam köken hisse senedi ortamlarındaki mesleki terbiye merkezlerinde eğitime bitmeme ediliyor. Bizim özellikle patika liseleriyle yaptığımız sunma heybetli hamleler, süreçlerin tamamına sektörün karışma edilmesi oldu. Bölüm karışma edildikten sonradan bütün müfredatı güncelledik ve özellikle mesleğe özgü, akademik ve jenerik becerilere çok aşkın ciddiyet veren bakir tıpkı mesleki yetişek inşasına geçiş yaptık. Bu süreç aşağı akademik namına kudretli öğrencilerin mesleksel eğitime akıllıcasına kaymasında haddinden fazla kocaman aynı işlev gördü.”

Özer, Türkiye tarihinde ilk kez mesleksel eğitimi Ar-Ge merkezleriyle, fikri mülkiyet ve sınai haklarla buluşturma imkanına kavuşturduklarını vurgulayarak, şöyle bitmeme etti:

“Bundan Sonra meslek liselerinde fikri iyelik, bellik, patent, müfit kabil, dizayn kabilinden fikri mülkiyetle ilişkin ürünlerin inovatif yaklaşımla geliştirilmesi ve tesciliyle ait süreçler haddinden fazla ferah tıpkı şekilde kullanılmaya başladı. Meslek liseleri özellikle yaptıkları ürünlerle hemen bir mesleki eğitim adına değil aynı zamanda toplumsal ihtiyaçların karşılanmasında dahi çok cesim boşlukları doldurmaya başladılar. Iz liselerinin özellikle Kovid-19 salgını sürecinde toplumun gerekseme duymuş olduğu maskeden dezenfektana, solunum cihazına, maske makinesine büyüklüğünde çokça sayıda işaret üreterek ihtiyaç duyulan noktalara ulaştırılmasında şişman katkıları oldu.”

“Çok muhteşem benzeri okazyon dahi ortaya derkenar oldu”

Türkiye’nin mesleksel eğitimdeki yer kebir ilenç noktasının dual mesleksel eğitimde gerçekleştiğine dikkati çeken Özer, “2021 yılının böylelikle hem işverenler amacıyla haddinden fazla çalımlı ayrımsız sistem hem bile gençler üzere haddinden fazla kurumlu düzenek oluşturan yeni aynı kanuni düzenlemeye gittik. Bu kanuncu düzenlemeden bilahare Türkiye’birlikte benzeri sene üzere gücük sürede mesleksel eğitim bilimi merkezlerindeki dual mesleksel eğitimdeki mektepli sayısını 159 binden 1 milyon 151 bine çıkardık.” bilgisini paylaştı.

Bakan Özer, Türkiye’bile mesleki eğitim merkezlerinde ortaokul mezunu olmanın yeterli olduğunu anımsatarak, “gelişigüzel gözyaşı sınırlaması yok. Dolayısıyla alelhusus hangi eğitimde ne da istihdamda olan yetişkinlerin mesleksel eğitim bilimi yoluyla hayata bağlanmalarında çok muhteşem bir vesile bile ortaya balkon oldu.” diye konuştu.

Mesleki eğitimdeki öğrencilerden yüzde 55’inin 18 yaş üzerinde olduğunu kaydeden Özer, OECD’nin ülkelerin alelhusus yetişek ve işgücü piyasasındaki geçişkenliğin performansını ölçmede kullandığı NEET (hangi eğitimde ne istihdamda) oranında Türkiye’nin 2022 yılı üzere haddinden fazla önemli iyileştirmelere kez açtıklarını tabir etti.

Milli Eğitim Bakanı, “Türkiye’nin bu oranı OECD ortalamasının tahminî iki itmam olmasına rağmen, hele mesleksel terbiye merkezlerinin bu şekilde güçlenmesi, Türkiye’nin ne eğitimde ne istihdamda olan yetişkinlerin terbiye süreçlerine mesleki eğitim bilimi yoluyla entegrasyonda çok balaban küşayiş almasına kez açtı.” dedi.

“Mesleki eğitimdeki sonuç birkaç sene içindeki nazik tahavvül”

Bu noktada yeryüzü mefret kazançlardan birinin üstelik karı istihdamında yaşanan açılımın sağlanmasıyla ilişkin olduğunu kaydeden Özer, “Kadınların mesleksel eğitim bilimi merkezlerindeki, yani dual mesleki eğitimdeki payı tıpkısı sene kabil gelişmemiş sürede yaklaşık 15 bitirme arttı. Zımnında bundan sonra alelhusus hangi eğitimde ne istihdamda olan kadınların mesleksel yetişek yoluyla hisse senedi gücü piyasasına entegrasyonunda çok makro tıpkısı avantajı sağlanmış oldu.” değerlendirmesinde bulundu.

Bakan Özer, şunları kaydetti:

“Bildiğiniz üzere Türkiye göçmenlerle ait çokça eke bir denge taşımakta, 2011’dahi Suriye’deki iç savaşın başlamasından sonraları Suriyelilerin Türkiye’ye akınıyla, şu anda Türkiye sunma aşkın Suriyeliye ocak sahipliği işleyen ülke konumunda. Kestirmece 4 milyon Suriyeli var ve bunların kestirmece 1 milyonu eğitim çağı nüfusunda olduğu amacıyla, Türkiye’nin eğitim hizmetinden yararlanıyorlar. Amma geriye küsurat Suriyelilerin da hareket gücü piyasasına entegrasyonunda mesleksel yetişek merkezlerini ve mesleki eğitimi çokça cesim çalgı namına kullanıyoruz. Sonunda toplumun, hele mülteciler bağlamında dahi çokça elan ayrıntılı tıpkısı aşamaya geçmesinde, mesleksel eğitimi çok kalburüstü aynı çalgı aleti yerine kullanmaktan balaban mutluluk duyuyoruz. Nedeniyle mesleksel eğitimdeki son birkaç yıl içindeki bu nazik tahavvül, hem Türkiye’nin lise sisteminin güçlenmesinde hem birlikte eğitimde kapsayıcılığın ve eşitliğin artmasında çokça balaban fonksiyon gördü. Ayrımsız zamanda istihdamdaki dezavantajların ortadan kaldırılmasında çok önemli tıpkısı yardım sağladı.”

Share: