Av yasağı bitti balık tezgahları hamsi ve palamutla şenlendi

Bolu’birlikte, av yasağının bitmesiyle balık tezgahları vatandaşların özlemle beklediği hamsi ve palamutlarla şenlendi.

Edinilen bilgiye göre, 1 Ilkgüz tarihi itibariyle denizlerde balık avı yasağını kalkmasıyla “arasız bismillah” diyen balıkçılar önce avlarını tezgahlarda sergilemeye başladı. Vatandaşların özlemle beklediği hamsi, palamut, istavrit gibi balıklar arz güre halleriyle tezgahları süsledi. Sezonun geçmiş gününde 100 liradan satışa sâdır hamsinin fiyatı 70 liraya büyüklüğünde düştü. Balıkçıların bereketli olmasını beklediği palamutun fiyatı ise 75 teklik oldu.

“Hamsi 50 liraya kadar düşer”

Hamsinin 50 liraya kadar düşebileceğini belirten Şans, “Hamside sezonu 100 liradan açtık. Zaman 70 liraya düştü. İleride üstelik düşeceğini bekliyoruz. Ama hamsiler nitelik kendisine güzel. Fiyatı az buçuk faziletkâr. Havalar da yunak. Geçen seneki kadar hamsinin fiyatı çokça birlikte aşağıları âmâ. Zira masraflarımız fazlalaştı. 40-50 liraya hamsi yiyebilirsek bu yıl kötümser diyebiliriz” ifadelerini kullandı.

“Vatandaşın talebi düşük”

Vatandaşların talebinin bağan olduğunu belirten Nasip, “Vatandaşın talebi fiyatlardan belde düşük. Hava da yunak. Vatandaşta çekicilik soğusun, balık lezzetlensin düşüncesi var. O yüzden satışlar bağan seyreder. Bu ayın sonunda işlerimiz canlanmaya başlar. Ondan sonra balık da olursa gani oluruz” dedi. – BOLU

Share: