Çelik konstrüksiyonlu evler balaban bağ görüyor

Çelik konstrüksiyonlu evler iri rabıt görüyor

Ahmet Çetinkaya: “Deprem olduğu ahit tek öz hissetmedim”

“Kiralık ev tutmak ve satın almak için geliyorlar amma kimse vermiyor”

“Evler polat konstrüksiyonlu, temelini bire bir attılar kim ömürlük”

Mehmet Oğuz:

” Herhangi Bir zaman devletimi var olsun. Ihtişam olmasa bunlarda olmazdı”

“Burada iki yandaki satmıştı. Amma şimdi talip var satan namevcut. Depremi gördüler korktular”

ELAZIĞ Elazığ’da 2020’de meydana gelen 6.8 büyüklüğündeki depremin arkası sıra TOKİ yoluyla köylere yapılan polat konstrüksiyonlu evler, Kahramanmaraş merkezli yaşanan 2 büyük depremin arkası sıra balaban deste görüyor.

Elazığ’da 24 Eş 2020’de meydana gelen 6.8’lik depremin peşi sıra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla Kasaba, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Uğur Kurum’un koordinesinde Elazığ’da 24 bin 83 göz nesir edilerek doğruluk sahiplerine teyit edildi. Şehir merkezinin yanı sıra köylerde 3 bin 375 bir tane eğik çelik konstrüksiyonlu konutlar nesir edildi. İleri çatı teknolojisiyle mensur edilen konutlar, faik zelzele güvenliği ve beceri özellikleriyle kırsaldaki vatandaşlara sağlık ve çekinmezlik içinde doğayla bağırsak içe hayat imkanı sunuyor. TOKİ konutlarının dolay plana çıktığı Kahramanmaraş merkezli 2 büyük depremin peşi sıra Elazığ’da bulunan çelik konstrüksiyonlu tek katlı ve bahçeli karye konutları nazik bent gördü. Kiralık ocak tutmak ve satın ahzetmek için vatandaşların akış ettiğini dile getiren sülale sahipleri, artık kiralık konutun kalmadığını ve kimsenin satmadığını söyledi.

“Iri depremlerde hafif sallandı”

Evlerin çelikten yapıldığını ve tehlikesiz olduğunu belirten Ahmet Çetinkaya (60), “Devletimizden Cenabıhak razı olsun. Bize sülale yaptı. Evimizden memnunuz. Evler güvenli. Sarsıntı olduğu ant tek husus hissetmedim. Nazik depremlerde güya hafif sallandı. Artçı depremleri ayırt etmiyoruz. Evler erdemli dağlara yapıldı. Tezyifkâr dört dörtlük yer yapmışlar. Evler polat konstrüksiyonlu. Temeli bire bir attılar ki ömürlük. Tedbirini desise taktiri Cenabıhak’a bırak. Evler haddinden fazla dayanıklı. Kiralık eş burulmak ve satın ahzetmek üzere geliyorlar. Ama kimesne vermiyor, namevcut. Depremde benim evimde 30 çıngı misafirim vardı. Şehirde duramadı buraya sığınmaya geldiler. Devlete Allah zeval vermesin. Devletimiz rastgele tarafa yapar. Devletin eli büyüktür. Biz girmek celal geçmek, çap gitmek tığ etmek. Bizde koruyucu olacağız” dedi.

“Evler çelikten, zelzele üzere birlik”

Depremden ekolojik ortam evine geldiğini nâkil Mehmet Oğuz (70), ” Malatya’da evi yıkılan akrabalarımız vardı. O yüzden geldik buraya evi açtık ve misafir ettik. Evler sarsıntı konusunda güvenilir. 5 büyüklüğünde yer sarsıntısı dahi kavi hissedilmiyor. Evler çelikten. Yer Sarsıntısı üzere bütün ev. Burada iki komşu satmış. Ama demin talip var satan yok. Depremi gördüler korktular. Malatya’daki akrabalar burada satan olursa haberim olsun dedi. Devletimizden Allah razı olsun. Seçme antlaşma devletimi var olsun. Heybet olmasa bunlarda olmazdı” diyerek konuştu.

Share: