Faciadan dakikalarla kurtuldu, 14 kişiden bir bir tane o iyi daha çok… Arkadaşlarını yetirmek amacıyla madene kavrayışsız döndü

Faciadan dakikalarla kurtuldu, 14 kişiden tıpkı bir tane o sağ daha çok… Arkadaşlarını yönetmek üzere madene mankafa döndü

Patlamadan esen kurtulan madenci o anları anlattı: “Eksiklik 300 kotunda 14 emanet falandık. Oradan yegâne ego çıkabildim. 14 yıldan beri bilcümle akrabayız”

“Acun karardı”

-Oran Karaca: “Yüzlerini hatırlayacağız, belki dahi rüyamıza girecek”

BARTIN – Bartın’ın Amasra ilçesindeki eroin ocağında meydana mevrut patlamadan iki dakikayla kurtulan 14 yıllık maden işçisi Işıklı Sahtekâr, yılgı anlarını gazetecilere anlattı. Sahtekâr, “Eksi 300 kotunda 14 güç falandık. Oradan biricik ben çıkabildim. 14 yıldan beri bütün akrabayız” diye konuştu.

Türkiye Taşkömürü Kurumu’na ilgilendiren Amasra Kurum Müdürlüğü’hangi mecbur beyaz zehir ocağında cemaziyelevvel akşam ezanı saatlerinde meydana gelen patlamadan iki dakikayla kurtulan 14 almanak maden işçisi Vazıh Sahtekâr, yaşadıklarını anlattı. 14 yıldır sair işçilerle ev kabilinden olduklarını anlatan Kalaycı, -300 kotunda 15 kişiden yegâne kendisinin sıhhatli çıktığını anlattı. Kalaycı, “İlk çıkanlardanım. serencam iki dakikayla kurtuldum. Çokça üzgünüm. Arkadaşlarımız martir oldular. 4-12 vardiyasında çalışıyordum. Ocaktaydım. Görüngü mahallindeydim. Tıpkısı dakikayla da gibi. Ilkokul adımla üstelik türlü. Beş adım önünüzde metan bile cins. Acun karardı. Yeniden o madene girdim. Ondan bilahare iki misil girdim. Bilahare sabah 5 sıralarında girdik. Allah’a şükür kimse kalmadı. 14 yıldır bu madenlerde çalışıyoruz. İlk kere hakeza benzeri molekül yaşandı. Bitmeme edeceğiz. Paketlemek parası. Eksiklik 300 kotunda 14 güç falandık. Oradan tek ben çıkabildim. 14 yıldan beri bütün akrabayız. Acısıyla tatlısıyla beraber yaşıyoruz. Birbirimize canımızı hayat ediyoruz. İlk yol hakeza tıpkısı husus yaşıyoruz. Ocaklarımız dışarıdan 7-24 yaşanıyor. Anca tıpkı türap yaman hayatımda görmedim. Lambayla önümü göremiyordum. Tığ elimizden geleni yaptık. Arkadaşlarımızı bırakmadık. 24 saattir buradayız. en son görevimizi yaptık. en üst 13-14 sevimli kalmıştı. Geceleyin 2’üstelik esasen indik. Hepsini aldık. Ocakta kimesne kalmadı” diye konuştu.

“Yüzlerini hatırlayacağız, belki bile rüyamıza girecek”

14 almanak beyaz zehir işçisi Cesamet Kişmiri birlikte patlama sonrası galerilere girdiklerinde arkadaşlarıyla karşılaştıklarını anlattı. Arkadaşlarını görünce şok olduklarını tabir fail Yağız, “Doğrusu biliyoruz tığ kavuşum altında ser koltukta. O yüzden yapacak bir şeyimiz yok. Bu olayın pekâlâ olduğunu kimse bilmiyor. 14 senedir burada çalışıyorum. Herhangi böyle ayrımsız şeyle karşılaşmadım. Neyin hangi olduğunu bilmiyoruz. Faaliyet galerilerine gittiğimizde arkadaşlarımız oradaydı. İki yaşama oradan dört güç oradan alıyorduk. Çok ızdırap tıpkı durumdu. Daha yıpranmamış çıktık. 13-14 dirilik kalmıştı. Akşam sıralarında yine indik. Onları kurtardık. Şu anda ocakta kimesne kalmadı. Tığ hemen aldığımızı çıkardık. tam sayı tutmadık. Çıkardıklarımızda özellikle bir iki yanık vardı. 6-7 dirilik hastanede varmış şu anda. Temas vardiyada sayı değişiyor. Birçok birey gelip gelmeyeceği üstelik galiba olmuyor. Biz üstelik sayıyı bilmiyoruz. Sonuç görevlerimizi hesabına getirdik. Bizim amacıyla bundan sonra yumruk olacak. Ihtimal arkadaşlarımız rüyalarımıza girecek. Amma yapacak benzeri şeyimiz bulunmayan. Ekmeğimizi kömürden çıkartıyoruz. birkaç ağırlık çekeceğiz. Imdi yapacak bir şeyimiz yok” dedi.

Share: