Çelik konstrüksiyonlu evler balaban sargı görüyor

Elazığ’bile 2020’bile meydana mevrut 6.8 büyüklüğündeki depremin peşi sıra Şişko Konut İdaresi (TOKİ) eliyle köylere yapılan çelik konstrüksiyonlu evler, Kahramanmaraş merkezli yaşanan 2 balaban depremin ardından büyük demet görüyor.

Elazığ’bile 24 Sülale 2020’üstelik meydana gelen 6.8’lik depremin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla Belde, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Erek Kurum’un koordinesinde Elazığ’da 24 bin 83 göz inşa edilerek doğruluk sahiplerine konfirmasyon edildi. Şehir merkezinin yanı sıra köylerde 3 bin 375 bir tane katlı çelik konstrüksiyonlu konutlar mensur edildi. İleri bina teknolojisiyle nesir edilen konutlar, yüksek hareket güvenliği ve beceri özellikleriyle kırsaldaki vatandaşlara huzur ve atılganlık ortamında doğayla bağırsak içe hayat imkanı sunuyor. Dolgun Hane İdaresi (TOKİ) evlerinin yöre plana çıktığı Kahramanmaraş merkezli 2 nazik depremin arkası sıra Elazığ’üstelik mevcut polat konstrüksiyonlu tek katlı ve bahçeli karye konutları nazik bağ gördü. Kiralık sülale tutmak ve satın kabul etmek amacıyla vatandaşların akış ettiğini dile getiren aile sahipleri, artık kiralık konutun kalmadığını ve kimsenin satmadığını söyledi.

“Balaban depremlerde belli belirsiz sallandı”

Evlerin çelikten yapıldığını ve güvenli olduğunu belirten Ahmet Çetinkaya (60), “Devletimizden Allah razı olsun. Bize ocak yaptı. Evimizden memnunuz. Evler güvenilir. Deprem olduğu antlaşma tek molekül hissetmedim. Büyük depremlerde güya belli belirsiz sallandı. Dümdar depremleri ayırt etmiyoruz. Evler yüksek dağlara yapıldı. Hasis mükemmel yer yapmışlar. Evler çelik konstrüksiyonlu. Temeli benzeri attılar ki ömürlük. Tedbirini hıyanet takdiri Tanrı’a bırak. Evler çok dayanabilen. Kiralık familya tutmak ve satın kabul etmek üzere geliyorlar. Ama kimesne vermiyor, namevcut. Depremde benim evimde 30 lime misafirim vardı. Şehirde duramadı buraya sığınmaya geldiler. Devlete Tanrı bozulma vermesin. Devletimiz herhangi bir tarafa yapar. Devletin eli büyüktür. Biz geçmek cesamet almak, oran emreylemek biz girmek. Tığ bile yardımcı olacağız” dedi.

“Evler çelikten, yer sarsıntısı üzere benzerlik”

Depremden belde evine geldiğini aktaran Mehmet Oğuz (70), ” Malatya’üstelik evi yıkılan akrabalarımız vardı. O yüzden geldik buraya evi açtık ve konuk ettik. Evler zelzele üzerine emin. 5 büyüklüğünde zelzele de dayanıklı hissedilmiyor. Evler çelikten. Deprem için tek ev. Burada iki komşu satmış amma demin isteyen var satan namevcut. Depremi gördüler korktular. Malatya’daki akrabalar burada satan olursa haberim olsun dedi. Devletimizden Cenabıhak razı olsun. Rastgele ant devletimiz var olsun. Azamet olmasa bunlar birlikte olmazdı” diye konuştu. – ELAZIĞ

Share: