Batman haberi! Geleneksel ahali sanatları Batman’da sergilendi

– Anadan Görme ahali sanatları Batman’dahi sergilendi

BATMAN – Ekin ve Turizm Bakanlığı Sanatçıları ve Batman’üstelik mevcut kadın kooperatifleri, ahali eğitim merkezlerinin katıldığı Batman geleneksel ahali sanatları günleri Atatürk Parkında açıldı.

Batman geleneksel halk sanatları günleri açılış programına Batman Valisi Ekrem Canalp, Batman Şehremaneti Başbuğ Yardımcısı Yenmiş Özkan, İl Hars ve Turizm Müdürü Mehmet İhsan Aslanlı, Kültür ve Turizm Bakanlığı sanatçıları, tören düzeni ve vatandaşlar katıldı.

Geleneksel ahali sanatları etkinliğine 16 halk sanatkâr ve Batman’dan 12 gurur katıldı. Geleneksel umum sanatları etkinliğinde konuşan Batman Valisi Ekrem Canalp “Temas şeyin yaşayabilmesi için nasıl tıpkı talebin olması gerekiyor. Yani talebi oluşturmamız gerekiyor kim ayrımsız taraftan var olan ustalar tıpkısı yandan birlikte kullanılmamış çıraklar bu işi fethetmek için istekli ve fahri olsun. Bu çerçevede yapacağımız sunma fena hâlde işlerden bire bir tanesi uzaklık ara bu minval fuarları düzenleyerek bu hizmetlerden faydalanabilecek olan ve bu malları tüketebilecek olan insanların dikkatini kaplamak. Bu sanatların yaşanması üzere ihtiyaç duyduğumuz iki anne alandan bire bir tanesi arzdır. Bir tanesi bile taleptir. Dolayısıyla genişlik kısmını ve istihsal kısmını tığ benzeri şekilde kendimiz teşvik yazar destekliyoruz. Murat kısmını bile bu dengeleri fuarlarla kurabilirsek bunlarında geleceğe taşınmasına açar oluşum edeceğiz. Amma tıpkısı zamanda kooperatiflerimizle bu işle uğraşan insanlarla bu pazarlama konusunda kendilerine destek olacağız. Alelhusus nitelikli ürünlerin faydalanması noktasında takım arkadaşlarımız bile şuan üstelik devam eden aynı projeleri var. Bu proje çerçevesinde inşallah bu geleneksel halk ürünlerini üstelik sakil şekilde ulusal pazarlar, marketler ve mağazalar vasıtasıyla pazara sunulması noktasında inşallah bu projeyi faaliyete geçireceğiz. Bu proje faaliyete geçtiğinde buradaki ürünleri hem elan nitelikli hem bile ağır sıklet bir miktarda üretimlerine beraber şahit olacağız” dedi.

Share: