Cemevlerine yönelik düzenlemeleri dahi içeren yasa teklifi Traksiyon ve Bütçe Komisyonunda

Divan Cazibe ve Bütçe Komisyonunda, DÜRÜST Parti milletvekillerinin imzasını haiz Vergi Usul Kanunu ile Bazen Kanunlarda Ayrım Yapılmasına Dayalı Kanun Teklifi’nin görüşmelerine başlandı.

Komite, DÜRÜST Tümen Bingöl Milletvekili Cevdet Yılmaz başkanlığında toplandı.

Teklifin sunumuna geçmeden geçmiş uymazlık milletvekillerinin, asıllar üzerine müşavere taleplerine Yılmaz, “Usul aytışmak usul haline döndü.” karşılığını verdi.

CHP Ankara Saylav Bülent Kuşoğlu, Yılmaz’ın bu ifadelerine reaksiyon gösterdi. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nden sonraları ayrımsız hatalar ve usulsüzlüklerle mahmul yasa tekliflerinin geldiğini, iktidarın bunu ayrımsız tip önleyemediğini savunan Kuşoğlu, tekrar çokça sayıda kanunda değişiklik özne tıpkısı teklifin yarkurul gündeminde vadi aldığını anlattı.

Kuşoğlu, düzenlemede Anayasa’ya karşıt maddelerin bulunduğunu de öne sürdü.

HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, cemevlerine ilişik düzenlemelerin Cazibe ve Bütçe Komisyonunda er bezi kanun içerisinde görüşülmemesi gerektiğini, kamu vatandaşların bedel muamele görmediğini doğacak sürdü.

AK Öğür Manisa Milletvekili Hedef Aydemir’in, “Bölücülük yapıyorsunuz.” sözlerine Paylan, “Bölücülüğü siz yapıyorsunuz.” yanıtını verdi.

Paylan’a, Komisyon Başkanı Yılmaz ve YANLIŞSIZ Öğür milletvekilleri tepki gösterdi. Tartışmaların sürmesi üzerine Yılmaz, komisyona meydanlık verdi ve tutanakların incelenmesini istedi.

Ara sırasında dahi SELIM Öğür ve HDP milletvekilleri ortada laf atmalar bitmeme etti.

“Tarihi ayrımsız aktarılma olacak”

Yılmayan, aranın ardından, Alevi-Bektaşi vatandaşların çok etraflı süredir beklediği konunun, ilk komisyonda arkası sıra Umumi Kurulda görüşüleceğini, bu açıdan tarihi devir olacağını, bu konunun, takkadak mahsus aynı partiye ilgili olmadığını vurguladı.

HDP’li Paylan, tam vatandaşların rüşvet ödediğini ancak tamlık ibadethanelere bir doğruluk ve imkanların tanınmadığını savundu.

SELIM Öğür Giresun Saylav Cemal Öztürk’ün, Paylan’a “Alevilerden sana ne? Aleviler Mutekit.” sözleri konusunda HDP ve DOĞRU Parti milletvekilleri arasında konu atmalar yaşandı.

İYİ Öğür Erzurum Milletvekili Muhammet Naci Cinisli, bütçe görüşmelerinin yapılacağı dönemde, bu garip tıpkısı testis yasa teklifinin Sedir’e gelmesinin akla yatkın olmadığını söyledi.

Temel Mahkemesinin fesih ettiği limanlara ilgilendiren düzenlemenin teklifte yer almasının doğru olmadığını rapor fail Cinisli, iktidarın, cemevlerine müteveccih düzenlemeye muhalefetin “faydalı” oyu kullanamayacağını bildiği amacıyla mahkemenin halel ettiği düzenlemeyi de içeren bu teklifi “sinsi” şekilde TBMM’ye getirdiğini öne sürdü.

-“Alevilik İslam’ın içindedir”

Usule ait meze kayran SELIM Fırka’li Öztürk, Paylan’ı işaret ederek, “Aleviliği din yerine ortaya koyması benim kanıma, canıma dokundu. Alevilik ayrımsız kült değildir, İslam’ın içindedir.” diye niteleyerek konuştu.

Encümen Başkanı Yılmaz, Öztürk’ün sözünü yarıcı Paylan’a, “Sayın Paylan, size, çırpıcı üyesiniz desem ne olur? Eleştirdiğiniz insanların yaptığını, siz olağandan yapıyorsunuz.” diyerek reaksiyon gösterdi.

CHP Antalya Milletvekili Cavit Katışıksız, Anayasa Mahkemesinin bozma ettiği limanlara müteveccih düzenleme için bu kanun teklifinin TBMM’ye getirildiğini öne sürerek, “Bu teklifte ısrarcıysanız, Anayasa’ya karşı yanlışlık işliyorsunuz. 9. maddenin bu tekliften çıkarılmasını kâm ediyorum.” sözlerini sarf etti.

HDP Sazak Milletvekili Rıdvan Turan, benzeri Alevi kendisine, bu büyüklüğünde bayrı, siyasal ve sosyal tarafları olan ayrımsız meselenin testis teklife sıkıştırılmasını, seçkin şeyden ilk siyasi nezakete akıllıca bulmadığını kaydetti. İktidarın, seçime az ahit kala Alevi oylarını ahzetmek için bu düzenlemeyi getirdiğini ati süren Turan, “Aleviler bunu satın almaz.” dedi.

-“Cemevlerine yönelik olumlu bir kadem”

Alt Kurul Başkanı Yılmaz, bilcümle partilerin öz görüşlerini beyan etmek üzere komisyonda olduğuna dikkati çekerek, Mecliste çoğunluğun benimsediği görüşün, o ahit için bilgili düşün namına yasalaşacak ayrımsız düzenleme haline geldiğini anlattı.

Kendi görüşünü dayatmanın demokratik olmadığını vurgulayan Yılmayan, “Uzlaşmayı ararız ama ‘herkes tıpkısı düşünecek’ diye niteleyerek ayrımsız kalça dünyanın hiçbir parlamentosunda bile bizde bile olanaksız.” şeklinde konuştu.

Yılmaz, yasa teklifleri üzere “torba” ifadesinin resmi benzeri terim olmadığına, TBMM’bile “muhtelif kanunlarda farklılık” içeren düzenlemelerin tartışıldığına işaret etti.

Cemevlerine ilgili hususların ayrı görüşülmesi veya araştırı komisyonu kurulması yönünde öneriler getirilebileceğini dile getiren Yılmayan, fakat bunun belli süreçte kamuoyunda tartışılmış, marifet bire bir laf olduğunu söyledi. Yılmayan, muhalefetin, bu konudaki iyileştirici tekliflerinin daha sonraları Meclis gündemine alınabileceğini belirterek, bu kanun teklifiyle cemevlerine yönelik olumlu benzeri adım atıldığını söyledi.

Yılmayan, teklifin Kanunuesasi Mahkemesinin nakız ettiği limanlara yönelik maddesi hakkındaki eleştirileri ise, “9. maddenin biraz henüz olgunlaştırılması, çalışılması yönünde bir yetinme var tedbir aşamasından gelen. Galiba o konuyu, komisyonumuzun takdirleriyle tekliften çıkaracağız. Bu nedenle vaktimizi bu konuya harcamayalım, diğer konuları tartışalım.” diye yanıtladı.

Öte yandan HDP milletvekilleri, sıralarına “Cem ibadetimiz, cemevleri ibadethanelerimizdir” mukayyet döviz bıraktı.

TBMM Hak Komisyonu Başkanı, AK Öğür İstanbul Milletvekili Abdullah Güler, komisyona teklife ilişik lokma tatlısı yaptı.

Komisyonda, siyasal parti grupları adına milletvekilleri, teklife ilgilendiren görüşlerini dile getiriyor.

Share: