Arınç’tan İmamoğlu’na sunulan delik cezası sonrası anif huruç: Sıkılma donör ve düş incitici

Anadolu 7. Esas Ukubet Mahkemesi, İmamoğlu’na YSK yetkililerine hakaret ettiği gerekçesiyle 2 yıl 7 ay 15 çağ dam cezası verdi. Karar Türkiye gündemine otururken, birçok politik ve ünlü âdemoğlu karara reaksiyon gösterdi. Tepkilerin ardı arkası kesilmezken tıpkı izah birlikte sakat TBMM Başkanı ve DOĞRU Tümen Kurucu Üyesi Bülent Arınç’tan geldi.

“HICAP VERİCİ VE RÜYA KIRICIDIR”

Arınç Twitter hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda “İstanbul Büyükşehir Belediye Reisi Sayın Ekrem İmamoğlu üzere, Türkiye’nin yer altın ukubet hukukçularından Prof. Dr. Ihtiyaç Sözüer, Prof. Dr. Ahmet Gökçen ile Prof. Dr. İzzet Özgenç’in hazırladığı ve tıpkısı ceza avukatı yerine bizzat benim de katıldığım mütalaaya rağmen, mahkemeden çıkan mahkûmiyet kararı Türk yargısı yerine utanç verici ve düş kırıcıdır. Bu kararın hukukî ve siyasî sonuçlarını özetle kıymetlendirmek isterim” dedi.

Bülent Arınç’ın açıklamalarının detayları şöyle:

“Hukukî açıdan bu mahkeme kararının arz bodur zamanda kayırıcı mahkemeden döneceğine ve ulusal iradenin ızdırap almasına cevaz verilmeyeceğine gönülden inanıyorum. Siyasî haram kararının tek şekilde uygulanmasına imkan olmayacaktır. Türe sistemi ve bugünkü yargının haline göre ümidimiz kırılsa de gine Türkiye’bile hususiyet ve adalete umu vermiş hakimlerimizin var olduğunu biliyorum.

“AK PARTİ’NİN KARŞISINA ZINDE BİR ADAY PROFİLİ İNŞA EDECEK”

2019 Domestik Intihap sürecini yaşadığımız dönemde İmamoğlu’nun şahsını murat düzlük kampanyanın kendisini henüz dahi büyüteceğini belirtmiştim. Bu yanlıştan dönülmediği sürece kararın siyasî sonuçları DÜRÜST Parti’nin karşısına hararetli aynı namzet profili nesir edecek yolun taşlarını döşemekten apayrı aynı işe yaramayacaktır. Yordamlı ve zihin sahibi siyasilerin bu durumu göz uğrunda bulunduracağına ve bu yanlışa cevaz vermeyeceğine inanıyorum”

EKREM İMAMOĞLU SEBEP YARGILANIYOR?

İstanbul Büyükşehir Belediye Reisi Ekrem İmamoğlu hakkında 4 Son Teşrin 2019’daki “31 Mart seçimini nakız ettirenler ahmaktır” sözleri nedeniyle İstanbul Küçük Asya Cumhuriyet Başsavcılığı savca hazırladı.

Cumhuriyet Altını savcısı, Ekrem İmamoğlu’nun “Kurul halinde müteharrik kamu görevlilerine cebin görevlerinden belde açık müteselsil şekilde hakaret” suçundan 4 sene 1 aya büyüklüğünde delik cezası istemiyle cezalandırılmasını irade etti. Mütalaada, İmamoğlu karşı ‘siyasal haram’ anlamına gelen Türk Ukubet Kanunu’ndaki (TCK) 53. maddenin uygulanması de istendi.

Share: