Erdoğan: Siyasette Küslük Olanaksız. Suriye ile Elan İleri Seviyede Adımları Gerçekleştirme Etmemiz Geçişsiz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, aut politikadaki normalleşme adımlarına ilişkin, “Siyasette küslük imkânsız. giderek barış ortamında olacaksın. anbean görüşebilme imkanı yakalayacaksın. Örneğin Akdarı’la şu anda eğin düzeyde, matlup yerde değil. Amma tığ demincek Akdarı’la dahi arkadaşlarla madun düzeyde, yani bakanlar seviyesinde bu işi sürdürelim ve peşi sıra üstelik istek ederiz ki kayırıcı düzeyde de bu adımı yer evire çevire şekilde atalım. Çünkü Darı halkı bizim kardeşlerimiz. Bizim Darı halkıyla dargın olmamız benzer değil. Suriye ile henüz ileri seviyede adımları gerçekleştirme etmemiz gerekiyor” dedi.

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, Ukrayna Azamet Başkanı Zelenksi’nin daveti konusunda gittiği Ukrayna’dan dönerken uçakta basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Bugüne büyüklüğünde olduğu üzere Ukrayna’nın yeniden imarı sürecinde bile Türkiye’nin yanlarında olacağını rapor ettim. Sayın Zelenski bile lüzum ülkemizin kıpırdak desteği gerekse diplomatik çabaları karşısında memnuniyetini dile getirdi.

“BU SENEKİ BM UMUMI MÜESSES BİRAZ FARKLI OLACAK”

Tabii bu seneki BM Umumi Oturmuş az buçuk değişik olacak. Bu konuda ilgilendiren arkadaşlardan aldığımız bilgiler katılımın elan eğin düzeyde olacağı istikametinde. Tabiatıyla bunu BM Genel Oturmuş’nda göreceğiz. Orada verilecek mesajlar haddinden fazla çok manidar. Lüzumlu Türkiye adına bizim vereceğimiz lüzum gayrı ülkelerin vereceği mesajlar çokça haddinden fazla balaban. Onun üzere hazırlıklarımızı buna bakarak yazmak, adımlarımızı birlikte buna bakarak alaşağı etmek durumundayız. Bittabi sahada yaşanan gelişmelere bakıldığında, bir nice noktada adeta bir gedik mekanizması reşit durumda. Ummadığımız, beklemediğimiz kesintiler oldu. Onun için ben bu BM Genel Kurulu’nu az buçuk ayrımlı yaşayacağımızı zannediyorum.

“ZELENSKİ, RUSYA’NIN ZAPORİJYA’DAKİ HEP MAYINLARI SÖKÜP ALMASINI BİZDEN ÖZELLİKLE İSTEDİ”

Zelenski bizden şunu alelhusus istedi, Rusya’nın buradaki bütün mayın ve bir döşemeleri söküp alması ve bu hususun serian ürkütücü olmaktan çıkması zira bire bir zılgıt unsuru. ‘Çernobil’i süregelmek istemiyoruz.’ derken biraz üstelik onu kastettim. Bu konuyu Sayın Putin’le bile görüşüp, acun barışı amacıyla balaban tıpkı aşama adına bu konuda Rusya de üstüne düşeni yapmalıdır diye bunu kendisinden özellikle isteyeceğiz. Bu adımı atmaları gerekiyor.

“ESED’İ YENMEK, YENMEMEMK GİBİ BİR DERDİMİZ BULUNMAYAN”

Bizim Esed’i alt etmek, yenmemek kabilinden bir derdimiz namevcut ki. Eğer Türkiye’üstelik aykırılık olayı böyle tıpkısı noktaya taşıyorsa bu muhalefetin hem kalitesini hem birlikte gramını ortaya koyar.

Bunların mahsus bölümünü Ruslarla beraber yaparken galiba bölümünü üstelik özlük askerimizle, güvenlik güçlerimizle yürütüyoruz. Bilcümle söylüyorum, demokraside yer kebir hasletlerden bire bir tanesi faal muhalefettir. Bittabi bizim diri benzeri muhalefetimiz namevcut. Yüklülük burada. Yani Suriye’üstelik hangi oluyor ne bitiyor haberleri namevcut. Tığ ise ta Obama döneminden alalım, orada verdiğimiz mücadeleyi şu anda birlikte benzeri kararlılıkla devam ettiriyoruz. Bizim ‘aynı tün akılsız gelebiliriz.’ ifademiz beyhude değil. Vakti saati geldiğinde bu yapılır. Amma şurası de söyleyeyim, hele Türkiye’ye kimse ‘Böyle ayrımsız şeye amade mısın?’ sorusunu sormasın. Biz bilcümle bu işlere hazırlıklıyız. Mücehhez olduğumuz kabilinden dahi anbean ne gerekiyorsa bunu yapacak güçteyiz.

“SURİYE’DA HEM KANUNUESASI BİR AN ÖNCEKI YAPILIR HEM DA HALKIN SIKINTILARINI GİDERECEK ADIMLAR ATILIR”

Temennim odur ki inşallah önümüzdeki dönemle ilişik Suriye’bile hem temel bire bir an geçmiş yapılır, bu iş terazi bağlanır hem da halkın bilcümle bu noktadaki sıkıntılarını giderecek adımlar atılır. Şu anda oradan nakil edenler, iltica edenlerin ağırlığı bize geldi. 4 milyon insanı biz ülkemizde ağırlıyoruz. Bütün bunları ağırlarken rejimle daim kavga halinde olalım diyerek mi bunu yapıyoruz? Yararlı. Suriye halkıyla alelhusus inanç değerleri noktasındaki bağlarımız sebebiyle bunu yapıyoruz. Bundan ahir proses ihtimal çokça elan aldatıcı olacaktır.

“RUSYA’YLA BU DAYANIŞMAMIZI AYNI KARARLILIKLA DEVAM ETTİRİYORUZ”

Şu anda yeniden buradaki yıldırı olaylarıyla müntesip gerek ego Putin’le ister Dışişleri Bakanı’m ve Savunma Bakanı’m muhataplarıyla görüşmeleri bitmeme ettiriyoruz. Bundan sonraki süreçte bile zaten devam ettireceğiz. Söz Gelişi istem iştiyak ederdi kim İran’la da oradaki bu çalışmaları daha deli dolu yürütelim ama bu olmadı. Biz birlikte şu anda Rusya’yla olan bu dayanışmamızı, birlikteliğimizi aynı kararlılıkla devam ettiriyoruz. Bundan sonraki süreçte dahi yeniden bire bir şekilde bitmeme ettireceğiz.

SURİYE İLE DAHA İLERİ SEVİYEDE ADIMLARI TEMİN ETMEMİZ GEREKİYOR

Onun üzere dahi siyasette dargınlık olmaz. giderek hazar içinde olacaksın. her an görüşebilme imkanı yakalayacaksın. Söz Gelişi Mısır’la şu anda arka düzeyde, mergup yerde değil. Amma biz demin Akdarı’la dahi arkadaşlarla madun düzeyde yani bakanlar seviyesinde bu işi sürdürelim ve ardından üstelik irade ederiz ki dip düzeyde dahi bu adımı yeryüzü adamakıllı şekilde atalım. Zira Mısır halkı bizim kardeşlerimiz. Bizim Mısır halkıyla soğuk olmamız mümkün değil. Onun üzere dahi tıpkı an ilk orayla birlikte bu barışı bizim gerçekleştirme etmemiz gerekiyor. Suriye ile henüz istikbal seviyede adımları realizasyon etmemiz gerekiyor.

“ŞU ANDA 4 TETKIK, 2 SİSMİK ARAŞTIRMA GEMİMİZ VAR”

Sayın Malezya Kralı’nın ülkemizi ziyaretinde bazen konuları görüştük. Bunlardan ayrımsız tanesi dahi Petronas ile Türkiye Petrolleri Çok Ortaklı Ortaklığının ortaklaşa ayrımsız etap atması hususuydu. Bu konuyla ilişkin belirlenen bir iki bölgede baş başa iş planlıyoruz. İnşallah bu çalışmada aynı tarafta Erke ve Bittabi Kaynaklar Bakanlığımız ve Türkiye Petrolleri Laedri Ortaklığı vesair tarafta Petronas ve aynı gayrı tarafta Çinliler, belki 3 ayaklı kendisine inşallah benzeri adımı dahi beraberce atacağız. Elbette sevincimiz şu anda 4 muayene gemimiz var, 2 sismik araştırma gemimiz var.

“TÜRKİYE’NİN EKONOMİK KENDISINE ACUN ÜLKELERİNDEN FARKLI BİR KONUMDA OLDUĞUNU İMF BILE İFADE EDİYOR”

Türkiye Ekonomi Modeli ile makroekonomik istikrarı sürdürülebilir kılmayı hedefledik. Yüksek ek kızıl üretimi artırmayı hele hedefledik. Cari dengede kalıcı iyileşmeyi hedefleyen bire bir politikalar kâffesi adına bunu rapor ettik.

Modelin asıl siyasa araçlarını, Türk lirası tasarrufların özendirilmesine müteveccih adımlar, seçmeli itimat politikaları, envestisman ortamının iyileştirilmesine çevrik tedbirler oluşturuyor. Son dönemde müşabih kapsamında uyguladığımız politikaların müspet sonuçlarını birlikte almaya başladık. amma velakin alelhusus IMF’nin yaptığı sonuç açıklamalara baktığımız devir, Türkiye’nin konuşu yerine dünya ülkelerinden farklı tıpkısı konumda olduğunu, çok elan yerinde bire bir nema parametresini yakaladığını IMF kendisi ifade ediyor.

“MUHALEFET KOLAYLIKLA ÇILGINA DÖNDÜ”

Şu anda Ekincilik Cesaret Kooperatiflerinin 1300-1400 marketi var. Tığ şimdi Tarım Krediye diyoruz kim ‘Ekincilik Itimat, da ki market düzenlemek üzere bana işte 250, 300, 400 metrekarelik yapı ile kadın. Ürünü tığ verelim. Sen yapıt için işletme sermayesi koyma. Onu Ekincilik Emniyet sana versin’. Bunu illet diyoruz? Şu andaki market sayısını 1400 değil, 2 bine, 2 bin 500’e çıkaralım ve piyasayı Tarım Cesaret namına biz balanse edelim. Zira bizim derdimiz burada para buyurmak değil. Bizim bir tane derdimiz var: Vatandaşımıza benzeri, birinci sınıf nişane; iki, çarkıt im sunalım. Bilfarz ten ürünleriyle ilişkin bunu takkadak koyun kuzuda değil, büyükbaşta da yapalım. Demincek bakın hizla ihtilaf çılgına döndü, ‘Aldatıyorlar, kandırıyorlar, bulunmayan şöyle namevcut böyle.’ falan filan. Şu anda Tarım Kredi raflarında işaret kalmadı. Bunaltıcı benzeri şekilde kitap yetiştirmeye çalışıyorlar. Ego iki dönüş evvel Genel Müdürle dahi konuştum, dedim anında depoların sayısını bile artıralım, bu depolarla birlikte Türkiye genelinde marketlerimize iz yetiştirmede takı yaşamayalım.

“AVRUPA’NIN BİRÇOK ÜLKESİNDE, ÇEŞİTLİ AFETLERDE EV YETİŞTİREMİYORLAR”

Toplumsal göz kampanyamızla birlikte hedefimiz 2+1, 3+1 konutlarla halkımızın taleplerine karşılık yüklemek. Bu konutlardan sakat kardeşlerimiz, martir ailelerimiz ve gazilerimiz, mütekait vatandaşlarımız dahi yararlanabilecek. İlk yol çoluk çocuk ve kullanılmamış evli kardeşlerimize bile ayrı tıpkısı kontenjan ayırıyoruz. Vatandaşımıza sunma akıllıca fiyatları ve ödeme seçeneklerini sunacağız. Tabii burada şunun üstünde ısrarla durmakta nazik yarar var. Bakın Avrupa’nın birçok ülkesinde şu anda depremde, selde, değişik afetlerde basamak yetiştiremiyorlar, ev vermiyorlar, oralardaki kentsel dönüşümü değişimi yapamıyorlar.

“SAYIN ECEVİT’İN BAŞBAKANLIĞI DÖNEMİNDE BATAKLIK DEPREMİNİ YAŞADIĞIMIZDA BIRAKIN EVLERİ, ÇADIR BİLE YOKTU”

Kendisi bittabi rahmetlik oldu amma sayın Ecevit’in başbakanlığı döneminde tığ ayrımsız Azmak depremini yaşadığımız antlaşma bırakın siz evleri, keçe birlikte yoktu. Ben o zaman belediye başkanı değildim, cezaevinden çıktım, akilane bölgelere gittim ve o bölgelerde vatandaşla hemhal olduk. O Taşmak hangi haldeydi, Sakarya ne haldeydi, Yalova hangi haldeydi? Yapabildiler mi? Yapamadılar ama biz hamdolsun hepsinde birlikte geldik ve oraların bilcümle bölük ihtiyaçlarını, taleplerini karşıladık. İşte Malatya’ya bakın, aynı şekilde konutlardan ahırlarına varıncaya büyüklüğünde yaptık, tasdik ettik.

“YSK KONUYU YARGIYA TAŞIMALI”

Kılıçdaroğlu’nun bu açıklamalarına inanıyor musunuz? Adamın hayatı dalavere. Bire Bir şey bildiğinden değil. Elbette bana bakarak, YSK Başkanı ve ekibi bunu yargıya taşımalı. Yargıya döşemek suretiyle çıktı bu adama kıymet ödetmeli. Yeri geliyor savcılara saldırıyor, yeri geliyor hakimlere saldırıyor. Amma nedense onlar çekiniyorlar, korkuyorlar. Anayasa’yla güvence altındasınız. Anayasa’bile bununla ilgilendiren ‘Kesinlikle yargıya müteveccih bu garip beyanlarda bulunulamaz’ diyor. İnşallah 2023’te milletim sandıkta buna bire bir misil henüz dersini verecek.”

Share: