Beyaz Zehir faciasından saniyelerle kurtulan işçiden çarpıcı sözler: O kattan aynı ben sağ çıkabildim

Türkiye Taşkömürü Kurumu’na ilgili Amasra Azamet Müdürlüğü’ne bağlı maden ocağında mazi akşam ezanı saatlerinde meydana gelen patlamada 40 iştirakçi hayatını kaybetti.

Patlamadan iki dakikayla kurtulan 14 yıllık eroin işçisi Vazıh Kalaycı, yaşadıklarını anlattı. 14 yıldır diğer işçilerle karı kadar olduklarını anlatan Kalaycı, nakıs 300 kotunda 15 kişiden bir tane kendisinin esen çıktığını anlattı.

“İKİ DAKİKAYLA KURTULDUM”

Sahtekâr, “İlk çıkanlardanım, serencam iki dakikayla kurtuldum. Haddinden Fazla üzgünüm. Arkadaşlarımız şehit oldular. 4-12 vardiyasında çalışıyordum. Ocaktaydım. Görüngü mahallindeydim. Ayrımsız dakikayla birlikte gibi. Beş adımla birlikte olabilir. Ilkokul etap önünüzde metan dahi mümkün. Acun karardı. Tekrar o madene girdim. Ondan sonraları iki misil girdim. Bilahare sabahleyin 5 sıralarında girdik. Allah’a şükür kimesne kalmadı. 14 yıldır bu madenlerde çalışıyoruz. İlk kez hakeza tıpkı şey yaşandı. Bitmeme edeceğiz. Savmak parası. Eksiklik 300 kotunda 14 güç falandık. Oradan bir tane ego çıkabildim. 14 yıldan beri bilcümle akrabayız. Acısıyla tatlısıyla beraber yaşıyoruz. Birbirimize canımızı gönül ediyoruz. İlk kez böyle bire bir husus yaşıyoruz. Ocaklarımız dışarıdan 7-24 yaşanıyor. Anca bir türap tütün hayatımda görmedim. Lambayla önümü göremiyordum. Biz elimizden geleni yaptık. Arkadaşlarımızı bırakmadık. 24 saattir buradayız. en son görevimizi yaptık. en üst 13-14 gönül kalmıştı. Akşam 2’da gene indik. Hepsini aldık. Ocakta kimse kalmadı” diye niteleyerek konuştu.

“RÜYALARIMIZA GİRECEKLER”

14 almanak maden işçisi Oran Karaca da patlama sonrası galerilere girdiklerinde arkadaşlarıyla karşılaştıklarını anlattı. Arkadaşlarını görünce yepyeni olduklarını ifade eden Kişmiri, “Filhakika biliyoruz biz yerin altında mir koltukta. O yüzden yapacak aynı şeyimiz bulunmayan. Bu olayın kuşkusuz olduğunu kimesne bilmiyor. 14 senedir burada çalışıyorum, hakeza bir şeyle karşılaşmadım. Neyin hangi olduğunu bilmiyoruz. Emek galerilerine gittiğimizde arkadaşlarımız oradaydı. İki gönül oradan dört birey oradan alıyorduk. Çok zehir bire bir durumdu. Daha yıpranmamış çıktık. 13-14 güç kalmıştı. Şeb sıralarında yine indik. Onları kurtardık. Şu anda ocakta kimse kalmadı. Biz çabucak aldığımızı çıkardık. tam sayı tutmadık. Çıkardıklarımızda özellikle birkaç çorlu vardı. 6-7 birey hastanede varmış şu anda. Gelişigüzel vardiyada suret değişiyor. Birçok can gelip gelmeyeceği bile muhtemelen olmuyor. Biz da sayıyı bilmiyoruz. Son görevlerimizi adına getirdik. Bizim üzere bundan sonra pres olacak. Ihtimal arkadaşlarımız rüyalarımıza girecek. Ama yapacak tıpkısı şeyimiz namevcut. Ekmeğimizi kömürden çıkartıyoruz. birkaç müşkül çekeceğiz. Daha Çok yapacak bir şeyimiz bulunmayan” dedi.

Share: