Aromasını “Anormal Mehmet” rüzgarından kayran Gökova susamı yetersiz dışı için hasat ediliyor

Muğla’bile, Gökova Körfezi’nden salim ve yörede “Deli Mehmet” adı sunulan rüzgarın getirdiği iyot yardımıyla özgün tıpkısı hoş koku kazanan süsen, Japonya’nın yanında İngiltere’ye ihraç edilecek.

Muğla Ticaret ve Sanayi Odası (MUTSO) vasıtasıyla coğrafi bel çalışması ölçülü Gökova susamında, üreticiler bugünlerde hasat yapıyor.

Ula ilçesinin Gökova Mahallesi’nde üreticiler Gökova Körfezi’nden esen ve yörede “Düzgüsüz Mehmet” adı verilen rüzgarın getirdiği iyot sebebiyle özgün tıpkı aroma kazanan susamın hasadına günün önce ışıklarıyla başlıyor.

Susamlar, desteler halinde yerde bekletilip, henüz sonra kümeler halinde kurutuluyor. Sopalarla vurularak dökülen, arkası sıra elekten geçirilen susam çuvallanıyor.

Muğla Tarım ve Orman Müdürü Sulh Saylak, AA muhabirine, Muğla ve ilçelerinde sayı farkı 30 bin dekar alanda süsen üretimi yapıldığını söyledi.

Üreticilerin serencam yıllarda mikro dışından mevrut ağır taleple susam üretimine ağırlık verdiklerini tamlayan Saylak, “Denizden iyot kokulu mevrut rüzgar Gökova susamına müthiş tıpkısı hoş koku katıyor. Susam bu topraklarda susuz kendisine yetişiyor. Gökova susamı haddinden fazla nitelikli ve aranan aynı eser haline geldi.” dedi.

Saylak, bu sene ekilen alanların daha fazla olduğunu vurgulayarak ürün ve rekoltenin dahi faziletkâr olduğunu dile getirdi.

Üretici Nail Mücek ise ata mesleği susamcılığı sürdürdüklerini söyledi.

Yarım asırdır Gökova bölgesinde süsen ekip, hasadını yaptıklarını nâkil Mücek, “Susam kısaca 120 devir arazide duruyor. 90 dönme gün ışığı alması lüzumlu. Aroması güneş ve Deli Mehmet rüzgarından geliyor. Susamın arazideki yolculuğu yolum, silkim aşamasından geçtikten sonra elenerek tamamlanıyor.” diyerek konuştu.

Hasadını yaptıkları susamın balaban bölümünü ihracata gönderdiklerini anlatan Mücek, şöyle konuştu:

“Bizim buranın susamı, aroması ve lezzetinden kaynaklı tercih ediliyor. İzmir’den tıpkı firma aracılığıyla Japonya’ya ihracatını gerçekleştiriyoruz. Japonlar suşi ve bezeme sanatında kullanıyor. Yağındaki aromadan kaynaklı tercih ediliyor. Piyasaya bakarak fiyatımız rastgele zaman erdemli oluyor. Bölgedeki tam susamı üstelik tığ topluyoruz ve ihracatını gerçekleştiriyoruz. Ula’da tahminî 400 titrem rekolte alıyoruz. altın rengi bire bir renge cemaat olduğu amacıyla tercih ediliyor. Susamı Japonya’nın beraberinde sonuç dönemde İngiltere’ye bile göndermeye başladık. Bu yıl ilk defa İngiltere’da 22 şubesi mevcut balaban tıpkısı aşçı grubuna gönderdik. Tahin ve helvasını bile gönderdik. Demincek Kuveyt ve Dubai’ye üstelik susamımızı uzatmak için faaliyet yürütüyoruz.”

Mücek, gelecek yıllarda Gökova susamının ihracatının henüz aşkın gerçekleşeceğini tabir etti.

Share: