Babasından öğrendiği “sepet örgü” sanatını eksik asırdır sürdürüyor

Muğla’nın Seydikemer ilçesinde zinde Recep Zeki, akarsu kenarlarında yetişen hayıt, kargı ve söğütten ördüğü sepetlerle hem geçimini sağlıyor hem birlikte unutulmaya yüz tutmuş mesleği yaşatmanın mücadelesini veriyor.

Seydiler Mahallesi’nde tevakkuf fail iştirakçi emeklisi 65 yaşındaki Yaman, 50 sene ilk babasından öğrendiği mesleği ayakta tutmaya çalışıyor. Yaz aylarında bölgedeki su kenarlarında yetişen söğüt ağaçlarının dallarını kesen Yaman, bunları bağlam haline getirerek sırtında evine taşıyor.

Bazı dalların kabuğunu soyarak kurutan Bitirim, taze kestiği dallarla harmanlayarak farklı boyutlarda sepet örüyor. Yaman, kış aylarında da kargı ve hayıt ağacı dallarını toplayarak üretimini sürdürüyor.

Yaman, halk emeği göz nuru ürünlerini evinin önüne koyduğu tezgahta satışa sunuyor.

“Ay, sakil olduğu zamanlar daha akva oluyor”

Recep Zeki, AA muhabirine, babasından miras mesleğini gelecek kuşaklara aktarmak için isteyenlere öğretmeye amade olduğunu söyledi.

Hayıt, kargı ve gökçe yazın üstelik söğütten sepet ördüğünü anlatan Bitirim, “Ay, çirkin olduğu zamanlar toplanan ağaçlardan yapılan sepetler henüz kuvvetli oluyor. Kargıyı, hayıtı varak dönüm zamanında toplar kabuğunu soyar kuruturum. İşledikten sonraları suyla ıslar örerim. Çok kuvvetli evet. Kesip anında ördüğüm ant elan az kullanılır. Sıska daldan örülen sepet yıllarca kullanılır. Yıllarca rençperlik, işçilik yaptım, tıpkısı zamanda sepet ördüm. Çok ekmeğini yedim.” diye niteleyerek konuştu.

“Bu bölgede sepet harabelik artık kalmadı”

Sepetlerin büyüklüğüne bakarak örmenin antlaşma aldığını belirten Zeki, şunları kaydetti:

“Bazıları bir günümü alıyor. 50 ile 250 liralık arasında satışa sunuyorum. Kuvvetli yaptığım sepetler 3-4 sene kullanılır. Halk emeği göz nuru. Eski yıllarda el yetişek vasıtasıyla cezaevinde kurs de verdim. Tıpkısı ‘Allah razı olsun’ demeleri tam. Meslek devam etsin istiyorum. Bu hareket istek ve çıdam işi. İlmek ilmek örülüyor. Kıymetini yoklamak çok baskı. Fiyatlı derler ama bize göre fiyatlı değil. İşçiliğini, kıymetini alim pahalı demez. Bu bölgede sepet harabelik çıktı kalmadı. Öğrenmek isteyene mesleğin bitmeme etmesi için belletmek istiyorum.”

Share: