İSTANBUL-NAZIR VARANK: GÜÇLÜ ENSE YAPILARIN İNŞASI ANCAK ETKILI ALTYAPILARIN İNŞASIYLA TÜR

SANAYİ ve Uygulayım Bilimi Bakanı Mustafa Varank, ” Canlı eğin yapıların inşası ancak kıpırdak altyapıların inşasıyla gibi. Yeterince yükselebilmek istiyorsak, zirveye tırmanmak istiyorsak rüçhan namına kaliteli ve sağlam altyapılara sahip olmak zorundayız. “dedi.

SANAYİ ve Uygulayım Bilimi Bakanı Mustafa Varank, Arsıulusal Satıh Araştırmaları ve İnovasyon Merkezi (UYAM) Güdümlü Proje İmza Töreni’ne katıldı. İstanbul ve çevresindeki otomotiv, polat, uyuşturucu, beyaz zehir kayıt, sefine düz yazı, boya, galvaniz ve gayrı ait sektörlerin aşındırma kadar satıh işlemleriyle ilişkin sorunlarına inovatif çözümler üretmeyi hedefleyen merkezin açılışı Beykoz’birlikte kâin Türk-Alman Üniversitesi’nde gerçekleşti. Programa Uran ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın yanı sıra İstanbul Ilbay Yardımcısı Mehmet Hüseyin Başarmış Anlar, Beykoz Belediye Reisi Erek Münevver, Türk Alman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cemal Felek, İstanbul Kalkınma Ajansı Sekreteri İsmail Erkam Tüzgen katıldı.

“TOGG’UN KOLTUKLARININ TESTİ BU MERKEZDE GERKÇEKLEŞTİ”

Programda mütekellim Icra Vekili Varank Türk-Alman Üniversitesi ile kurulduğu günden itibaren hareket birlikleri gerçekleştirdiklerini belirterek, ” İstanbul Kalkınma Ajansı’mızın yüzde 75’ini akçalanmış edeceği UYAM’ın faaliyetlerine başlamasıyla alay malay ülkemiz hoşur koskocaman kazanımlar elde edecek. Toplamda 26 milyon liranın üzerinde yatırımla kurulacak eşkal 2 bin metrekare sınırlanmış laboratuvar alanına birlikte topluluk olacak. Bu merkezde kaplama, termik muamelat, borak, polat, mikroyapı analizi, mekanik fiziki kimyevi karakterizasyon, sektörel inovasyon laboratuvarları ve akredite laboratuvarları düzlük alacak. Hasar analizleri, aşındırma araştırmaları, yüzey mühendisliği ve daha bir nice araştırı bu laboratuvarda yürütülecek. Akredite sınav ve çözümleme hizmetleri buradan verilecek. Biraz ilk biz cuşuhuruş ve sarsıntı laboratuvarlarını merkezlerini ülfet ettik. Akredite tıpkısı şekilde şu anda sanayiye destek verilmeye çalışılıyor. Amiyane arkadaşlarımız pir bir enfrastrüktür kurmuşlar. TOGG’un koltuklarının testleri üstelik bu merkezde gerçekleştirilmiş.” diyerek konuştu.

“ONLARCA YIL BU ÜLKEDE ALTYAPI ADINA HİÇBİR ÖZDEK YAPILMADI”

Icra Vekili Varank, “Hararetli dip yapıların inşası ancak aktif altyapıların inşasıyla türlü. Yeterince yükselebilmek istiyorsak zirveye tırmanmak istiyorsak rüçhan olarak nitelikli ve kuvvetli altyapılara sahip olmak zorundayız. Ancak bu töz maatteessüf ülkemizde senelerce elden lafta kaldı. Onlarca sene bu ülkede altyapı anlamında maatteessüf tek madde yapılmadı. Tabi ego şu anda spesifik namına sanayi ve teknoloji altyapılarından bahsedeceğim. Tıpkısı dahi erişim, afiyet, toplumsal düzenlilik, bildirişim altyapılarına girersek emniyetli olun bu işin içerisinden hiç çıkamayız. Hoppadak bir örnek isnat etmek istiyorum. Biliyorsunuz arada sırada bizi eleştiriyorlar. Diyorlar ki siz 20 yılda yatırımları taşa, toprağa betona yaptınız. Kızıl rüfeka, ben elden tıpkı örnekten bahsedeceğim. Burada Bolu Dağı Tüneli’nden önceki olan kimler var? Bolu Dağı Tüneli’nden önceki hor yukarı salonun yüzdelik 80’ni Bolu Dağı Tüneli’nden önceki. O tünelin temeli hangi ant atıldı biliyor musunuz? 1993 senesinde. Amma bizden eski iktidarlar o tüneli bitiremedikleri üzere tığ fakat 2007 senesinde o tüneli bitirip hizmete açtık. Deminden bize şurası diyebilir misin? Taşa, toprağa envestisman yaptınız. O zaman hangi diyorlardı o zamanlar? Kumpir deposu kendisine buraları kullanalım. Bu işlerden vazgeçelim. Şayet tükenik biz kabul etseydik şu anda İstanbul- Ankara arasında ayrıca İstanbul’la Anadolu arasındaki bağlantıyı şüphesiz sağlayacaktık? İşte biz yıllardır bu boşlama edilmişliklerin farkını bloke etmek için yatırımlarımızı yaptık. Hangi dedik? Etkili altyapılarınız olursa ancak faal dip yapılar kurabilirsiniz” dedi.

“94 TEKNOPARKTA 84 BİN ARAŞTIRMACI AR-GE YAPIYOR”

Vekil Varank enfrastrüktür çalışmalarının gerçekleştiği amacıyla devlet sanayisinin ileriye gittiğini rapor ederek, “Tecim doğacak gidiyor, dış satım gelecek gidebiliyor. İşte bunun amacıyla tığ bu eleştirileri katiyen kabul etmiyoruz. Bari bizden öncekiler bu yatırımları tamamlasalardı biz bunları on paralık yapmasaydık. Ama işte boşlama edildiği için biz bu altyapı yatırımlarını fethetmek mecburiyetinde kaldık. İşte tığ o boşlama edilmişlikleri telafi ederek yolumuza bitmeme ediyoruz. Şunu bile alelhusus tercüman olmak istiyorum. Biz hiçbir ant bari diyen benzeri kalıp içerisine girmedik. Tığ herhangi bir devir bakıyoruz. İşte görüyorsunuz sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde milli uygulayım bilimi hamlesi ışığında 2002’den bu yana ektiğimiz tohumlar çıktı ağaç olmaya başladı. Bu ağaçlarda kâr vermeye başladı. Biz bu manada geleceğe umutla bakıyoruz. 2001 yılında bu ülkede hoppadak iki modül teknopark vardı ve bu teknoparklarda kaç yaşama çalışıyordu biliyor musunuz? Elden 600 sevimli. Bugün 94 teknoparkta 84 bin araştırmacı AR-GE yapıyor, inovasyon yapıyor. İşte bu farkı bol değerlendirmemiz lazım.” diye niteleyerek konuştu.Share: